Stąd do przyszłości

Masters&Robots to jedna z najważniejszych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, na której rozmawia się o przełomowych odkryciach w obszarze nowych technologii i ich wpływie na nasze życie. Spotykają się tam ludzie ciekawi przyszłości, którzy lubią czerpać wiedzę i inspirację od najlepszych ekspertów na świecie. W poprzednich latach organizatorzy gościli m.in. Petera Diamandisa – założyciela Singularity Group, Davida Hansona – twórcę humanoidalnego robota Sophi czy Juwala Noacha Harariego – wybitnego historyka, który szerszej publiczności dał się poznać jako autor kultowej pozycji: „Sapiens. Od zwierząt do bogów”.  Jakie tematy będą wiodące w tegorocznej edycji? Już dziś możesz je zgłębić słuchając specjalnej serii podcastów Masters&Robots „What if…” przygotowanej przez Jowitę Michalską i Jarosława Kuźniara.

Sztuczna inteligencja i biohacking

Już teraz sztuczna inteligencja (AI) odgrywa ważną rolę w wybranych obszarach medycyny, a w przyszłości może nawet zastąpić lekarzy niektórych specjalizacji. O tym, jak rozwój AI wpłynie na opiekę zdrowotną opowie Kai-Fu Lee – wybitny spec od sztucznej inteligencji, który na co dzień doradza najważniejszym firmom technologicznym na świecie.

W temacie inżynierii genetycznej wypowie się Jo Zayner. To znana osoba w obszarze biohackingu na świecie, gwiazda ważnego dokumentu Netlixa „Nienaturalna selekcja” i właściciel garażowej firmy zajmującej się sprzedażą artykułów do samodzielnej inżynierii genetycznej. Jo pokaże jak modyfikacje genetyczne zmienią nasze życie, co dzisiaj się dzieje w tym obszarze i jakimi narzędziami dysponują już naukowcy i amatorzy. Zayner głęboko wierzy w potencjał metody CRISPR w zapobieganiu chorobom genetycznym i uważa, że wszyscy powinni mieć swobodny dostęp do najnowszych zdobyczy nauki, w tym do narzędzi inżynierii genetycznej: Terapie genowe dostępne na rynku kosztują miliony dolarów, a przecież firmy są w stanie to zrobić już za kilka tysięcy. Chcę pokazać wszystkim uciśnionym przez system opieki zdrowotnej, że jest nadzieja.

Metaversum - budowa nowego świata

Według prognoz już w niedalekiej przyszłości będziemy w metaversum pracować, edukować się i spędzać wolny czas. Jowita Michalska, CEO Digital University i organizatorka Masters&Robots, podkreśla, że ten świat się właśnie buduje i od tego jak teraz go urządzimy, będzie zależał komfort naszego życia za kilka-kilkanaście lat, gdy metaświaty będą szeroko dostępne: Każda technologia jest i dobra i zła, w zależności od tego co z nią zrobimy i jak się nią zajmiemy. Tak naprawdę aspekt ludzki – naszej świadomości, naszej wiedzy jest tutaj najistotniejszy, abyśmy nie byli zaskoczeni tym co technologia może nam przynieść.

Jak metaverse wpłynie na nasze życie opowie m.in. Ian Beacraft, futurolog, badający wpływ technologii jutra na kulturę i biznes. Ian zajmuje się analizą mediów i na Masters&Robots przybliży nam świat internetowych treści w przyszłości. Z kolei Hrish Lotlikar, współtwórca i dyrektor generalny SuperWorld, czyli wirtualnego świata AR, pokaże jak wygląda sprzedaż nieruchomości w metaversie. Zdaniem Hrisha, w niedalekiej przyszłości zniknie podział świat cyfrowy i fizyczny, a my staniemy się współwłaścicielami treści i platform, nie tylko konsumentami. Niektóre z koncepcji metaverse nawiązują do Web3 i możliwości posiadania na własność części wirtualnej przestrzeni. Są to zupełnie nowe koncepcje dla wielu ludzi, którzy przywykli do istnienia w sieci i korzystania ze stron internetowych, ale niekoniecznie do bycia właścicielem tych treści i platform, których są już częścią.

Energia odnawialna, Netflix i Przywództwo 4.0

Co jeszcze na Masters&Robots? Prognozowanie trendów, Przywództwo 4.0 i kultura organizacyjna cyfrowych firm. W gronie ekspertów są autorzy książkowych bestsellerów i znakomici mówcy. Głos zabiorą m.in. wybitna amerykańska futurolożka i analityczka trendów - Amy Webb, współautorka sukcesu Netlixa - Patty McCord, czołowy aktywista ekologiczny - Bill McKibben i światowy guru marketingu - Seth Godin.

W tym roku organizatorzy przygotowali też specjalną, darmową pulę biletów dla młodzieży szkolnej w ramach programu Masters&Robots Youth. Szkoły mogą zgłaszać się po bilety uprawniające do uczestnictwa online w czasie trwania konferencji i do odsłuchania wystąpień przez 30 kolejnych dni. Warto się spieszyć, liczba bezpłatnych wejściówek jest ograniczona.

Bilety do nabycia: mastersandrobots.tech