Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państw, w których obowiązuje zmiana czasu. W naszym kraju wprowadzono ją na krótko przed II Wojną Światową – wszystko ze względów finansowych. Pozwalała bowiem oszczędzić energię. Dzisiaj zmiana czasu nie ma już takiego znaczenia. Wręcz przeciwnie, wiąże się z wieloma utrudnieniami (komplikuje między innymi ruch kolejowy i lotniczy, a także generuje utrudnienia w sektorze informatycznym). Zmiana czasu ma obecnie więcej przeciwników, niżeli zwolenników – w ankiecie, dotyczącej przestawiania zegarków dwa razy w roku, którą przeprowadzono kilkanaście miesięcy temu, mieszkańcy Unii Europejskiej zdecydowaną większością opowiedzieli się za jej zniesieniem. Zagłosowało tak ponad 80 procent ankietowanych! Niedawno pisałyśmy o tym, że Parlament Europejski pracuje nad likwidacją zmiany czasu. Nareszcie zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie! Kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki?  

Ostatnia zmiana czasu – jaką decyzję podjął Parlament Europejski?

Niestety na ostatnią zmianę czasu musimy jeszcze chwilę poczekać. Parlament Europejski zdecydował bowiem, że nastąpi ona dopiero w 2021 roku. Uchwała podjęta przez parlamentarzystów jest ostateczna i czeka jedynie na akceptację państw członkowskich – w tym oczywiście Polski. Wiemy, że likwidacja zmiany czasu nastąpi, wciąż nie wiemy jednak, kiedy dokładnie się to odbędzie. Wszystko zależy od tego, w której strefie czasowej będzie chciała (lub musiała) pozostać Polska.

Wystarczy, że zrobisz te rzeczy w tym roku, a zmienią całe Twoje życie >>>

Zmiana czasu z zimowego na letni – kiedy dokładnie przestawiamy zegarki w marcu 2019 roku?

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku – w marcu i październiku. Najbliższa zmiana czasu odbędzie się jednak wyjątkowo późno, bo dopiero w ostatni dzień miesiąca (31 marca 2019). Przypominamy, że przechodzimy z czasu zimowego na letni. Właśnie dlatego wskazówki zegara przestawiamy o godzinę do przodu (między drugą a trzecią w nocy). Wszystko w porządku, ale dlaczego mamy spać godzinę krócej?

Chodzisz spać bardzo późno i masz problemy ze wstawaniem? Badania pokazują, że to cecha ludzi inteligentnych! >>>