Powiedzmy sobie szczerze: własnoręczne prezenty mają wyjątkową wartość. Wymagają bowiem więcej czasu, pracy i uwagi. Poza tym (nie zawsze, ale często) zawierają elementy personalizacji, które są jasnym sygnałem, że obdarowywana osoba jest dla nas kimś wyjątkowym. No i jeszcze jedno: prezenty DIY dają nam pewnego rodzaju gwarancję, że nie podarujemy komuś rzeczy, którą już posiada. Okej, czas na konkrety. Wskazujemy pomysły na własnoręczne prezenty, a także podpowiadamy, jak je wykonać. 

Własnoręczny prezent: Szkatułka DIY

Szkatułki to prezent jednocześnie piękny i praktyczny. Poza tym, dzięki swojemu unikatowemu wyglądowi zostaną z nowymi właścicielami na lata i z pewnością staną na honorowym miejscu. Prezenty DIY tylko z pozoru wydają się trudne, zamiast więc martwić się jak zrobić prezent własnoręcznie, lepiej uruchomić wyobraźnię i zabrać się do procesu twórczego! 

Dekorowanie szkatułki zaczynamy od wybrania odpowiedniego pudełka. Możemy wybrać pudełko papierowe albo drewniane (to drugie będzie na pewno dużo bardziej trwałe). Zgromadź wszystkie ciekawe gadżety, które mamy w domu np. wstążki, guziki, kolorowe papiery, piórka itp. Przydadzą nam się także nożyczki, wycinanki, klej i farby. Następnie pomaluj pudełko. Możemy pomalować je na jednolity kolor albo pobawić się w tworzenie różnych wzorów np. serduszek, motyli, słońca, drzew, łapaczy snów itp. Dobrym pomysłem będzie napisanie dedykacji na wieczku np. Dla kochanej mamy albo Dla mojego najlepszego przyjaciela lub Pamiętaj, jesteś wyjątkowa. Do pudełka przyklejamy wstążki, wycinanki w kształcie ulubionych motywów i kolorowe piórka. 

Własnoręczny prezent: Album na zdjęcia DIY 

Ciekawy pomysł, który przez wiele lat będzie miał szczególne miejsce w sercu obdarowanej osoby, to z całą pewnością ręcznie wykonany album na zdjęcia. Możemy taki album wykonać samodzielnie od podstaw, dekorując każdą stronę osobno, a później zrobić dziurki dziurkaczem i związać całość wstążką. Dzięki temu album będzie prezentował się naprawdę wyjątkowo. Dekorację albumu dobrze jest dobrać do tematyki np. album ślubny dekorujemy w klimacie ślubnym, album dla przyjaciółki jej ulubionymi motywami itp. Okładkę możemy udekorować kolażem ze zdjęć, a środek dobrać tematycznie.  Przydadzą się naklejki, nożyczki, klej i kolorowe papiery. Nie trzeba się bać, że album nie będzie przypominał tych sklepowych, on będzie jedyny w swoim rodzaju, więc najpiękniejszy. Możemy wypełnić kilka miejsc zdjęciami i wyjątkowymi cytatami. 

Własnoręczny prezent: Ozdobiona poduszka 

Własnoręczne prezenty wymagają większej pracy, bo nie można po prostu pójść do sklepu, wybrać czegoś z półki i zapłacić. Prezenty DIY zawsze zaczynają się od pomysłu, planu wykonania, a...efekt końcowy nierzadko zaskakuje samego wykonawcę! Tak samo może być w przypadku własnoręcznie ozdobionej poduszki. Uruchommy fantazję i wyobraźmy sobie najbardziej przytulną poduszkę na świecie. Możemy zwykłą poduszkę obszyć np. fragmentami tkanin z ulubionymi bohaterami filmowymi lub książkowymi, wyhaftować piękny cytat albo doszyć kilka fantazyjnych pomponów. Jeśli poduszka ma pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną wtedy możemy pokusić się o doszycie elementów wystających np.cekinów czy koralików. 

Własnoręczny prezent: Oryginalny kubek DIY 

Co może wprowadzić w lepszy nastrój niż kawa czy herbata wypita z nowego, oryginalnego kubka? Jeśli wierzyć powiedzeniu, że jaki poranek, taki cały dzień, wtedy sprezentowanie bliskiej osobie kubka DIY będzie idealnym sposobem na przekazanie jej cząstki pozytywnej energii. 

Do dekorowania najlepiej wybrać ceramiczne naczynie np. filiżankę lub kubek. Warto pamiętać, że nie każdy barwnik będzie się dobrze trzymał na ceramice. Nie sprawdzą się zwykłe flamastry ani markery, napis czy grafika rozmażą się pod wpływem potu albo ciepłej wody. Jeśli kubek ma być tylko dekoracją kuchni, to do ozdabiania można użyć lakieru do paznokci, trzeba jednak wiedzieć, że tak ozdobionych kubków nie można myć w ciepłej wodzie ani w zmywarce, co za tym idzie nie można też pić w nich ciepłych napojów. Taki kubek najlepiej czyścić, przecierając wilgotną szmatką. 

Zobacz także:

Najlepsze i najbardziej trwałe będą dekoracyjne markery i farby konturowe. Z ich pomocą zrobimy piękne napisy i namalujemy wyjątkowe obrazki. To mogą być proste grafiki albo skomplikowane malunki, wszystko zależy od naszego talentu artystycznego. Przede wszystkim pomyślmy jednak co spodoba się drugiej osobie. Może motyw z ulubionego filmu, serialu lub ulubionej książki? Świetnie sprawdzą się motywacyjne cytaty albo żartobliwe zwroty typu Nie mów do mnie przed pierwszą kawą albo W moich żyłach płynie czarna herbata

Własnoręczny prezent: Aromatyczne kule do kąpieli DIY 

Jednymi z najprzyjemniejszych prezentów zrobionych własnoręcznie będą musujące kule do kąpieli. Nie tylko zaskoczymy drugą osobę ciekawym prezentem, ale i dzięki nam zrelaksuje się w kąpieli i chociaż na chwilę zapomni o swoich troskach. Takie kule do kąpieli mają wyjątkowo dobry skład, a ich przygotowywanie będzie na pewno ciekawą zabawą. 

Do przygotowania kul potrzebujemy:

  • Szklankę sody
  • 1/2 kwasku cytrynowego
  • Pół szklanki mąki kukurydzianej
  • 1 łyżeczka olejków eterycznych
  • Hydrolat oczarowy do spryskania kul (stosowany do produkcji kremów i balsamów, do kupienia w sklepach kosmetycznych)

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, ugniatamy kulki i spryskujemy kilkukrotnie hydrolatem oczarowym. Gotowe kule przykrywamy ręcznikiem papierowym i zostawiamy do wyschnięcia (około 12h).  Jeśli masa nie chce się formować w kule lub kule rozpadają się, wtedy najlepiej dobrze zmoczyć ręce i spróbować ulepić kule ponownie. Kule najlepiej trzymać w szklanym, zamkniętym naczyniu - dzięki temu nie stracą zapachu. Właśnie w takim szklanym pudełku możemy kule sprezentować przyszłemu szczęściarzowi. Przy mieszaniu składników można eksperymentować z różnymi olejkami eterycznymi albo dodać do masy np. susz kwiatowy albo olej roślinny, który doskonale nawilży skórę. 

Własnoręczny prezent: Makrama

W ostatnich latach popularność makram stale rośnie, a wraz z nią lawinowo przybywa książek, kursów i internetowych tutoriali, które pokazują jak można ją własnoręcznie wykonać. Z tego powodu jeżeli szukasz ciekawego pomysłu na prezent DIY, to możesz pokusić się właśnie o wykonanie takiej ozdoby. Makrama to najprościej mówiąc sztuka umiejętnego wiązania sznurków, do której nie potrzebujemy igieł, drutów czy szydełka. Wszystko wykonuje się dzięki pracy własnych dłoni. To właśnie zwłaszcza ten aspekt sprawia, że makrama DIY to prezent od serca, który pokazuje, że obdarowywana osoba jest kimś ważnym, komu warto było poświęcić czas. Dodatkowo ten rodzaj ozdoby może przybrać wiele różnych postaci. Makrama nie musi być wielką firaną do okna ani nawet czymś na wzór gobelinu o wymiarach dywanu. Nawet niewielki model potrafi robić wrażenie. Dostępnych jest tyle różnych możliwości, że każdy znajdzie coś idealnego. Przykładowo makrama może przybrać kształt łapacza snów, który zawieszony nad łóżkiem będzie dbał o dobry sen obdarowanej przez osoby. W takiej sytuacji oprócz sznurków potrzebny będzie także drewniana konstrukcja na wzór taborka, która stanie bazą dla wyplecionej przez nas ozdoby.