Ile razy będąc na zakupach narzekałaś na ilość plastiku, którego często zwyczajnie nie sposób uniknąć? Albo patrzyłaś krzywo na osoby, które pakowały w plastikowe torebki pojedynczy owoc? Spokojnie, też to znamy, dlatego każde kolejne działanie prowadzące do ograniczenia używania tworzyw sztucznych w naszym życiu bardzo nas cieszy. Być może ten problem w niedalekiej przyszłości niemalże całkowicie zostanie zażegnany i zamiast plastikowych opakowań będziemy używać wyłącznie tych ekologicznych. Póki co taka opcja będzie dostępna testowo w sieci Carrefour. Popularne supermarkety zdecydowały się na wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku i niewykluczone, że inne sklepy również pójdą tym tropem.
 

Opakowania zwrotne w Carrefour – współpraca z innymi markami

To świetna wiadomość! Sieć supermarketów Carrefour będzie współpracować z Terracycle, firmą której celem jest wyeliminowanie odpadów nieekologicznych i szkodliwych dla środowiska, głównie plastiku. Popularna spożywcza sieciówka wkrótce dołączy do inicjatywy Loop, która oferuje korzystanie z produktów w opakowaniach zwrotnych. Hipermarket ogłosił tę informację na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Zobacz także: Australia ograniczyła zużycie toreb foliowych o 80% zaledwie w 3 miesiące! >>>

Koncepcja Loop polega na „wypożyczeniu” opakowania w sklepie - przy zakupie płacimy za nie określoną kwotę depozytu, a przy zwrocie otrzymujemy ją z powrotem. Wszystkie oddane do powtórnego użytku opakowania zostaną umyte i wykorzystane do kolejnych towarów. Carrefour planuje sprzedawać w nich własne produkty takie jak miód czy olej. Pojemniki będą wykonane ze szkła, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu.
 

Opakowania zwrotne w Carrefour – kiedy i gdzie będzie testowany ten pomysł?

Niestety ten pomysł jest na razie w fazie testowej. Opakowania zwrotne jako pierwsi będą mogli sprawdzić mieszkańcy Paryża już w maju tego roku. Dopiero później Carrefour podejmie decyzję, czy to rozwiązanie wejdzie na stałe do innych hipermarketów. Mamy nadzieję, że korporacja zdecyduje się jednak na o wprowadzenie opakowań zwrotnych również w Polsce.

Zobacz także: Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku>>>

Jak być bardziej eko, nim ta opcja pojawi się w Polsce?

Mimo, że póki co nie będziemy mogli korzystać z opakowań zwrotnych oferowanych przez Carrefour, już teraz możemy zminimalizować zużycie plastiku. W jaki sposób? Przede wszystkim zaprzestając używania plastikowych siatek do pakowania na przykład warzyw. Bardzo dobrym pomysłem jest zakupienie bawełnianych woreczków, do których będziemy mogły chować produkty takie jak chleb czy orzechy (oczywiście możliwości jest jeszcze więcej). Takie torebeczki są wielorazowego użytku, a w razie zabrudzenia możemy je bez problemu wyprać. Możesz je zakupić między innymi na stronie wielorazowka.pl. Pamiętajcie, że liczą się #babysteps!

10 eko zamienników do wprowadzenia w życie od zaraz >>>