Francuskie komedie romantyczne – „Amelia”, 2001

Listę zatytułowaną „francuskie komedie romantyczne” musimy zacząć od „Amelii”, czyli popularnej produkcji z 2006 roku. Film w reżyserii Jean-Pierre Jeunet’a dostał aż pięć nominacji do Oscara i został wyróżniony dwiema nagrodami BAFTA. Nic dziwnego, ponieważ francusko-niemiecka produkcja została niezwykle dobrze przyjęta zarówno przez publiczność, jak i krytyków filmowych, zyskując uznanie i rozgłos na całym świecie. 

Fabuła filmu opowiada o życiu Amelii Poulain (w której rolę wcieliła się Audrey Tautou), młodej, pięknej kobiety mieszkającej w Paryżu i pracującej w niewielkiej kafejce. Główna bohaterka sprawia wrażenie zagubionej i samotnej – nie ma przyjaciół, partnera czy rodziny. Pewnego dnia znajduje w swoim mieszkaniu tajemnicze pudełko, które postanawia za wszelką cenę zwrócić właścicielowi. Wydarzenie jest momentem przełomowym w życiu Amelii, która od tej pory za cel przyjmuje uszczęśliwianie innych osób. Ta decyzja sprawia, że jej życie nabiera tempa. Wszelkie niespodziewane wydarzenia związane z planem głównej bohaterki skutecznie napędzają fabułę filmu. Z całego serca polecamy go obejrzeć!

 

Francuskie komedie romantyczne – „Miłość. Nie przeszkadzać!”, 2006 

„Miłość. Nie przeszkadzać!” to francuska komedia romantyczna z 2006 roku w reżyserii Pierre Salvadori. Film jest doceniany przede wszystkim za niesamowitą grę aktorską. W główne role produkcji wcielają się znani i doceniani artyści, tacy jak Gad Elmaleh, Audrey Tautou czy Marie-Christine Adam. 

Film opowiada o Irene (Audrey Tautou), czyli pięknej i inteligentnej kobiecie, która „zawodowo” uwodzi bogatych mężczyzn dla własnych korzyści materialnych. Pewnego dnia zaczyna kokietować ubogiego kelnera, którego myli z milionerem. Gdy główna bohaterka uświadamia sobie, że popełniła błąd, po prostu ucieka. Nie jest to jednak koniec tej romantycznej historii, ponieważ jej pomyłkowy wybranek jest zdeterminowany, aby rozwinąć ich znajomość. Kelner starannie układa plan, który ma pomóc mu zdobyć serce pięknej Irene. Czy jednak mu się uda? Warto sprawdzić to podczas seansu. 

Francuskie komedie romantyczne – „Facet na miarę”, 2016 

„Facet na miarę” to zabawny francuski film romantyczny w reżyserii Laurenta Tirarda. Zdobył serca publiczności za sprawą nietuzinkowych żartów, wspaniałej gry aktorów, oraz wyważonych rysów postaci, które zostały zbudowane na zasadach kontrastów. Komedia opowiada o młodej i niezwykle urodziwej prawniczce Diane (Virginie Efira), która prowadzi kancelarię w słonecznej Marsylii razem ze swoim byłym mężem. Pewnego dnia kobieta przypadkowo poznaje przystojnego i charyzmatycznego mężczyznę p imieniu Alexandre (Jean Dujardin), który zaprasza ją na randkę. Mimo tego, że między kochankami bardzo szybko pojawia się uczucie, główna bohaterka ma wątpliwości. Jej nowy wybranek jest niezwykle niski, co spotyka się z brakiem akceptacji wśród jej najbliższych i rodziny. Na szczęście Diane decyduje się na walkę ze stereotypem oczekiwanego wzrostu partnera i postanawia zrobić wszystko, aby ich relacja przetrwała.

Francuskie komedie romantyczne – „Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, 2010 

„Heartbreaker. Licencja na uwodzenie” to film z 2010 roku, który wyreżyserował Pascal Chaumeil. Francuskojęzyczna komedia romantyczna jest kojarzona przede wszystkim z fenomenalną obsadą. W jedną z głownych ról wciela się popularna na całym świecie aktorka i modelka, Vanessa Paradis. U jej boku wystąpili aktorzy tacy jak Romain Duris, Julie Ferrier czy Francois Damiens. 

Zobacz także:

Fabuła filmu skupia się wokół Alexa Lippi, przystojnego mężczyzny mieszkającego w Paryżu. Wybrał specyficzną ścieżkę kariery – zawodowo zajmuje się uwodzeniem kobiet, które są nieszczęśliwe w związkach, jednak nie chcą się do tego przyznać. Jedną z nich ma być Juliette (Vanessa Paradis), która w niedługim czasie planuje wyjść za mąż. Niestety, wybranek nie przypadł do gustu jej ojcu, który postanowił zapłacić za usługi Alexa, aby ten przekonał jego córkę do rozstania ze swoim partnerem. Jak to bywa w komediach romantycznych, nic nie idzie jednak zgodnie z planem, a między głównymi bohaterami pojawia się uczucie. Czy coś z niego wyniknie? Tego warto dowiedzieć się podczas oglądania filmu, który jest lekki, przyjemny i zabawny – idealny na piątkowy wieczór.

Francuskie komedie romantyczne – „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, 2012 

„Wyszłam za mąż, zaraz wracam” to kolejna francuska komedia romantyczna w reżyserii Pascala Chaumeil. Film miał światową premierę w 2012 roku i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, przede wszystkim za niezwykle dobry występ Diane Kruger, która wcieliła się w jedną z głównych ról.            

Produkcja opowiada o losach Isabelle (Diane Kruger), która wiedzie życie na pozór idealne. Jest spełnioną, piękną kobietą, która osiągnęła sukces zawodowy i znalazła swoją drugą połówkę. Mimo tego, że jest szczęśliwa ze swoim partnerem, kiedy ten postanawia jej się oświadczyć, kobieta wpada w panikę i nie jest w stanie podjąć decyzji o ślubie. Jej niechęć do zawarcia małżeństwa jest związana z klątwą, która rzekomo ciąży na jej rodzinie. Podobno od wielu pokoleń każde pierwsze małżeństwo kończy się bardzo szybkim rozwodem. Aby przełamać czar, Isabelle realizuje niezwykle szalony plan. Bohaterka postanawia poślubić przypadkowego mężczyznę, a następnie jak najszybciej się z nim rozwieść. Jak możemy się domyślić, nie wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Francuskie komedie romantyczne – „Miłość od pierwszego ugryzienia”, 2014 

„Miłość od pierwszego ugryzienia” to intrygująca francuska komedia romantyczna, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednego widza. Film, wyreżyserowany przez Thomasa Cailey, został wyróżniony kilkoma ważnymi w branży filmowej nagrodami, takimi jak Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej, a także Nagrody Cezar w kategoriach:

  • najlepsza aktorka – Adele Haenel,
  • najbardziej obiecujący aktor – Kevin Azais,
  •  najlepszy film debiutancki – Pierre Guyard, Thomas Cailley.

Głównym bohaterem filmu jest nastolatek o imieniu Arnaud (Kevin Azais). Nadchodzące wakacje zapowiadały się dla niego jak co roku – miał pracować w rodzinnej firmie i od czasu do czasu widywać się ze znajomymi. Wszystko zmieniło się, gdy poznał Madelaine (Adele Haenel), niezwykle piękną i wysportowaną dziewczynę, która sprawiała wrażenie szorstkiej i trudnej do zdobycia. Szybko okazało się, że Madelaine zmaga się z proroczymi wizjami, przepowiadającymi społeczno-ekologiczną katastrofę. Arnaud od razu się zauroczył i postanowił pojechać za swoją wybranką na obóz survivalowy. Mimo tego, że doświadczenie ich do siebie skutecznie zbliżyło, wizje Madelaine sprawiły, że para zaczęła znajdować się w wielkim niebezpieczeństwie.

Francuskie komedie romantyczne – „Czyja to kochanka?”, 2006 

Wśród polecanych francuskich komedii romantycznych nie może zabraknąć filmu „Czyja to kochanka?” w reżyserii Francisa Veber. Produkcja osiągnęła ogromny sukces komercyjny we Francji, przyciągając do kin ponad 3 miliony widzów w trzy tygodnie. Nic dziwnego, ponieważ nakręcony w Paryżu film jest niezwykle miły i przyjemny w odbiorze. 

Produkcja, która trwa niespełna półtorej godziny, opowiada o losach Pierra (Daniel Auteuil) – bogatego (oraz żonatego) mężczyzny, który został przyłapany na zdjęciu z kochanką Eleną (Alice Taglioni). Fotografia, wykonana przez paparazzich, mogła skutecznie zniszczyć karierę milionera. Jednak na jego szczęście, na zdjęciu znajdowała się trzecia osoba – przypadkowy przechodzień, który pracował nieopodal jako parkingowy. Pierre wpadł na szalony pomysł i postanowił przekonać swoją kochankę, aby weszła w fałszywą relację z nieznajomym z fotografii. Niestety relacja, którą zaaranżował aby ratować swoją reputację, przybrała niespodziewany kierunek, a Elena zaczęła pałać uczuciem do swojego udawanego partnera. 

Francuskie komedie romantyczne – „Za jakie grzechy, dobry boże?”, 2014 

„Za jakie grzechy, dobry boże?” to francuski film z 2014 roku nakręcony przez reżysera Philippe'a de Chauverona. Produkcja opowiada o stereotypach związanych z religią, rasą czy pochodzeniem i w humorystyczny sposób pokazuje absurd wszelkiego rodzaju uprzedzeń. Fabuła komedii skupia się wokół małżeństwa w średnim wieku – Claude (Christian Clavier) i Marie (Chantal Lauby). Para posiada cztery dorosłe córki, które były wychowywane w sposób konserwatywny, z naciskiem na wyznawaną przez rodziców wiarę katolicką. Trzy z nich wyszły jednak za partnerów o odmiennym pochodzeniu i wyznaniu, co spotkało się z otwarcie wyrażanym przez rodziców niezadowoleniem. Claude i Marie pokładają ostatnią nadzieję w swojej najmłodszej córce, która oznajmiła im, że ma narzeczonego katolika. Wszystko zmienia się jednak, gdy dochodzi do pierwszego spotkania z przyszłym zięciem. Okazuje się bowiem, że jest on beztroskim młodym mężczyzną pochodzącym z Wybrzeża Kości Słoniowej.