Wrocław to jedno z najpiękniejszych polskich miast. W ogóle nie dziwi więc fakt, że jest też jednym z tych najchętniej odwiedzanych. W zeszłorocznym rankingu serwisu TripAdvisor Wrocław uplasował się na 4. miejscu tuż za Gdańskiem, Warszawą i Krakowem, jeśli chodzi o polskie miejscowości najmocniej przyciągające turystów. Wrocław, podobnie jak te trzy inne miasta, to miejsce z niesamowitą historią, w którym przenikały się rozmaite narody, kultury i języki. Tak jest w zasadzie cały czas.

Będąc w stolicy Dolnego Śląska grzechem byłoby nie odwiedzić kilku kluczowych miejscówek na mapie tego miasta. I choć zdajemy sobie sprawę z tego, że możecie być z góry uprzedzeni, a zwiedzanie nie należeć do waszych ulubionych zajęć, jest ogromna szansa, że Wrocław zmieni wasze podejście. Miejsca, które chcemy wam polecić, są nie tylko związane ze wspomnianą już historią miasta, ale i również niezwykłymi wydarzeniami, zjawiskami oraz faktami, o których mogliście nie mieć pojęcia nawet, jeśli w szkole byliście prymusami.


5 powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław latem 2020 i nie tylko >>>
 

Wrocław: co warto zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska? 


Ostrów Tumski

Zwiedzanie Wrocławia możecie zacząć klasycznie, od rynku, ale równie dobrze od Ostrowa Tumskiego, bo to absolutnie magiczna część miasta. Prawda jest taka, że zanim w ogóle powstał Wrocław, wcześniej był właśnie Ostrów Tumski. Niegdyś wyspa, więc do teraz do tego zakątka Wrocławia prowadzi most. Jeszcze do niedawna zdobiły go kłódki przypinane głównie przez zakochanych, ale po remoncie wprowadzono zakaz, więc pary chcące przypieczętować w ten sposób swój związek, musiały znaleźć sobie inny obiekt. Nie zmienia to jednak faktu, że Ostrów Tumski jest chyba najbardziej romantycznym miejscem we Wrocławiu. Spacer klimatycznymi uliczkami najlepiej zaplanować na wieczór, kiedy Ostrów Tumski oświetlają gazowe lampy, codziennie zapalane przez zatrudnionego do tego speca. Przechadzając się, miniecie po drodze m.in. Muzeum Archidiecezjalne, kościół Świętego Krzyża, a także gotycką katedrę im. Jana Chrzciciela. Nie musicie wchodzić do środka, ale jeśli tego nie zrobicie, będziecie żałować. 
 

fot. Glamour.pl

Afrykarium

Zmieniamy nieco klimat – dosłownie. Bo we wrocławskim Afrykarium nawet w środku zimy poczujecie się, jakby była właśnie pełnia lata. Obiekt, wchodzący w skład tłumnie odwiedzanego wrocławskiego ZOO, to pierwsze w Polsce oraz jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu, czyli Afryce. Stąd też nazwa. Afrykarium otwarto 26 października 2014 roku, a jego inicjatorem jest Radosław Ratajszczak, dyrektor ZOO Wrocław. Jeżeli traficie na niego przez przypadek będąc w Afrykarium, nie wstydźcie się podejść i zagadać. To prawdziwa skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o zwierzęta, ptaki czy ryby, a tych ostatnich w basenach Afrykarium jest około 350 gatunków! Wizytę w Afrykarium zaplanujcie sobie przynajmniej na kilka godzin, bo samo przejście choćby obok pływających rekinów, pozostawia wielki niedosyt. 

Zobacz także:

 

fot. Glamour.pl

 

Hydropolis

Ile wody dziennie zużywa przeciętny mieszkaniec Wrocławia i Nowego Jorku? W ilu procentach woda wypełnia nasze narządy, np. serce? Ile metrów ma najdłuższy statek na świecie i ile mniejszych mógłby pomieścić? Jak wyglądało wnętrze kapsuły, w której w 1960 roku dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego, czyli najniżej położonego miejsca na ziemi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie we wnętrzach Hydropolis. Wizyta w tym wrocławskim obiekcie to podróż w głąb oceanów, ale także ludzkiego ciała. Miejsce funkcjonujące od 2015 roku to poziom bez dwóch zdań europejski, jak nie światowy. Multimedialne ekrany i rekonstrukcje np. starożytnych urządzeń do pompowania wody przybliżą wam zaskakujące fakty. A wszystko to na terenie zabytkowego zbiorniku. Czad!
 

fot. Glamour.pl


Panorama Racławicka

Nużą was wizyty w muzach i galeriach sztuki, a zatrzymywanie się przy każdym obrazie wolelibyście zamienić na coś bardziej kreatywnego? Mimo wszystko dajcie szansę Panoramie Racławickiej, bo to obiekt, dla którego do Wrocławia zjeżdżają się ludzie z całego świata. Po pierwsze dlatego, że to jeden obraz, a nie kilkadziesiąt, po drugie – jak już sama nazwa wskazuje – panorama, czyli coś, co nie pojawia się wszędzie, a po trzecie – przykład geniuszu rodzimych artystów, co powinno napawać duma każdego, nawet największego laika, jeśli chodzi o malarstwo i historię sztuki. Panorama Racławicka to monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów, przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Pomysłodawcą takiego ujęcia bitwy, a zarazem jej uczczenia (w setną rocznicę) był Jan Styka, który zaangażował do prac m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza i Włodzimierza Tetmajera. Jeśli chcecie przekonać się na własnej skórze, jak wyglądało XIX-wieczne 3D, Panorama Racławicka to oblig. Ważne! Jeśli chcecie odwiedzić Panoramę Racławicką jeszcze tego lata, musicie się pospieszyć! Obiekt zostanie zamknięty 1 sierpnia ze względu na remont, który ma potrwać do końca marca 2021 roku. 
 

fot. Glamour.pl


Ogród Ossolineum

Ogród Ossolineum to kolejne bardzo romantyczne miejsce na mapie Wrocławia. A ponieważ romantycznych uniesień nigdy za wiele, to po Ostrowie Tumskim warto zajrzeć właśnie na ulicę Szewską (ale wejście znajdziecie także od ulicy Nankiera i Grodzkiej). Historia tego miejsca, jak większości w stolicy Dolnego Śląska, jest bogata. Przed II wojną światową znajdowało się tam szkolne boisko przy gimnazjum. Stąd właśnie znajdująca się tam figura Chrystusa, czyli pomnik dedykowany uczniom i nauczycielom, ale też inny pomnik poświęcony barokowemu poecie Angelusowi Silesiusowi, postaci mocno związanej z Wrocławiem. To, co jest w Ogrodzie Ossolineum najpiękniejsze, to fakt, że o każdej porze roku wygląda obłędnie. Wszystko przez spowijający mury budynku Ossolineum bluszcz. Zaintrygowani? Więcej nie zdradzamy – to trzeba zobaczyć na własne oczy!
 

fot. Glamour.pl


Mamy nadzieję, że powyższe miejscówki przekonały was do odwiedzin stolicy Dolnego Śląska. Więcej praktycznych informacji oraz ciekawostek związanych z Wrocławiem znajdziecie na oficjalnym serwisie turystycznym VisitWroclaw.eu, na Facebooku, a także na Instagramie