Choć kłótnie w związku są zdrowe, istnieje różnica między sensownym i produktywnym konfliktem a nieadekwatną do sytuacji dramą. Konflikt, którym dobrze się zarządza może paradoksalnie zbliżać do siebie partnerów, bo pozwala wypracować wspólne sposoby radzenia sobie z danym kryzysem. Dzięki kłótni dowiadujemy się od siebie nawzajem, czego w związku chcemy, a czego nie, jakie są nasze granice i potrzeby. Daje ona możliwość żywego kontaktu, mówienia o rzeczach trudnych, ale dla nas ważnych. Spierając się, wyrażamy nasze frustracje i potrzeby, domagamy się czegoś, bo coś nas zraniło – mówi psycholog i psychoterapeuta dr Bartosz Zalewski w rozmowie z Martą Juszkiewicz dla Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS.

I tak jak kłótni w związku nie warto unikać, dobrze wiedzieć, jak zarządzać konfliktem, by trudna sytuacja nie eskalowała do rozmiarów nieadekwatnych i często zostawiających poważną rysę na zaufaniu czy poczuciu bezpieczeństwa w relacji. Jak zatrzymać kłótnię w związku? Oto 5 kroków polecanych przez psychoterapeutów i psychologów.

5 sposobów na zatrzymanie kłótni w związku – identyfikacja triggerów

Trigger to inaczej czynnik zapalny, który wywołuje reakcję emocjonalną nieadekwatną do sytuacji. Może to być słowo, gest czy nawet ton głosu osoby partnerskiej. Często reakcja nie jest związana z samą kłótnią, a z doświadczeniami z przeszłości, które dane zachowanie przypomina i dzieje się na poziomie nieświadomym. W związku warto więc wiedzieć, co jest trigerrem dla nas oraz dla ukochanej osoby, by móc unikać ustalonych gestów oraz wykluczyć sytuacje, w których kłótnia rodzi się ze względu na emocjonalny impuls.

Określenie, co jest przedmiotem kłótni

„O co właściwie się kłócimy” – takie pytanie w czasie kłótni warto zadać zarówno sobie, jak i osobie partnerskiej. Wówczas może okazać się, że kłótnia o kwadrans spóźnienia na umówione spotkanie tak naprawdę dotyczy tego, że druga osoba czuje się lekceważona, a nie tego, że zjedzie posiłek kilka minut później. Jasne określenie przyczyny konfliktu pomoże więc obu stronom lepiej zrozumieć wzajemną perspektywę. 

Podzielenie się oczekiwaniami

Cele kłótni mogą być różne. Chcesz czuć złość i chcesz ją przeżywać? A może wchodzisz w konflikt, bo liczysz na zmianę zachowania osoby partnerskiej? Próbujesz pokazać, że twoje granice zostały przekroczone? Powiedz o tym głośno i wyraźnie. Podzielenie się i jasne określenie oczekiwań względem kłótni oraz rozmowa na temat emocji tworzy przestrzeń na ich przeżywanie, nie odbierając jednocześnie przestrzeni bliskości.

Zejście z tonu

W czasie kłótni lubisz wbijać szpilki? Wracać do sytuacji sprzed lat, które nie wnoszą nic do dyskusji? Wiesz dokładnie, co zrani osobę partnerską i wykorzystujesz to w sytuacjach konfliktowych? Choć zadanie ciosu drugiej osobie w czasie kłótni może wydawać się przyjemne, jest to uczucie chwilowe. W końcu tak naprawdę zależy nam na tym, by nie ranić ukochanej / ukochanego. Warto więc zrezygnować z pasywno-agresywnych docinek na rzecz szczerej rozmowy i wyrażania swoich uczuć (nawet, jeśli mowa tu o złości, żalu czy smutku).

Przerwa

Czasem trudno jest odpuścić, gdy emocje biorą górę. Wówczas warto zaproponować przerwę w kłótni, która pomoże obu stronom ochłonąć i spojrzeć na konflikt nieco bardziej racjonalnie. Odpoczynek od trudnej rozmowy może trwać zarówno 15 minut, jak i cały dzień – w zależności od potrzeby partnerów. Ważne jednak, by obustronnie ustalić czas trwania przerwy i nie karać osoby partnerskiej ciszą.

Zobacz także: