Reklama

Jeżeli przejrzysz terminale płatnicze oferowane przez PeP, szybko zorientujesz się, że poszczególne sprzęty różnią się między sobą dość znacznie. Skorzystaj z naszych porad, aby wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb twojego biznesu.

Reklama

Terminal płatniczy - dlaczego dzisiaj to konieczność?

Statystyki są nieubłagane: co 10. Polak nie korzysta z gotówki w ogóle, a pozostali nasi rodacy po fizyczne pieniądze sięgają przede wszystkim przy niewielkich kwotach transakcji, nie przekraczających 10 - 20 złotych. Im wyższa suma, tym chętniej decydujemy się na płatności kartą - w polskich portfelach jest 39 milionów takich plastików. Na tym przecież możliwości nie kończą się. Dzisiaj należności regulować można telefonem czy zegarkiem.

Już te liczby stanowią istotny dowód, że nie sposób uniknąć obsługi płatności bezgotówkowych, jeśli poważnie myślisz o prowadzeniu biznesu. Koniecznie weź pod uwagę fakt, że nawet gdy ludzie nie zabierają ze sobą portfela (choćby na spacer czy wyprawę rowerową), zwykle mają pod ręką kartę płatniczą lub smartfon, co stwarza wiele okazji do spontanicznych zakupów. Wykorzystaj tę szansę, by dorównać konkurencji i przedstawić odwiedzającym atrakcyjną ofertę.

Na szczęście za ogromnym zainteresowaniem płatnościami bezgotówkowymi - tu szczególne miejsce zajmują płatności mobilne - podąża oferta terminali. Sprawdź, jakie urządzenie wybrać.

Czym jest terminal płatniczy?

Mówiąc najprościej, terminal to urządzenie pozwalające na transfer gotówki pomiędzy rachunkiem płacącego a kontem sprzedawcy, dzięki współpracy z działającymi na naszym rynku operatorami kart płatniczych oraz bankami. W punktach zwykle znajduje się informacja, jakie systemy są obsługiwane, natomiast obecnie nawet w najmniejszych sklepikach czy lokalach usługowych nie ma problemu z akceptacją działającej na terenie Europy karty płatniczej.

Nowoczesne terminale pozwalają także na alternatywne formy płatności: transakcje zegarkiem, telefonem, za pośrednictwem aplikacji bankowej czy blika.

Rodzaje terminali. Jak wybrać najlepszy?

Mogłoby się wydawać, że wszystkie terminale przeznaczone do płatności bezgotówkowych są podobne, jednak w praktyce różnią się - niekiedy dość istotnie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy.

  • Terminal POS czy mPOS?

W wielu przypadkach tradycyjny i najprostszy terminal stacjonarny sprawdzi się doskonale, jednak warto pamiętać o przewidzianej dla niego alternatywie. Chodzi oczywiście o tzw. mPOS-y, czyli terminale, które akceptują płatności w momencie sparowania ich z urządzeniem podłączonym do internetu, na przykład laptopem czy smartfonem. Taki mobilny terminal płatniczy jest lekki i łatwy w obsłudze, jednak trzeba pamiętać, że nie oferuje żadnych innych funkcjonalności prócz realizowania transakcji kartowych. Jeśli więc chcesz proponować klientom doładowania telefonu czy usługę cashback, terminale stacjonarne będą lepszym sposobem.

  • Terminal stacjonarny czy bezprzewodowy?

Teraz skupmy się na kwestii mobilności sprzętu. Podobnie jak w powyższym przykładzie: przy większości biznesów wybór terminala płatniczego stacjonarnego okazuje się całkowicie wystarczający. Decyzja taka pociąga za sobą zdecydowanie niższy wydatek oraz sporą wygodę korzystania. Bywa jednak, że nie możesz liczyć na stabilny dostęp do internetu lub specyfika biznesu wymaga przemieszczania się. Zdarza się to chociażby przy punktach usługowych lub restauracjach, gdzie liczy się możliwość obsłużenia klienta przy stoliku.
W takim przypadku wybierz urządzenie GPRS – będzie ono działać wszędzie, gdzie jest zasięg komórkowy. Na technologii GPRS może bazować zarówno stacjonarny terminal płatniczy, jak i mobilny terminal bezprzewodowy.

  • Czy warto wybrać automat vendingowy?

W niektórych branżach sprawdzi się zastosowanie terminali płatniczych samoobsługowych, które towarzyszą automatom vendingowym. Mowa tu o wszelkich urządzeniach pozwalających kupić jedzenie, bilety czy kawę, zapłacić za parking lub myjnię. Łączy je fakt, że nie wymagają obsługi pracownika, a płatność kartą realizuje sam klient. Sprzęt taki można podzielić na dwie kategorie: jednomodułowe – przeznaczone wyłącznie do obsługi transakcji zbliżeniowych do wartości 50 zł – oraz trójmodułowe – przyjmujące wszystkie typy transakcji.

Reklama

Który z terminali będzie najlepszy? Odpowiedź na to pytanie jest również uzależniona od specyfiki prowadzonego przez ciebie biznesu. Możesz przejrzeć również ranking terminali płatniczych i opinie użytkowników.

Reklama
Reklama
Reklama