Jednorazowy plastik to zmora naszych czasów. Niełatwo się z nim rozstać w 100%, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić na dobry początek, a które bardzo trudne nie są. Jedną z nich jest przerzucenie się z jednorazowych butelek na wodę na te wielorazowe. Nie dość że są ładniejsze, to jeszcze zdrowsze dla nas i dla naszej planety. Do wyboru masz metalowe, szklane i takie z grubego plastiku. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a że trochę ich już przetestowałam - pomogę Ci znaleźć tę idealną dla Ciebie. I tak, woda z kranu nadaje się do picia. Jeżeli nie jesteś co do tego przekonana, możesz ją niewielkim kosztem zbadać w laboratorium. Albo przegotować. Jeżeli nie za bardzo Ci smakuje, polecam filtr z węgla. Albo owoce/miętę dla smaku.

Australia ograniczyła zużycie toreb foliowych o 80% zaledwie w 3 miesiące!

Metalowe butelki na wodę

To moje ulubione. Nie stłuką się, a do wyboru mamy setki różnych wzorów i kolorów. No i gwarancję, że co najmniej 12h trzymają temperaturę. Latem możesz wrzucić do środka kostki lodu, a zimą (albo cały rok jeżeli jesteś mną) wlewać do niej wrzątek i cieszyć się odpowiednią temperaturą wody przez cały dzień.
 

Szklane butelki na wodę

Samo szkło to dość ryzykowna opcja. Na szczęście producenci to przewidzieli i wyposażają je w różnego rodzaju ochronne obwoluty. Najlepiej sprawdziła się u mnie ta silikonowa. BKR ma też fajny model z bolcami, które mogą służyć jako odstresowywacz albo roller do masażu mięśni po wysiłku.
 

Butelka na wodę z plastiku wielorazowego użytku

Ich plus? Są najtańsze. IKEA ma w swojej ofercie taką za 12 zł, Dafi niedużo drożej (dodatkowo ma filtr węglowy). Wytrzymałe. Lekkie. I najbezpieczniejsze dla dzieci. Wiadomo, plastik is not fantastic, ale ten przynajmniej jest dużo bardziej wytrzymały i wielorazowy, a o to chodzi.

Na całym świecie produkuje się bowiem MILION plastikowych butelek na MINUTĘ. Tak, milion na każdą minutę. To mniej więcej tyle, ile zajęło Ci przeczytanie tego tekstu. Więc którąkolwiek z polecanych przeze mnie butelek wybierzecie, będziecie super! I pomyślcie, ile $ zaoszczędzicie! Każdy #babystep ma znaczenie.

Gdzie szukać? Gdzie kupić butelkę na wodę wykonaną ze szkła czy metalu? Warto zajrzeć na Allegro czy do sklepów sportowych i ze sprzętem biwakowym, a także na strony specjalizujące się w sprzedaży eko butelek. Ich adresy oraz wybrane modele znajdziecie w galerii powyżej!

Zobacz także: Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku