Zastanawialiście się kiedyś, z jakiego powodu dwa razy do roku przestawiamy zegarki? Raz godzinę do przodu, innym razem godzinę do tyłu? I komu ta (z perspektywy 24-godzinnej doby) niewielka zmiana ma służyć? Przy okazji najnowszego projektu Komisji Europejskiej, ponownie wraca ta kwestia i pytanie o sens przechodzenia z czasu zimowego w letni i odwrotnie.
 

Komisja Europejska prowadzi konsultacje na temat zniesienia czasu letniego

Ponieważ od wielu lat toczy się dyskusja, czy zmiana czasu ma jakikolwiek sens, Komisja Europejska postanowiła o zdanie zapytać samych obywateli. To dobry moment, by wszyscy entuzjaści czy sceptycy tego pomysły opowiedzieli się wyraźnie, która wersja bardziej im odpowiada. Wystarczy wypełnić internetową ankietę, która dostępna jest w każdym języku urzędowym, także po polsku. Można w niej poprzeć pomysł zniesienia czasu letniego lub poprzeć aktualne ustalenia. Każdy, kto jest zainteresowany wyrażeniem swojego zdania może zrobić to do 16 sierpnia 2018 roku tutaj.

Sam pomysł konsultacji narodził się po otrzymanych od obywateli wnioskach, które także złożył Parlament Europejski i niektóre z państw członkowskich Unii. Komisja postanowiła zbadać funkcjonowanie obowiązujących obecnie ustaleń dotyczących czasu letniego i ocenić, czy należy je zmienić.
 

Zmiana czasu na letni, przejście na czas zimowy – czy są z tego jakiekolwiek korzyści?

Zwolennicy przestawiania zegarków podkreślają, że tylko taka zmiana pozwala nam na jak najdłuższe korzystanie ze światła słonecznego, co wpływa na lepsze samopoczucie i ogólnie na komfort życia. Przy tej okazji zwraca się również uwagę, że dzięki temu spędzamy więcej czasu na powietrzu, jesteśmy bardziej aktywni, co realnie przekłada się na nasze zdrowie. Co ciekawe, podawany od dawna argument o oszczędzaniu energii, dzięki dostępowi do światła dziennego, nigdy nie znalazł swojego potwierdzenia w badaniach – tylko w niewielkim stopniu przejście na czas letni pozwala na jej mniejsze zużycie. Bo choć nie korzystamy ze sztucznego światła, na potęgę używamy chociażby klimatyzacji. Ale dlaczego w ogóle zdecydowano się na takie zmiany?

Te kilka rzeczy przedłuża życie nawet o dekadę! Naukowcy potwierdzili 5 skutecznych sposobów >>>


Zmiana czasu na letni w Polsce

Zmianę czasu na letni w Europie reguluje obecnie dyrektywa unijna z 2001 roku, zgodnie z którą także w Polsce przestawiamy zegarki godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę marca i godzinę do przodu w ostatnią niedzielę października. Takie zalecenie dla wszystkich państw członkowskich pozwoliło na usystematyzowanie chociażby kwestii handlu, ale przede wszystkim miało wpłynąć na zadowolenie z życia mieszkańców. Niestety coraz częściej słyszy się, że negatywnym skutkiem jest jednak fatalne samopoczucie, bo dla wielu osób zmiana czasu jest zwyczajnie uciążliwa i wymaga wielu dni przestawiania się.

W Polsce nieprzerwanie czas letni działa od 1977 roku (wcześniej nie udało się go wprowadzić na więcej niż kilka lat). Co pięć lat Prezes Rady Ministrów wydaje rozporządzenie na bazie komunikatu Komisji Europejskiej. W nim właśnie ogłasza konkretne daty, kiedy należy przejść na czas letni i zimowy.

Zobacz także: Zawsze się spóźniacie? Jest na to naukowe wytłumaczenie! >>>