Władze Włoch zadecydowały, że oddadzą w prywatne ręce ponad 100 historycznych budowli znajdujących się na terenie całego kraju. Na liście znajdują się między innymi zamki, klasztory, farmy, domy i wieże. Większość tych budynków ulokowanych jest poza centrum włoskich miast i od awna stoją opuszczone i zapomniane przez turystów. Już teraz możecie zostać ich właścicielami, a przy okazji nie płacąc ani złotówki za ich zakup i czynsz. Jak to zrobić? Musicie spełnić jeden podstawowy warunek. 

To drobny haczyk, który może na pierwszy rzut oka może Was zniechęcić do zakupu włoskiej posiadłości. Wszystkich tych, którzy właśnie zaczęli pakować cały swój dobytek i w jednej chwili zdecydowali się na przeprowadzkę do Włoch musimy jednak ostrzec. Zostanie właścicielem np. zamku wiąże się z przekształceniem go w miejsce przeznaczone do celów użytkowych takich jak hotele, restauracje czy uzdrowiska. Ma to na celu ożywić spowolniony sektor turystyczny Włoch i spowodować wzrost gospodarczy kraju. Wybrani kandydaci mają 9 lat na zrealizowanie swojego projektu, a po tym okresie mogą ponownie starać się o przedłużenie działalności na kolejne 9 lat.

„Projekt ma na celu promocję i wspieranie rozwoju bardzo wolno rozwijającego się sektoru turystycznego. Naszym celem jest przekształcenie nieużytkowych budynków prywatnych i publicznych w obiekty dla pielgrzymów i turystów" - włoski pomysł skomentował Roberto Reggi z Państwowej Agencji Własności.

Na liście budynków, które włoskie władze chcą oddać za darmo znajduje się między innymi zamek z XIII wieku Castello di Montefiore, a także zamek z XI wieku Castello di Blera. Aplikacje możecie składać do 25 czerwca, ale nie martwcie się jeżeli nie zdążycie. Na przestrzeni kolejnych dwóch lat Państwowa Agencja Właśności planuje uwolnienie podobnej oferty, na liście której znajdzie się około 200 nowych budowli.