Pielęgnacja włosów zaczyna się od skóry głowy. Odpowiednie i regularne oczyszczanie skalpu to sposób na przetłuszczanie, zahamowanie wypadania oraz zagęszczenie i zapuszczenie włosów. Przedstawiamy 3 proste sposoby i kosmetyki, które zrobią to najlepiej.

Dlaczego warto pielęgnować skórę głowy?

Kiedy z naszymi włosami zaczyna dziać się coś niepokojącego, zazwyczaj przyczyny problemu szukamy w nich samych. Próbujemy ratować je nowymi odżywkami, maskami lub olejkami, co jest zrozumiałym odruchem. O ile jest to działanie, które podtrzyma zdrowy wygląd włosów, o tyle może być niewystarczające do zlikwidowania problemu u jego źródła. A tym często jest kondycja skóry głowy. Pomimo że świadomość na temat pielęgnacji włosów jest coraz większa, to dalej nie poświęcamy wystarczającej uwagi skalpowi. Podstawą jest jego regularne oczyszczanie. Wypadające i osłabione włosy są często sygnałem, że skóra głowy nie ma czym oddychać, a nowe włosy nie mają gdzie rosnąć. Zatem osiągnięcia pożądanego efektu może być niemożliwe, jeżeli w centrum zainteresowania będą jedynie włosy. Odpowiednie oczyszczanie skóry głowy to pierwszy krok do mocniejszych, gęstszych i zdrowych włosów, jakkolwiek reklamowo to nie brzmi. Przedstawiamy 3 najszybsze i najbardziej skuteczne sposoby, które są dowodem na to, że pielęgnacja skóry głowy nie wymaga wysiłku i nie pochłania dużej ilości czasu. Wykonasz je podczas jednego mycia włosów i nie zajmą więcej niż 15 minut.

Peeling skóry głowy – Apis Trichological Care

Peeling to pierwszy i podstawowy krok do zdrowej skóry głowy i mocnych włosów. Skalp potrzebuje odpowiedniego i regularnego złuszczania zrogowaciałego naskórka tak samo, jak twarz i ciało. Oprócz niego na skórze głowy odkłada się codziennie nie tylko pot i łój oraz kosmetyki to stylizacji, ale też zanieczyszczenia atmosferyczne, kurz czy smog. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli mieszka się w wielkim mieście.

Na podstawie własnej praktyki trychologicznej i przeprowadzenia licznych badań trichoskopowych skóry mogę stwierdzić, że skóra ok. 95% osób przychodzących do gabinetu trychologicznego wymaga regularnego peelingu – podsumowała trycholog Justyna Grzelak.

Nieodpowiednie oczyszczanie skóry głowy peelingiem lub jego całkowity brak prowadzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych, z którym sam szampon sobie nie poradzi. Znacznie osłabia to włosy i prowadzi do ich wypadania oraz uniemożliwia wyrastanie nowych. Co ciekawe, w zupełności wystarczy wykonywanie peelingu skóry głowy tylko raz w tygodniu. Ja robię to co niedzielę, jako że jest to mój skin care day. Oczyszczam wtedy skórę głowy po minionym tygodniu i przygotowuję ją na nadchodzący. Sprawdzoną propozycją jest trychologiczny peeling do skóry głowy Apis Trichological Care. Kompleks Baicapil™ aktywuje komórki macierzyste mieszków włosowych, zapobiegając wypadaniu włosów i stymulując ich wzrost. Za złuszczanie odpowiada enzym w postaci bromeliny, który działa intensywnie, ale z zachowaniem delikatności względem skóry. Mocznik zapewnia balans skórze głowy, odpowiednio nawilżając i zapobiegając podrażnieniom i przesuszeniu. Po zastosowaniu tego peelingu włosy są dobrze uniesione u nasady i zwiększa się ich objętość.

Odpowiedni szampon do włosów – Bandi Tricho-estthetic micelarny szampon przeciwłupieżowy

Pozostałości po peelingu i zanieczyszczenia, które zlikwidował, potrzebują jeszcze dwukrotnego mycia skóry głowy. O ile do drugiego mycia możesz użyć ulubionego szamponu, np. nawilżającego, o tyle pierwsze powinno odbyć się szamponem oczyszczającym. W trosce o skórę głowy warto postawić na szampon przeciwłupieżowy, który nie tylko odpowiednio oczyści ją z nadmiaru suchych łusek, ale dodatkowo wspomoże równowagę i zapobiegnie powstawaniu łupieżu. Tego typu szampon jest też skutecznym rozwiązaniem na przetłuszczającą się skórę głowy. Jest w stanie nie tylko usunąć nadmiar sebum, ale też wyciszyć jego nadmierne wydzielanie. Dzięki temu skóra głowy i włosy dłużej utrzymują świeżość, co przekłada się na ich wygląd. Oczyszczające szampony przeciwłupieżowe nie powinny być potocznie nazywanymi „rypaczami”, a mieć delikatną formułę myjącą. Podobnie jak z peelingiem, warto zaufać szamponom specjalistycznym, a zbierającym dobre opinie jest micelarny szampon przeciwłupieżowy Bandi Tricho-esthetic. Wyróżnia go właśnie delikatna formuła, która nie powoduje podrażnień. Jest dzięki temu odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry głowy. Zawiera łagodzącą alantoinę, oczyszczające micele i proteiny jedwabiu, które domykają łuski włosów i sprawiają, że po myciu są sypkie i błyszczące.

Masaż skóry głowy – masażer myBuddy

Masaż skóry głowy to coś więcej niż odprężający rytuał, dzięki któremu zapomnisz o trudach minionego dnia. Taki zabieg jest dla niej jak mocna poranna kawa dla wielu z nas. Ma właściwości pobudzające, które poprawiają mikrokrążenie. Masowanie skóry głowy wzmacnia cebulki włosowe oraz odpowiednio je dotlenia, co stymuluje wzrost włosów. Jednak to nie tylko skuteczna metoda na wypadanie włosów i ich zagęszczenie. Taki masaż jest w stanie delikatnie złuszczać martwy naskórek i usuwać jego nadmiar. Z tego względu jest coraz częściej oferowaną usługą przez profesjonalne salony fryzjerskie. Styliści fryzur wykonują go nie tylko za pomocą opuszków palców, ale specjalnych szczotek-masażerów. Silikonowe kolce lepiej peelingują skórę i mocniej spieniają szampony, dlatego połączenie ich z innymi kosmetykami i zabiegami stało się popularną praktyką. Na masaż specjalnymi szczotkami nie musisz jednak specjalnie zapisywać się na wizytę u fryzjera. Są dostępne dla każdego, a dobrymi opiniami cieszy się masażer do skóry głowy myBuddy. Recenzentki twierdzą, że jest odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu dobrze leży w dłoni i umożliwia dokładny i przyjemny masaż. Nie zapomnij użyć go z peelingiem i szamponem dla najlepszych efektów.