Elfy, krasnoludy i hobbity powrócą w nowym serialu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”. Ogłoszenie pełnego tytułu serialu przez showrunnerów J.D. Payne i Patrick McKay skrywa sekretne znaczenie, które z pewnością nie umknie fanom J.R.R. Tolkiena. Nadchodzi historia, która spaja najważniejsze wydarzenia Drugiej Ery Tolkiena: wykuwanie kultowych pierścieni. Do tej pory widzowie widzieli tylko historię Jedynego Pierścienia na ekranie – ale zanim pojawił się jeden, było ich wiele… i cieszymy się, że możemy podzielić się ich epicką historią  mówią showrunnerzy serialu J.D. Payne i Patrick McKay.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – co wiemy o serialu?

Showrunnerzy i producenci wykonawczy „Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy”: J.D. Payne i Patrick McKay zadeklarowali:

Wyobrażamy sobie, że ten tytuł mógłby znaleźć się na grzbiecie książki obok innych klasyków J.R.R. Tolkiena. „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” łączą wszystkie główne historie Drugiej Ery Śródziemia: wykuwanie pierścieni, powstanie Saurona Mrocznego Pana, epicką opowieść o Numenorze i Ostatnim Przymierzu Elfów z ludźmi.

Produkcja tego serialu telewizyjnego na podstawie powieści J.R.R. Tolkien jest w toku od kilku lat. Latem 2019 roku Amazon Studios oficjalnie ogłosiło zespół kreatywny tworzący ten kolosalny projekt, nad którym pracował „od miesięcy”, jak stwierdziła Jennifer Salke (szefowa Amazon Studios) podczas letniej trasy prasowej TCA (Television Critics Association) w 2019 roku. W tym samym wywiadzie Salke powiedziała, że produkcja rozpocznie się w 2020 roku, jak donosił również „The Hollywood Reporter”, i tak też się stało. Ponadto latem 2019 roku odbył się również międzynarodowy casting.

Władca Pierścieni to zjawisko kulturowe, które zawładnęło wyobraźnią pokoleń fanów, zarówno poprzez książkę, jak i na dużym ekranie. Jesteśmy zaszczyceni mogąc współpracować z Tolkien Estate and Trust, HarperCollins i New Line nad tak ekscytującym projektem i jesteśmy podekscytowani, że możemy zabrać wszystkich fanów Władcy Pierścieni w nową, fantastyczną podróż do Śródziemia – powiedziała Sharon Tal Yguado, szefowa serii scenariuszy w Amazon Studios.

JD Payne i Patrick McKay są również scenarzystami serialu fantasy. Dołącza do nich J.A. Bayona, znany z „Jurassic World: Upadłe królestwo”,  Belén Atienza jako producentka wykonawcza, Lindsey Weber, Bruce Richmond („Gra o tron”), Gene Kelly, anglo-chiński reżyser Wayne Che Yip jako reżyser i współproducent wykonawczy.

Wszyscy idziemy razem, próbując osiągnąć coś znacznie większego, niż ktokolwiek z nas może zrobić sam. Czujemy się zaszczyceni i niezwykle szczęśliwi, że otaczają nas tak utalentowani i inspirujący mężczyźni i kobiety – mówią twórcy i twórczynie.

Trudno się dziwić, że oczekiwania fanów rosną z każdą chwilą.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – fabuła

Jennifer Salke obiecała, że znakomity zespół złożony z utalentowanych i doświadczonych twórców oraz twórczyń pielęgnuje prawdziwy szacunek wobec tradycji Tolkiena. Jak dodaje, dzięki nim serial zaczyna ożywać w ekscytujący sposób. Według oficjalnej zapowiedzi „osadzona w Śródziemiu telewizyjna adaptacja będzie odkrywać nowe fabuły”. 6. marca 2019 ukazała się ostateczna mapa z różnymi lokalizacjami, w których rozgrywa się seria. Potwierdza ona teorie fanek i fanów: nadchodzący serial po raz pierwszy przeniesie na ekrany bohaterskie legendy mitycznej Drugiej Ery historii Śródziemia. Akcja tego epickiego dramatu rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi w „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni”. Zaczynając od czasów pokoju, serial śledzi postacie, niektóre już znane, a inne nowe, przygotowujące się do stawienia czoła powrotowi zła do Śródziemia. Od najciemniejszych głębin Gór Mglistych, przez majestatyczne lasy stolicy elfów Lindonu po zapierającą dech w piersiach wyspę królestwa Numenor, o którym wiemy, że zatonie pod koniec Drugiej Ery. Mapa nie pokazuje regionu Beleriandu –  pokazane Śródziemie jest zatem tym po Wojnie Gniewu.

Co dzieje się w Drugiej Erze? Przede wszystkim wzrastają Numenor i Numenorianie – ludzie obdarzeni ogromną mądrością i długim życiem (około 3-4 razy większym niż normalnych śmiertelników). Jesteśmy także świadkami powstania złego Saurona i stworzenia przez niego Jedynego Pierścienia i pierwszej Wojny między armiami Saurona i Elfów. Druga Era trwa około 3441 lat i kończy się pokonaniem armii Saurona przez Ostatni Sojusz Elfów i Ludzi (bitwa, którą widzimy we „Władcy Pierścieni” jako retrospekcję, podczas której Isildurowi udaje się przeciąć palec Saurona). Pod koniec Drugiej Ery kontynent Numenoru zostaje zniszczony przez Valarów (bogów Śródziemia) i zanurzony w oceanie (w 3319 roku) jako kara dla ludzi, którzy byli aroganccy i ufali Sauronowi. Tylko kilku Numenorian zostaje ocalonych i to od nich wywodzą się Dunedainowie, którzy założyli królestwa Arnoru i Gondoru. Jest zatem bardzo mało prawdopodobne, aby serial telewizyjny Władca Pierścieni opowiadał o przygodach młodego Aragorna, który urodził się w Trzeciej Erze.

Zobacz także:

W przypadku serialu telewizyjnego Amazon producenci nie czerpią więc inspiracji z powieści „Władca Pierścieni”, ale z innych pism Tolkiena, takich jak „Silmarillion”, wykorzystany również przez reżysera Petera Jacksona do pogłębienia historii opowiedzianej w trylogii „Hobbit”.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – obsada

Obsada serialu telewizyjnego Władca Pierścieni jest równie imponująca, co sam serial. Wśród niej znajdują się: Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Ismael Cruz Cordova, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Megan Richards, Dylan Smith, Charliego Vickersa, Daniel Weyman, Markella Kavenagh („Piknik pod Wiszącą Skałą”, „Płacz”, „Romper Stomper”) gra Tyrę, Joseph Mawle (Benjen Stark z „Gry o tron”), Ema Horvath, Morfydd Clark („Dracula”, „Przyjaźń czy kochanie”) to młoda elfka Galadriela, którą w filmach odgrywa Cate Blanchett, Robert Aramayo (młody Ned Stark z „Gry o tron”) zastępuje Willa Poultera w głównej roli młodego bohatera Beldara, Maxim Baldry („Wakacje Jasia Fasoli”, „Rok za rokiem”), Cynthia Addai-Robinson, Ian Blackburn, Kip Chapman, Anthony Crum, Maxine Cunliffe, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry w roli hobbita Pelòpiedi, Takita Jayasundera, Fabian McCallum, Simon Merrells, Geoff Morrell, Peter Mullan, Lloyd Owen jako Loda, Augustus Prew, Peter Tait, Alex Tarrant, Leon Wadham, Benjamin Walker, Sara Zwangobani, Markella Kavenagh, Karol Edwards, Amelia Child Villiers, Beau Cassidy.

Co ciekawe, wygląda również na to, że Sir Ian McKellen nie jest jeszcze gotowy, by pożegnać się z Gandalfem. Aktor zasugerował, że byłby w stanie powrócić do swojej ukochanej roli czarnoksiężnika, którego grał w oryginalnej trylogii „Władca Pierścieni” oraz w najnowszej trylogii filmowej „Hobbit”. Czy Ian McKellen powróci jako Gandalf w serialu fantasy? Mamy taką nadzieję!

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – ile będzie odcinków?

Pierwszy sezon serialu telewizyjnego „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” będzie składał się z ośmiu odcinków. Projekt całej serii obejmowałby pięć sezonów. Ponadto, umowa obejmuje produkcję potencjalnej dodatkowej serii spin-off. Kolejne części wymienione w zapowiedzi mogą ukazywać się co roku. Serial „Władca Pierścieni” będzie zatem prequelem słynnych filmów New Line i Petera Jacksona.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – gdzie kręcono serial?

Jeszcze w 2019 roku Amazon Studios ogłosiło, że ​​seria oparta na kultowej sadze fantasy autorstwa J.R.R. Tolkiena będzie kręcona w Nowej Zelandii, czyli w kraju, w którym powstawała trylogia „Władca Pierścieni” oraz trylogia „Hobbit”.

Gdy szukaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy ożywić pierwotne piękno Drugiej Ery Śródziemia, wiedzieliśmy, że musimy znaleźć majestatyczne miejsce z dziewiczymi wybrzeżami, lasami i górami. . Cieszymy się, że możemy teraz oficjalnie potwierdzić, że to Nowa Zelandia jest lokalizacją dla naszej serii opartej na J.R.R. Tolkiena - zadeklarowali J.D. Payne i Patrick McKay, showrunnerzy i producenci wykonawczy.

Preprodukcja ruszyła w ostatnich miesiącach 2019 roku, a kręcenie serii „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” rozpoczęło się w Auckland w lutym 2020 roku. Prace zostały przerwane w połowie marca z powodu zagrożenia Covid-19. Produkcja pierwszego sezonu serialu telewizyjnego została wznowiona 28 września.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – ile kosztowała produkcja?

Z odpowiedzią przychodzi Stuar Nash, minister rozwoju gospodarczego i turystyki Nowej Zelandii, który powiedział w Morning Report:

Amazon wyda około 650 milionów dolarów nowozelandzkich tylko w pierwszym sezonie. To naprawdę fantastyczne. Będzie to największy serial telewizyjny, jaki kiedykolwiek powstał.

650 milionów dolarów nowozelandzkich to równowartość około 470 milionów dolarów amerykańskich, czyli 390 milionów euro. A mówimy tylko o budżecie na pierwszy sezon serialu. W artykule opublikowanym przez „The Hollywood Reporter” w listopadzie 2017 r. źródła przekazały magazynowi pewne pogłoski o umowie podpisanej przez Amazon Studios i spadkobierców Tolkiena, wydawnictwo HarperCollins i New Line Cinema. Seria Władca Pierścieni zawierałaby pięć sezonów oraz potencjalny serial spin-off. Koszt samych praw globalnych wyniósłby około 250 milionów dolarów. Jeśli dodamy do tego budżety na rozwój produkcji, aktorów i aktorki, scenarzystów, marketing i postprodukcję z efektami specjalnymi, łączny koszt przekroczy miliard dolarów. To najdroższa seria w historii.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – zwiastun

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, najbardziej wyczekiwanego serialu telewizyjnego Amazon 2022 roku. W klipie odkrywamy niektóre postacie – elfy, krasnoludy i ludzi oraz bajkowe lokalizacje. Sprawdźcie poniżej.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – data premiery

Amazon Studios długo nie podawało ostatecznej daty premiery, ale zasugerowało, że produkcja zajmie dwa lata. W oświadczeniu Jennifer Salke ujawniła, że ​​serial potrzebuje „dwóch lat produkcji. Data premiery będzie w 2021 roku, przynajmniej taką mamy nadzieję”. Ostateczna data premiery została przesunięta na 2 września 2022, najprawdopodobniej z tego samego powodu, co wiele innych filmów i seriali, a mianowicie z powodu opóźnień spowodowanych pandemią.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – gdzie obejrzeć?

Serial telewizyjny o Drugiej Erze dzieła J.R.R. Tolkiena dostępny będzie wyłącznie w Prime Video od piątku 2 września. Każdy nowy odcinek ma pojawiać się co tydzień.