Dziś, czyli 27 lipca o godzinie 21:30 będziemy mogli obserwować na niebie zaćmienie księżyca. Poniżej znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat. Sprawdźcie, dlaczego to takie ekscytujące wydarzenie!

Te znaki zodiaku skazane są na sukces! Ich posiadacze najczęściej zostają milionerami >>>

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Nie posługując się astronomiczną terminologią, Ziemia zasłania Księżycowi Słońce. Zjawisko zachodzi, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. Są one wtedy położone względem siebie w linii prostej.

Skąd nazwa Krwawy Księżyc?

Podczas zaćmienia większość promieni słonecznych jest faktycznie blokowana przez Ziemię, aczkolwiek część z nich przechodzi przez zewnętrzne warstwy naszej atmosfery i odbija się od Księżyca. Tylko czerwone światło przechodzi przez ziemską atmosferę, dlatego w przypadku wszystkich zaćmień, nawet tych częściowych, Księżyc przybiera czerwony odcień. Tym razem mamy do czynienia z całkowitym zaćmieniem, co oznacza, że Księżyc będzie wydawać się wyraźnie czerwony. Stąd właśnie o tym zjawisku potocznie mówi się „Krwawy Księżyc”.

Ile czasu będzie trwało zaćmienie Księżyca?

Dzisiejsze zaćmienie Księżyca to najdłuższe zaćmienie w XXI wieku. Będzie trwało aż 1h 43 min podczas, gdy zazwyczaj takie zjawisko trwa około godziny. Kolejne dość długie całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować już w 2025,które będzie trwało nieco krócej, bo 1h 22 min.

Czy wszyscy na świecie będą mogli je obserwować?

Zaćmienie będzie widoczne z każdego miejsca na świecie, oprócz stref okołobiegunowych. Na terytorium Polski najlepszy widok będą mieli mieszkańcy Południa i Wschodu.

Polecamy skorzystać z tej wyjątkowej okazji i wyjść dziś o 21:30 na dwór, by załapać się na to fenomenalne widowisko!