Zosia Zborowska to popularna celebrytka, która namiętnie i zaangażowaniem prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych, często wchodząc w reakcje z wiernymi fanami. Na swoim Instagramie świeżo upieczona mama niemalże każdego dnia porusza bardzo wiele interesujących tematów - nie tylko lekkich czy zawodowych, ale również niezwykle dla niej bolesnych, takich jak np. presja dotycząca wyglądu i kwestia poronienia. Niewyretuszowane, naturalne zdjęcia, które kobieta często publikuje w sieci, bardzo szybko zyskują na popularności - to jeden z powodów, dla których zaskarbiła sobie sympatię tak wielu obserwatorek. Poza tym influencerka regularnie angażuje się w rozmaite akcje charytatywne i zbiórki. Ostatnio aktorka udzieliła odpowiedzi na pytanie, czy oficjalnie wystąpiła z kościoła katolickiego. Wiemy, czy dokonała już tej procedury.

Zofia Zborowska - podejście do kościoła

Nie jest niczym zaskakującym, że Zofia Zborowska jest osobą niepraktykującą. Kto śledzi jej profil, ten z całą pewnością wie, że aktorka nie ma w planach ochrzcić swojej córeczki, Nadziei - o czym poinformowała w mediach społecznościowych już kilka miesięcy temu. Okazuje się jednak, że mimo wszystko planuje świętować Boże Narodzenie. Wszystko to ze względu na liczne grono wierzących osób w jej rodzinie i sentyment do tego okresu. Na jej profilu pojawiło się ostatnio pytanie od jednego z obserwujących, które brzmiało:

Dokonałaś apostazji? Przepraszam, jeśli to zbyt osobiste pytanie. 

Zofia Zborowska w, charakterystyczny dla niej, żartobliwy sposób odniosła się do terminu procedury odejścia z kościoła, nazywając go „Anastazją". 

Bardzo bym chciała to zrobić, ale chyba jestem za leniwa. Ale zrobię to. Zrobię Anastazję - odpowiedziała. 

Wygląda na to, że gwiazda nie znalazła dotąd czasu, aby zająć się sformalizowaniem kwestii wystąpienia z kościoła katolickiego. Korzystając z okazji przypominamy, w jaki sposób odbywa się ten proces.

 

Jak poddać się apostazji - krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak wystąpić z kościoła katolickiego, innymi słowy - całkowicie porzucić wiarę chrześcijańską? Ta procedura nie należy wcale do najtrudniejszych i wyjątkowo czasochłonnych. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, w jaki sposób można poddać się apostazji.

  1. W pierwszej kolejności należy złożyć oświadczenie woli o wystąpieniu z Kościoła katolickiego (trzeba osobiście pojawić się u proboszcza w miejscu swojego zamieszkania - stałym lub tymczasowym). 
  2. Oświadczenie przynosi pożądany skutek dopiero w chwili, w której zostaje przyjęte przez kompetentną władzę kościelną.
  3. Informacje, które powinny znaleźć się w oświadczeniu to: dane personalne osoby składającej oświadczenie, dane dotyczące daty chrztu i parafii, w której się odbywał, wyrażenie woli do zerwania wspólnoty z Kościołem w sposób, który nie budzi wątpliwości, potwierdzenie, że odstępca dokonuje apostazji dobrowolnie, ze świadomością konsekwencji, jakie ten akt za sobą pociąga, własnoręczny podpis. Jeśli chrzest miał miejsce w innej parafii, należy dołączyć również świadectwo chrztu.

Ważne: oświadczenie jest skuteczne, kiedy wychodzi od osoby pełnoletniej, zdolnej do czynności prawnych, jest wyrażone w świadomy sposób. Pisma wysyłane drogą elektroniczną czy pocztową nie wywołują skutków prawnych.

Zobacz także: