Jeśli nie wyobrażacie sobie dnia bez porannej kawy?  Mamy dla was dobrą wiadomość! Zgodnie z najnowszymi badaniami, związek między kawą a zdrowiem jest większy, niż dotychczas myślano. Nawet lepiej - oficjalnie można powiedzieć, że kawa jest zdrowa! Ze względu na jej dobroczynne działanie dla organizmu wskazane są nawet 4 filiżanki tej używki dziennie! Co konkretnie powoduje picie kawy? Nie chodzi tylko o antyoksydanty, czyli substancje spowalniające procesy starzenia - choć przyznajemy, że ten argument w zupełności wystarcza, by odruchowo, z czystym sumieniem sięgnąć rano po pierwszy kubek tego napoju. Naukowcy są zgodni co do tego, że pita regularnie potrafi skutecznie chronić przed nowotworami i innymi chorobami - nawet tymi cywilizacyjnymi, jak np. cukrzyca typu 2. Potrzebujecie jeszcze więcej argumentów, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że warto pić kawę?

Dlaczego warto pić kawę?

Kawa jest bogata w antyoksydanty

Pierwsza kwestia to przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia. Już ponad dekadę temu dowiedziono, że antyoksydanty zawarte w ziarnach kawy są dla organizmu łatwiej przyswajalne niż te występujące w owocach czy warzywach. Dodatkowo już sam jej zapach działa na organizm relaksująco.

Łagodzi objawy choroby Parkinsona

Zgodnie z badaniami z 2012 roku regularne dostarczanie organizmowi kofeiny może łagodzić objawy choroby Parkinsona. Badania nad tą relacją są nadal w toku, natomiast pierwsze testy nastrajają naukowców bardzo optymistycznie.

Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry

Badania na temat tej zależności trwały 2 dekady i wnioski były jednoznaczne: zarówno kobiety jak i mężczyźni regularnie spożywający ten napój rzadziej zapadali na raka skóry.

Kawa ma dobroczynny wpływ na wątrobę

Zgodnie z prowadzonymi przez ponad 22 lata badaniami kawa chroni przed marskością wątroby. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy sięgają po alkohol regularnie.

Kawa wzmaga wydzielanie hormonów szczęścia

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez naukowców z Harvard School of Public Health kawa pita regularnie powoduje wzmożoną produkcję hormonów szczęścia: serotoniny i noradrenaliny. Ten fakt z kolei łączy się z innym zjawiskiem, a mianowicie spadkiem odsetka samobójstw popełnianych na skutek depresji – dowiedziono, że przeciwutleniacze zawarte w kawie wpływają też na poprawę nastroju.

Kawa zmniejsza ryzyko Alzheimera

Zawarte w kawie alkaloidy mają zdolność hamowania procesów zapalnych w układzie nerwowym. Badania prowadzone na myszach (póki co nie ma pewności, czy ludzki organizm zareaguje identycznie) dowodzą, że ich przyjmowanie w pewnym stopniu pozwala cofnąć postęp choroby.

Zobacz także:

Kawa pomaga w odchudzaniu

Kofeina wspomaga metabolizm, a energia przyjmowana w postaci jedzenia zamieniania jest na ciepło, a nie tkankę tłuszczową.

Kawa ułatwia oddychanie

Substancje zawarte w ziarnach kawy oddziałują na mięśnie oskrzeli na zasadzie podobnej do leków na astmę.

Kawa może pomóc zapobiegać łysieniu 

Na tę dolegliwość działa jednak nie aplikowana tradycyjnie, czyli w filiżance lecz - wcierana w skórę głowy, dlatego że skuteczność jest efektem dostarczenia skórze znacznie większych ilości, niż bylibyśmy w stanie wypić.

Kawa obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 

Zgodnie z badaniami takie właściwości ma zwłaszcza kawa bezkofeinowa - ok. 6 filiżanek dziennie realnie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na dietozależną odmianę cukrzycy. Tradycyjna kawa działa podobnie, ale w znacznie mniejszym stopniu niż ta pozbawiona kofeiny.