Zdążyliśmy się już przekonać o tym, że bieżący rok nieustannie nas weryfikuje. Tym ciągłym wyzwaniom musiały sprostać również szkoły wyższe. E-learning spowodował zmiany w sposobie nauczania, a także w punktacji rankingu szkół, który co roku tworzy portal edukacyjny Perspektywy. Na listę najlepszych uczelni w Polsce trafiają najlepiej ocenione placówki w takich kategoriach jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Który uniwersytet lub politechnika okazał się najlepszy?
 

Najlepsza uczelnia w Polsce według rankingu Perspektywy 2020

W tym roku na pierwszym miejscu listy najlepszych uczelni znalazł się... Uniwersytet Jagielloński, otrzymując 100% w rankingowym wskaźniku! To wyjątkowa sytuacja, ponieważ przez ostatnie lata na czele wszystkich uczelni publicznych znajdował się Uniwersytet Warszawski i wydawało się, że niewiele jest w stanie to zmienić. Za to ostatnie miejsce na podium należy do Politechniki Warszawskiej. W rankingu Perspektywy 2020 wyróżnione zostały również: AGH w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, a także Politechnika Łódzka. Te dwie placówki zajęły równorzędne miejsce. Podobna sytuacja dotyczy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.  Wspomniane uczelnie zostały ocenione ex aequo.

Ranking Szkół Wyższych 2020 – gdzie warto iść na studia?

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

2. Uniwersytet Warszawski

3. Politechnika Warszawska

4. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Zobacz także:

5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

6. Politechnika Wrocławska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny

8. Politechnika Gdańska i Politechnika Łódzka              

10. Uniwersytet Wrocławski, a także Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 

Ranking Perspektywy 2020: Jak wypadły uczelnie niepubliczne? Które są najlepsze?

Rozbudowany ranking, którego metodologię opracował były prezes Polskiej Akademii Nauk – profesor Michał Kleiber, porządkuje również pozycje uczelni niepublicznych. Najwyżej oceniona została Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Tuż za nią znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a brązowy medal otrzymała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Oprócz najlepszej trójki doceniono pracę Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz Akademii Finansów i Biznesu Vistula (Warszawa). Listę zamknęła Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi. Poprzedzały ją m.in. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Collegium Civitas w Warszawie oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Co ciekawe, wyróżniono tylko trzy prywatne uczelnie, które swoich siedzib nie mają w Warszawie.
 

Ranking Uczelni Niepublicznych 2020

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

3. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

4. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

5. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

6. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej i Akademio Ekonomiczno – Humanistyczna w Warszawie

8. Collegium Civitas w Warszawie oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

10. Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi

To jednak nie wszystko! Co jeszcze zawiera ranking Perspektywy 2020?


Najlepsze uczelnie zawodowe według rankingu Perspektywy 2020

Analiza uwzględniła również zawodowe uczelnie publiczne, spośród których najwyższe noty uzyskała Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. W rankingu znalazły się także rozbudowane podkategorie – tzw. podrankingi. Ponadto Ranking Perspektywy 2020 zawiera także wykaz poszczególnych kierunków studiów wraz z nazwami szkół wyższych, które charakteryzuje najwyższy poziom przypisanej sfery naukowej. Stąd wiemy, że tak jak najlepsza „Administracja”  nauczana jest na Uniwersytecie Jagiellońskim, tak najbardziej efektywne „Prawo” wykładane jest na Uniwersytecie Warszawskim.

Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych 2020

1. Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu

3. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Pamiętajcie, że rekrutacja na uczelnie wyższe trwa, dlatego warto zapoznać się z listą najlepszych publicznych i niepublicznych szkół wyższych.