Różowe flagi w związku – co to właściwie znaczy? W artykule przybliżamy powyższe określenie oraz wskazujemy, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy różowymi a czerwonymi flagami. Podpowiadamy też, co możesz zrobić, kiedy dostrzeżesz je w swojej relacji (albo w relacji bliskiej ci osoby). 

Getty Images

Różowe flagi w związku: jak je rozpoznać?

Czerwone flagi w związku to znak, że powinniśmy poważnie zastanowić się nad jego kondycją oraz przyszłością. Najczęściej nie zwiastują one bowiem niczego dobrego. Zielone flagi w związku z kolei dodają nam nadziei – to dzięki nim mamy poczucie, że nasza relacja ma sens, a ciężka praca, którą wkładamy w jej budowanie, opłaca się. Zdecydowanie warto je i dostrzegać, i doceniać, aby pielęgnować w sobie dobre nawyki. Bez wątpienia sprawi to, że taki związek będzie pięknie rozkwitał.

Kiedy jednak dostrzegamy w związku flagi różowe, w głowie pojawia się chaos. Nic dziwnego, w końcu uchodzą za najmniej oczywiste. Ostrzegawcza, żółta lampka zaczyna mocno nas razić, ale my... nie (od razu) uciekamy. I słusznie.

Faktem jest, że różowe flagi mogą wywołać niemałe zamieszanie. To właśnie wtedy, kiedy zaczynamy je zauważać, do naszego życia wkradają się wątpliwości dotyczące sensowności dalszego pielęgnowania tego związku. Często nie wiemy wówczas, co robić, żeby było dobrze. Zastanawiamy jak (i kiedy w ogóle) powinniśmy zacząć działać. Jesteśmy całkowicie zdezorientowani. To zagubienie jest jak najbardziej w porządku. Szczególnie, kiedy zależy ci na relacji, którą budujesz (a większości z nas przecież zależy).

Znasz to uczucie, kiedy zastanawiasz się, czy to możliwe, że znów przesadzasz? Te momenty, kiedy w brzuchu pojawia się nieprzyjemny uścisk, wspólne chwile z ukochanym/ukochaną przestają sprawiać ci przyjemność, a minusy spędzania czasu z twoją drugą połówką zaczynają równać się z ilością plusów? Niezwykle ważnym jest, żeby nie przeoczyć tej chwili. Warto w porę zacząć nieco baczniej przyglądać się naszemu partnerowi/naszej partnerce, a także sobie(!) i, po dogłębnym przeanalizowaniu sytuacji, podjąć dalsze, odpowiednie kroki. 

Dobrze jest też mieć świadomość, że różowe flagi często mylone są z tymi czerwonymi. Dlaczego? Ponieważ na pierwszy rzut oka stoją za nimi podobne emocje, które wiążą się zwykle z alarmowymi, czerwonymi sygnałami. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest jednak fakt, że różowe flagi wymagają od nas najczęściej po prostu większego zaangażowania i zainteresowania się tematem. Nie świadczą od razu o tym, że nasza relacja jest toksyczna i powinniśmy ją przekreślać. W przeciwieństwie do flag czerwonych – te wiążą się bowiem z realnym niebezpieczeństwem na horyzoncie (zaliczamy do nich, między innymi, przemoc psychiczną i fizyczną).

Zobacz także:

Różowe flagi w związku: czym są i co robić, kiedy je dostrzeżesz?

Różowe flagi są zwykle niczym innym, jak pewnego rodzaju niedopasowaniem. Zaliczamy do nich np.:

  • różnice w podejściu do diety,
  • różnice w podejściu religii,
  • różnice w podejściu do kontaktów z byłymi partnerami,
  • różne potrzeby seksualne,
  • różne podejście do kwestii czystości w mieszkaniu,
  • inne poglądy polityczne,
  • rozbieżne podejście do kontaktów z rodziną,
  • niechęć jednej ze stron do kupienia/adoptowania pupila.

Różowe flagi w związku: nie działaj pochopnie

Kiedy na horyzoncie dostrzeżesz różowe flagi, bądź ostrożna i nie podejmuj pochopnych decyzji. To zupełnie normalne, że związek przechodzi przez różne etapy i w pewnym momencie może pojawić się coś na kształt wypalenia. Zastanów się, jakie są jego przyczyny i co możesz z tym faktem zrobić (najlepiej razem ze swoim partnerem/partnerką). Obojętność i chłód ze strony drugiej połówki (albo twojej) także powinna cię zastanowić. Niekiedy stoją za nią naprawdę błahe rzeczy, takie jak np. brak przedyskutowania ważnych dla jednej ze stron tematów czy nieumiejętność ustalenia konkretnych zasad w związku. Jeśli bliska ci osoba mierzy się z podobnymi problemami, zasugeruj jej szczerą rozmowę z partnerem/partnerką.

Różowe flagi wiążą się zatem z trudnościami, które pojawiają się w związku, jednak z reguły (dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy) możemy odnieść sukces. Po raz kolejny najistotniejszy, i najbardziej skuteczny, okazuje się dialog.

Podsumowując, kiedy dostrzeżesz w swojej relacji czerwone flagi – uciekaj. W sytuacji, w której widzisz flagi zielone – doceniaj. A gdy na horyzoncie pojawiają się wątpliwości i masz do czynienia z flagami różowymi – rozmawiaj, przyglądaj się, działaj. To właśnie sekret dojrzałej i długotrwałej relacji.