Covid-19 zbiera kolejne żniwa. Dlatego sztab kryzysowy postanowił zaostrzyć kwarantannę wprowadzoną ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce i na świecie. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach, które mają pomóc w walce z koronawirusem.

Zaostrzenie kwarantanny w Polsce – rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu, zakaz zgromadzeń i zamyka sklepy

Rząd wprowadza od jutra (25 marca 2020) ograniczenia w przemieszczaniu z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu związanym z pandemią oraz załatwiania spraw niezbędnych, np. robienia zakupów spożywczych. Zamknięte pozostają place zabaw, parki oraz bulwary. Obostrzenia dotyczą również liczby pasażerów w transporcie zbiorowym. W pociągach i autobusach zajętych może być jedynie połowa dostępnych miejsc siedzących. Wprowadzony zostaje także zakaz imprez i zgromadzeń powyżej dwóch osób. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą tylko członkowie rodziny lub partnerzy. W mszach św. czy innych obrzędach kościelnych (m.in. w pogrzebach) będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Liczba ta nie obejmuje księży, którzy odprawiają mszę.

Obowiązują również wprowadzone wcześniej zakazy, np. te dotyczące lekcji w szkołach i zajęć na uczelniach wyższych. Otwarte mogą pozostać jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Sztab kryzysowy poinformował, że zaostrzona kwarantanna potrwa przynajmniej do 11 kwietnia 2020 roku. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, dlatego możemy spodziewać się kolejnych zmian. 

Koronawirus w Polsce: szkoły i uczelnie zamknięte do Wielkanocy. W Polsce wprowadzono stan epidemii >>>

Kup nowy numer Glamour bez wychodzenia z domu!