Warszawska restauracja Oliva otworzyła się po remoncie w całkiem nowej wersji - z odmienionym wnętrzem, świeżą identyfikacją oraz dopracowanym menu. To, co pozostaje niezmienne, to nazwa, gościnność i pasja do wyjątkowego jedzenia oraz dzielenia się nim z innymi. Oraz miłość do najlepszej jakości oliwy, o której opowiada właścicielka restauracji Julia Adamczyk.

Główną bohaterką odświeżonego konceptu restauracji jest oliwa. Dlaczego akurat ona?
Pomysł na Olivę zapoczątkowali moi rodzice, którzy są smakoszami oliwy i teraz kiedy działają już poza gastronomicznym zapleczem, nadal od czasu do czasu są dostawcami produktów i inspiracji. To oni zaszczepili we mnie miłość do kulinarnych poszukiwań i nauczyli mnie otwartości na nowe doznania kulinarne. Są wielkimi fanami restauracji, częstymi gośćmi i najlepszymi testerami. Obecne nowe oblicze Olivy jest podyktowane moim gustem estetycznym i smakowym. Widać tu minimalizm, przestrzeń oraz lekką i nowoczesną kuchnię. Olivę stworzyłam na nowo z myślą o miejscu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: fani dobrego designu, miłośnicy śródziemnomorskiego klimatu, tamtejszej  gościnności oraz prawdziwego jedzenia.

Co Cię tak zachwyca w oliwie i jakie propozycje jej podania polecasz?
Oliwa urzeka mnie tym, że ma mnóstwo zastosowań kulinarnych. Tak jak w naszej restauracji, można stosować ją jako składnik przystawek, dań głównych, ale również deserów. Lubię w niej wielowymiarowość smaku, przenikające się w niej pikantne nuty z delikatnością oraz aromaty owoców i ziół, które dodają świeżości. Zwracam uwagę na jakość i pochodzenie, czyli historię, miejsce i ludzi, którzy za nią stoją. Duże znaczenie ma klimat, ponieważ oliwki potrzebują słońca, wiatru i umiarkowanych temperatur. Polecam wybrać się do Olivy, aby doświadczyć rytuału smakowania oliw z autorskiego Olive baru, w którym z mosiężnych kranów płynie oliwa extra virgin. Polecam kosztować oliwę z wypiekaną przez nas focaccią oraz autorskimi koktajlami.  

Czy i czym oliwa może nas zaskoczyć?
Przede wszystkim smakiem i jego wielowymiarowością. Oliwy mogą różnić się w smaku głębią i owocowością, co zależy od momentu, w którym są zbierane oliwki. Oliwa jest bardziej owocowa i świeża, jeśli oliwki w czasie zbioru są jeszcze niedojrzałe, natomiast jest łagodniejsza i pełniejsza kiedy owoce w czasie zbioru są dojrzałe. Smak zależy również od odmiany oliwek i i kupażowania, czyli łączenia ich ze sobą w celu uzyskania zamierzonego efektu.

Zachęcacie do degustacji oliwy. Opowiedz, jak ona wygląda.
Oliwa w restauracji zajmuje centralne miejsce na talerzach oraz w barze - a właściwie Olive Barze, jedynym takim w Europie, o ile nie na świecie. Zawartość umieszczonych w specjalnej instalacji czterech beczek zmienia się cyklicznie - zawsze są to  oliwy extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia, jednak o różnym pochodzeniu, stopniu filtracji lub dojrzałości owoców. Chcieliśmy dać gościom dostęp do wielu oliw w tym samym czasie do degustowania i porównywania. Zachęcamy, aby  podchodzili samodzielnie napełniać ceramiczne czarki i odkrywali różnorodne oblicza oliwy. Po degustacji i wyborze tej ulubionej można zakupić i zabrać ją ze sobą w butelkach o różnych pojemnościach.

Jak rozpoznać dobrą oliwę? Czym powinna się wyróżniać?
Przy wyborze oliwy należy kierować się przede wszystkim jej świeżością. W przeciwieństwie do wina oliwa wraz z czasem nie zyskuje na smaku ani tym bardziej na swoich drogocennych właściwościach odżywczych. Wykorzystywana przez nas oliwa jest zawsze z ostatnich zbiorów, często dostarczana prosto od producentów. Istotny jest też aspekt jej odpowiedniego  przechowywania: w chłodnym miejscu, z ograniczeniem działania promieni słonecznych oraz dostępu powietrza. Dlatego w naszym Olive Barze stosujemy stalowe beczki.

Skąd pochodzi oliwa w Olivie?
W Olivie mamy zawsze świeże oliwy z ostatnich zbiorów, prosto od producentów. Pochodzą one z wielu regionów, ponieważ stawiamy na różnorodność. Pierwsze oliwy pochodziły z Hiszpanii, Grecji, Włoch i Portugalii. Aktualnie zapraszamy do spróbowania nowości z Tunezji i Maroka a już niedługo dodamy ekologiczne oliwy z Francji i Włoch.

Czym Oliva zaskoczy gości tej wiosny? Jakie nowości w menu szykujecie?
Nasza kuchnia inspirowana jest kulinarną kulturą krajów, z których pochodzą nasze oliwy. Obecnie w restauracji serwowane są proste dania opierające się na sezonowości. W tym miesiącu bohaterem są szparagi - zielone, które znajdziemy w risotto ze szpinakiem, groszkiem i jarmużem oraz białe w towarzystwie kopytek, jabłka i czosnku niedźwiedziego.

Skupiacie się na konkretnych produktach lokalnych i sezonowych? Jak będziecie łączyć śródziemnomorskie DNA knajpy z jej polskim rodowodem? Jakie polskie składniki i echa znajdą się w menu?
Oliwne kraje, którymi inspirujemy się myśląc o Olivie stanowią punkt wyjścia do autorskiej interpretacji spotykanych tam smaków. Jednak sezonowość jest równie istotna, a produkty do komponowania naszych dań staramy się pozyskiwać lokalnie żeby były jak najświeższe. W cieplejszych miesiącach skupiamy się naturalnie na polskich warzywach i owocach, które doskonale łączą się z oliwami w prostych jednak kompletnych daniach. Niektóre produkty kojarzone z kuchnią włoską wytwarzamy sami np. naszą ricottę z polskiego mleka czy suszone wędliny z mięsa od lokalnego dostawcy.

Zobacz także:

Restauracja Oliva mieści się przy ul. Ordynackiej 10/12 w Warszawie i jest czynna od poniedziałku do niedzieli (poniedziałek-czwartek 12.00-22.00, piątek-sobota 12.00-23.00, niedziela 10.00-20.00).