W historii Konkursu Piosenki Eurowizji Szwajcaria wygrała trzykrotnie. Jako pierwsza dokonała tego Lys Assia z utworem „Refrain” w 1956 roku. Jej sukces potworzyła światowej sławy kanadyjska artystka Céline Dion, która wygrała Eurowizję w 1988 roku z utworem „Ne partez pas sans moi”. Po 36 latach Eurowizja wraca do Szwajcarii dzięki Nemo, którzy wygrali z piosenką „The Code”. Co ciekawe, jednym z głównych współtwórców zwycięskiego utworu jest Polak. Kim jest Wojciech Kostrzewa?

Kim jest Wojciech Kostrzewa, kompozytor zwycięskiego utworu „The Code”?

Wojciech Kostrzewa jest kompozytorem, aranżerem i orkiestratorem. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a swój muzyczny warsztat i niezwykłe umiejętności szlifuje w Norwegian Academy of Music w Oslo. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich. Jego utwory wybrzmiały w wielu krajach, w tym we Francji, Szwajcarii, Norwegii czy Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W utworze „The Code” Wojciech Kostrzewa odpowiadał za jego orkiestrację i produkcję. To jednak niejedyny polski akcent w jego tworzeniu. Swój udział w produkcji miał też wielokrotnie nagradzany mikser i producent, Nikodem Milewski. Poza Polakami utwór „The Code” współtworzyli: Nemo Mettler (reprezentanci Szwajcarii na Eurowizji 2024), Lasse Midtsian Nymann, Benjamin Alasu, Tom Oehler i Pele Loriano.

Jestem niezwykle dumny, że mogłem uczestniczyć w orkiestracji/produkcji „The Code” – szwajcarskiego zgłoszenia do Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 – napisał Wojciech Kostrzewa na swoich profilach na Instagramie i Facebooku.

Eurowizja 2024 – występ Nemo z utworem „The Code”

Poniżej możecie zobaczyć finałowy występ Nemo z piosenką „The Code”, którzy zapewnili Szwajcarii zwycięstwo w 68. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 w Malmö.

Sukces Szwajcarii i jej reprezentantów na Eurowizji cieszy nas z tego powodu podwójnie. Przy okazji warto zaznaczyć, że polscy jurorzy nagrodzili jej propozycję maksymalną liczbą punktów, czyli 12. Natomiast telewidzowie z Polski przyznali jej 8/12 punktów. Łącznie Szwajcaria zdobyła 591 punktów.