Smartfon to dla wielu z nas nieodłączny towarzysz każdego dnia. Codziennie za jego pośrednictwem dzwonimy, wysyłamy wiadomości, korzystamy z internetu i aplikacji, robimy zdjęcia czy nagrywamy wideo. Niestety czasy, gdy ładowaliśmy telefon komórkowy raz na tydzień, bezpowrotnie minęły. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez ładowarki, power-banka albo (przynajmniej) kabla USB z odpowiednią końcówką. Wy również należycie do tego grona? W takim razie świetnie trafiliście. Podpowiadamy, jakie funkcje najszybciej wyczerpują baterię, a także, co można zrobić, aby rzadziej ładować telefon.

Co najszybciej wyczerpuje baterię w telefonie?

1. Jasność ekranu

Czym jaśniej świeci ekran waszego telefonu, tym szybciej wyczerpuje się jego bateria. Jeśli chcecie wydłużyć czas pracy baterii, to skorzystajcie z opcji automatycznego dopasowywania się jasności ekranu do otoczenia - taką funkcję posiada zdecydowana większość smartfonów. 

2. Aktywne aplikacje

Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale niektóre aplikacje pożerają więcej energii niż inne. W tym wypadku prym zdecydowanie wiedzie TikTok. Chcąc temu zaradzić, po prostu przejdźcie do panelu użycia baterii i sprawdź, które aplikacje najszybciej ją wyczerpują. Pamiętajcie, aby je zamykać za każdym razem, gdy przestaniecie z nich korzystać.

Aplikacje ułatwiające życie: 6 technologicznych rozwiązań, które poprawiają jakość życia >>>

3. Powiadomienia

Ktoś polubił wasze zdjęcia na Instagramie, obchodzi urodziny albo opublikował post na grupie na Facebooku, do której należycie. Zbliża się wizyta u lekarza. Upływa czas ważności biletu na komunikację miejską. Każde powiadomienie wyczerpuje baterię w telefonie. Zastanówcie się, które komunikaty stanowią dla was priorytety. 

4. Wibracje

Wibracje, zaraz po wyświetlaczu, to najbardziej energochłonna funkcja w telefonie komórkowym. Wyłącz ją, aby przedłużyć życie baterii.

5. Wyszukiwanie sieci WIFI

Łatwo zapomnieć o tej funkcji. Warto jednak mieć się na baczności, ponieważ pożera ona mnóstwo energii. Jeśli wiecie, że będziecie korzystać z transmisji danych albo nie chcecie łączyć się z niezaufanymi hot spotami, to możecie śmiało z niej zrezygnować i (przynajmniej na chwilę) wyłączyć. 

6. Automatyczna aktualizacja aplikacji

Jeśli korzystacie z wielu aplikacji, na czele z Instagramem, Facebookiem, Spotify, TikTokiem i Tinderem, wiecie, że prawie codziennie wprowadzane są ich nowe wersje, które m.in. usprawniają ich działanie. Super! Jest tylko jedno ale... Aktualizacje także przyczyniają się do wyczerpywania baterii w smartfonie (i to w znaczącym stopniu). Wyłączcie opcję automatycznej aktualizacji, jeśli jesteście na mieście bez ładowarki czy power-banka, a zostało wam np. tylko 10% baterii. 

7. Udostępnianie lokalizacji

Część z was prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, ile aplikacji śledzi wasze położenie (oczywiście za waszą zgodą). Wyłączcie całkowicie albo przynajmniej ograniczcie udostępnianie lokalizacji, żeby zaoszczędzić cenne procenty w baterii telefonu komórkowego. Taką opcję znajdziecie w ogólnych ustawieniach telefonu.

Oszczędzanie baterii – co robić, żeby rzadziej ładować telefon?

Co robić, żeby rzadziej ładować telefon? Jak już wspominałyśmy, możecie kontrolować jasność ekranu swojego smartfona, a także w sposób nieco bardziej świadomy korzystać z aplikacji mobilnych. Ale to nie wszystko! Możecie skorzystać także z prawdopodobnie najprostszego, a zarazem najbardziej oczywistego rozwiązania, jakim jest włączenie trybu oszczędzania baterii. Tę funkcję posiada niemal każdy telefon. Jeśli wasz nie należy do tego grona, nie martwcie się. Istnieją bowiem darmowe aplikacje, za których pomocą można kontrolować pracę baterii w telefonie.

Poza tym zachęcamy was do tego, by zaprzyjaźnić się z trybem samolotowym w telefonie. I to nie tylko, kiedy lecicie na wakacje czy w podróż służbową. Warto skorzystać z tej opcji również wtedy, gdy wiecie, że na 100% nie będziecie korzystać z telefonu, czyli np. podczas egzaminu, będąc w kinie bądź w teatrze. W ten sposób zaoszczędzicie kilka (jakże cennych!) procent baterii w swoim smartfonie.