W związkach kluczowe jest zrozumienie, szacunek i komunikacja między partnerami. Nie może też zabraknąć miejsca na asertywność, czyli umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób jasny i szanujący zarówno samego siebie, jak i partnera. Nie bez powodu mężczyźni (jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda – nawet większym stopniu niż kobiety) coraz chętniej wiążą się osobami wykazującymi się dużą asertywnością. Przedstawiamy 8 powodów, które przeważają na korzyść asertywnych i sprawiają, że właśnie z nimi „żyje nam się lepiej”.

Asertywność a zdrowy związek

Dlaczego asertywność wpływa na fakt, że jesteśmy w stanie zbudować zdrowy związek? Odpowiedzi, zdaniem amerykańskich naukowców, należy szukać u podstaw psychologii związków. Asertywność sprzyja otwartej komunikacji. Asertywni partnerzy czują się swobodnie i nie brakuje im odwagi, aby dzielić się swoimi myślami, ale też oczekiwaniami i obawami. Nabyta dzięki asertywności umiejętność określania, co jest dla nas ważne, pomaga unikać sytuacji, w których czujemy się niekomfortowo i daje szansę szybko ustalić źródło problemu, jeszcze zanim przerodzi się w konflikt.

A czym wyróżniają się kobiety, które przez mężczyzn postrzegane są jako asertywne, a przez co także bardziej interesujące? Przeczytajcie.

8 powodów, dla których mężczyźni wiążą się z asertywnymi kobietami

Pewność siebie

Asertywne kobiety zazwyczaj wykazują się większą pewnością siebie. Przez mężczyzn cecha ta postrzegana jest jako wyjątkowo atrakcyjna. Kobieta świadoma siebie wyczuwa, że w nienaturalny sposób jest chwalona lub wręcz przeciwnie – niedoceniana. Taka świadomość wpływa na fakt, że w relacji nie czuje się mniej ważna, a co za tym idzie – w jakimikolwiek kontekście słabsza od partnera.

Jasne oczekiwania

Kobiety uchodzące za bardziej asertywne są w stanie jasno wyrazić swoje oczekiwania i potrzeby w relacji. Dla sporej części mężczyzn transparentność i otwartość to podstawa związku. 

Wyklarowane wartości

Często kierują się skonkretyzowanym systemem wartości i są gotowe stać w obronie swoich przekonań. Mężczyzn, jak ustalili naukowcy pociągają kobiety, mające określone wartości i mniejszą skłonność do wahania się, zwłaszcza w podstawowych kwestiach światopoglądowych, np. tego, jak wyobrażają sobie przyszłość relacji.

Większa motywacja i ambicje

Mają silne poczucie samorealizacji. Nie brakuje im celów i ambicji, dzięki czemu sprawiają wrażenie bardziej inspirujących. Podobne podejście obu stron może przyczynić się do wspólnego dążenia do sukcesu, a to w odczuciu wielu mężczyzn jest niezwykle istotne.

Zobacz także:

Umiejętność efektywnej współpracy

Potrafią efektywnie komunikować się i uchodzą za świetnie współpracowniczki. Cecha ta łączona jest z umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach spornych i konfliktowych. 

Samodzielność

Asertywne kobiety są niezależne i potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach. Niektórzy mężczyźni mogą doceniać partnerkę, która potrafi działać samodzielnie.

Stawianie granic

Asertywne osoby posiadają cenną umiejętność stawiania granic. Dzięki temu są w stanie wypracować i utrzymać równowagę w związku i skutecznie unikać nieporozumień i konfliktów.

Partnerstwo

Mężczyźni w asertywnych kobietach dostrzegają również umiejętność partnerskiego podziału obowiązków. Nie czują się ani lepsi, ani gorsi, a przez to chętniej podejmują się zadań domowych, nie dzieląc je na kobiece i męskie.

Przeczytaj również: