Politycy od dłuższego czasu ignorują informacje, które pojawiają się w mediach i dotyczą zmian klimatu. Niewiele w tej kwestii zmienił również Szczyt Klimatyczny ONZ, który odbył się pod koniec ubiegłego roku w Katowicach. Paradoksalnie, najgłośniejszym wydarzeniem tego spotkania było wystąpienie 15-letniej Grety Thunberg. Ta młoda Szwedka miała odwagę wygarnąć politykom, jak wielkie konsekwencje przyniesie bagatelizowanie przez nich zmian klimatycznych. Wideo z jej przemówienia obejrzało już ponad pół miliona osób. Znajdziecie je również w naszej galerii.

Polska młodzież organizuje marsz. Kiedy i gdzie się odbędzie?

Na szczęście coraz więcej ludzi ma świadomość tego, że to człowiek jest w dużej mierze odpowiedzialny za zmiany klimatu. Jesteśmy również dużo bardziej zorientowani w kwestiach ekologii niż kiedyś, a w mediach coraz częściej pojawiają się informacje np. o tym jak ograniczyć zużycie plastiku i innych szkodliwych dla środowiska tworzyw (my również o tym pisałyśmy - 10 eko zamienników do wprowadzenia od zaraz). Na szczęście Greta Thunberg nie jest jedyną nastolatką, dla której problemy Ziemi są istotne. Polska młodzież również coraz bardziej się mobilizuje. Już dziś, 15 stycznia z Placu Trzech Krzyży w Warszawie o 17:30 ruszy Marsz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na Earth Strike. W opisie wydarzenia na Facebooku możemy zobaczyć, że to właśnie odwaga nastoletniej Szwedki zainspirowała młodych Polaków do ruszenia na ulicę i przeciwstawienia się bierności polityków. Młodzież swoim przemarszem dołączy do demonstracji Earth Strike, który będzie się odbywał pod Sejmem.
 

Pierwszy strajk w obronie ziemi już dziś – gdzie się odbędzie i jaki jest jego cel?

Dziś w Warszawie odbędzie się nie tylko marsz młodzieży. O 18:00 ruszy również Pierwszy Protest Strajku dla Ziemi. Jest to inicjatywa ruchu Earth Strike, który ma na celu uchronienie naszej planety przed katastrofą. Protesty odbędą się również w innych miastach w Polsce (m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Poznań) oraz 21 innych krajach. 15 stycznia odbędzie się pierwsze z czterech wydarzeń, kolejne zaplanowane są na kwiecień, sierpień oraz wrzesień. Celem wydarzeń jest zwiększenie świadomości zbliżającej się katastrofy klimatycznej oraz wywarcie presji m.in. na politykach i korporacjach, które w dalszym ciągu ignorują tak istotne problemy. Sam Earth Strike zaznacza, że nie jest organizatorem akcji, a lokalni aktywiści, ruchy społeczne oraz sami użytkownicy Facebooka. Na Instagramie Arety Szpury możecie również zobaczyć materiały, które w zabawny, lecz wymowny sposób promują akcję.
 

Earth Strike – czym jest ta inicjatywa i jaki jest jej cel?

Oczywiście ruch Earth Strike na swojej stronie internetowej i Facebooku opublikował wszystkie swoje żądania. Wśród nich znajdziemy:

·      Natychmiastowe rozpoczęcie globalnej współpracy w celu odwrócenia szkód wyrządzonych klimatowi na Ziemi, poprzez jednoznaczne i wiążące prawnie umowy, zarówno przez światowych polityków, jak i podmioty korporacyjne, którzy zobowiążą się zgodnie z raportem IPCC zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku i zerowej emisji netto do 2050 roku;

·      Międzynarodowe, jednoznaczne i wiążące zobowiązania do powstrzymania niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody,

·      Międzynarodowe, jednoznaczne i wiążące umowy mające na celu rozliczenie korporacji z gazów cieplarnianych, które te wytwarzają.
 

Mówi się, że jeśli tego nie zrobimy, przyniesie do opłakane skutki dla naszej planety. Earth Strike na swojej stronie publikuje również wyniki badań naukowców, którzy zajmują się klimatem. Można z nich wyczytać, że: „do 2030 r. musimy zapobiec przekroczeniu wzrostu temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. To nieco ponad dwanaście lat – dla całej planety to chwilka. Jeśli pozwolimy, by temperatura na świecie wzrosła o nieco ponad 2 stopnie Celsjusza, skutki będą katastrofalne – poziom mórz wzrośnie do niebywałego poziomu, fale upałów staną się o wiele bardziej powszechne, pitna woda stanie się jeszcze bardziej cenna... i nastąpi wiele innych katastrof.”

Właśnie dlatego jest tak ważne, by jak najszybciej podjąć działania, które pozwolą nam ocalić naszą planetę Ziemię. Już teraz musimy zacząć bardziej dbać o środowisko, kilka zmian, które wprowadzisz do swojego życia są w stanie coś zmienić, choćby w małym stopniu. Przyłączycie się jutro do Strajku dla Ziemi organizowanego w Waszym mieście?

Zobacz także: Eko piątek z Aretą Szpurą: jaką butelkę na wodę wybrać? Co zamiast szkodliwego plastiku?>>>

AKTUALIZACJA 15.01

Zobacz także:

W związku z żałobą narodową ogłoszoną po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który został zaatakowany na scenie podczas finału WOŚP, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i Earth Srike przeniesiono na 15 lutego.