Czy kłótnie w związku są potrzebne?

Większość z nas nie lubi się kłócić i stroni od sytuacji konfliktowych w codziennym życiu. Zdarza się jednak, że nawet mimo najlepszych chęci mamy trudność w opanowaniu emocji i kłócimy się z ukochaną osobą. Częste kłótnie w związku nie muszą jednak od razu świadczyć o poważnym kryzysie i nie zawsze są symptomem gasnącej więzi. Niekiedy wręcz stają się one zalążkiem zmian, cementujących związek i poprawiających relacje z partnerem.

Co oznaczają częste kłótnie w związku? Z jednej strony mogą one świadczyć o postępujących różnicach między partnerami, a z drugiej pozwalają oczyścić atmosferę i wyrzucić z siebie tłumione emocje. Konfrontacje, o ile oczywiście nie towarzyszy im przemoc fizyczna i psychiczna, mogą tym samym poprawić relacje partnerskie. Z tego względu uważa się, że kłótnie w związku bywają potrzebne. 

Niekiedy twierdzi się wręcz, że to związek bez kłótni jest większym zagrożeniem dla partnerów niż relacja, której towarzyszą konfrontacje. Brak kłótni może bowiem świadczyć np. o tłumieniu emocji partnerów, wyidealizowanym obrazie drugiej osoby, wzajemnym strachu przed odrzuceniem czy wręcz o zaniku więzi i rosnącej obojętności na partnera. Wszystkie te czynniki stanowią zagrożenie dla przyszłości związku.

W związkach, w których pojawiają się kłótnie, często towarzyszy poczucie bliskości z partnerem. Emocjonalne reagowanie podczas konfrontacji świadczyć bowiem może o przywiązaniu do drugiej osoby. Oczywiście, przebieg kłótni i skutki sytuacji konfliktowych są różne w zależności od czynników osobowościowych par czy stażu związku. Kłótnie na początku związku mogą mieć inny przebieg niż konfrontacje doświadczonych małżonków. 

Choć nieprzyjemne kłótnie między partnerami zdarzają się z różnych powodów mogą np. być wynikiem różnic w charakterze, wynikać z innego spojrzenia na przyszłość związku czy być efektem odmiennego światopoglądu partnerów to warto zwrócić uwagę na pozytywne aspekty związane z takimi konfliktami. Chodzi tutaj przede wszystkim o oczyszczenie atmosfery w związku i poprawienie wzajemnej komunikacji. Sztuka godzenia się po kłótni bywa z kolei cenną lekcją kompromisu i wsłuchiwania się w potrzeby partnera. Wszystkie te czynniki odgrywają istotną rolę zwłaszcza w przypadku kłótni, które nie są związane z bardzo poważnymi kwestiami i nie są wynikiem wielu lat wzajemnych zaniedbań.

Kłótnie zdarzają się w każdym związku i nawet najlepiej dobrana para nie uniknie sytuacji konfliktowych. Ważna jest jest jednak umiejętność reagowania na nieporozumienia i konfrontacje. Jak się kłócić w zdrowy sposób? Czy istnieją metody, które pozwalają skutecznie łagodzić spory?

Zobacz także:

Jak się kłócić w zdrowy sposób?

Ciągłe kłótnie w związku bywają destrukcyjne dla partnerów, ale właściwe reagowanie na sytuacje konfliktowe może uchronić przed przykrymi konsekwencjami i utrzymać relację. Ważne jest przy tym wzajemne nastawienie partnerów do siebie i otwarcie na potrzeby drugiej strony. 

Wiele konfliktów zawiązuje się wskutek nieprzepracowanych wcześniej innych kłótni i zadrażnień. Dlatego ważne jest, aby kłótnia doprowadziła do wypracowania jakiegoś wspólnego stanowiska lub konkretnego rozwiązana problemu, na które godzą się partnerzy. Gotowość do kompromisu jest tutaj kluczowa zwykle świadczy ona bowiem o wzajemnym poszanowaniu i gotowości na ustępstwa w imię podtrzymania relacji. 

Jak kłócić się w zdrowy sposób? Oto kilka istotnych reguł: 

  1. Szanuj siebie i drugą osobę gotowość na kompromisy powinna iść w parze z umiejętnością artykułowania własnych potrzeb i oczekiwań. Poczucie własnej wartości, połączone z poszanowaniem drugiej osoby, pozwala spojrzeć na konflikty z większym dystansem, co zwykle studzi eskalację niepotrzebnych emocji. 
  2. Staraj się zachować spokój w trakcie kłótni warto dążyć do łagodzenia jej przebiegu. Nie chodzi tutaj o zamiatanie spraw pod dywan, lecz o ustanowienie wspólnej przestrzeni do rzeczowej dyskusji. Emocje często pobudzają do ekspresywnego wyrażania własnych uczuć. Gdy jednak partnerzy krzyczą na siebie, rzadko dochodzą do wspólnego konsensusu. Warto zatem unikać krzyków, a o sprawach bolesnych starać się mówić wprost i w spokojnym tonie. 
  3. Dbaj o dobrą komunikację podczas kłótni z partnerem ważna jest też sztuka słuchania, w trakcie konfliktu łatwo bowiem skupić się na sobie i swoich potrzebach, bez uwzględniania racji drugiej strony. Tymczasem zdrowa kłótnia polega na zainteresowaniu naszym partnerem, wsłuchiwaniem się w jego słowa i próbie zrozumienia jego punktu widzenia. 

Jak rozmawiać po kłótni?

Przebieg kłótni jest zależny od wielu czynników. Nie zawsze dobre chęci jednego z partnerów pozwalają na rozwiązanie konfliktu. Czasem jednak trzeba zdecydować się na wykonanie pierwszego kroku, aby uzdrowić relacje w związku. 

Po kłótni przychodzi zwykle czas na godzenie się. W niektórych przypadkach okres ten jest poprzedzony tzw. cichymi dniami, kiedy partnerzy nie odzywają się do siebie i starają się siebie unikać. Nierzadko jednak partnerzy przepraszają się wzajemnie niedługo po kłótni i starają się przypieczętować zgodę np. wspólną kolacją czy seksem.

Rozmowy po kłótni bywają z początku kłopotliwe, jednak warto od razu postawić na szczerość, obdarzając partnera zaufaniem. Z pewnością nie warto rozpamiętywać minionej kłótni, ale też nie powinno się przechodzić nad nią do porządku dziennego, jakby w ogóle nie miała miejsca. Dobrze jest również poczekać, aż po obu stronach opadną emocje rozmowa po kłótni powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze, bez niepotrzebnych napięć, które mogłyby nasilić konflikt. 

Toksyczne kłótnie zazwyczaj nie kończą się rozwiązaniem problemów, lecz eskalują napięcie i różnice między partnerami. Nie prowadzą też do żadnych konstruktywnych rozwiązań. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy nastawić się na szczerą, długą rozmowę, w trakcie której w sposób otwarty będziemy mówili o naszych problemach. W trakcie takiej rozmowy partnerzy zwykle wspólnymi siłami szukają rozwiązań, godzą się na kompromisy i pozwalają drugiej stronie na swobodne wyrażanie uczuć, nawet tych najbardziej bolesnych. 

Ważnym elementem konstruktywnych rozmów prowadzonych po kłótni jest wyrozumiałość partnerów. Powinna być ona dwustronna, tzn. każdy z partnerów z życzliwością i empatią wsłuchuje się w to, co mówi druga strona, starając się na podstawie tego wyciągnąć określone wnioski istotne w kontekście przyszłości związku. 

Ciągłe kłótnie w związku o byle co co robić?

Jeśli chcemy zaradzić sytuacjom konfliktowym, powinniśmy na co dzień dbać o pielęgnowanie naszych relacji z partnerem, dużo ze sobą rozmawiać i wspólnie spędzać czas. Ważne jest także, aby wprost mówić o swoich problemach, wątpliwościach, oczekiwaniach i potrzebach.

Nawet w najlepszym związku zdarzają się jednak kłótnie. W niektórych przypadkach sytuacje konfliktowe zaczynają się jednak pojawiać z coraz większą częstotliwością. Co robić, gdy kłótnie w związku o byle co zaczynają dominować w naszym codziennym życiu? Jak im zaradzić?

Ustalenie źródła problemów może być kluczowe dla uzdrowienia wzajemnych relacji. Na przykład kłótnie o pieniądze w związku są często efektem różnicy poglądów na gospodarowanie zasobami finansowymi. Szczera, otwarta rozmowa na temat pieniędzy i próba wypracowania wspólnego stanowiska w kwestiach finansowych może załagodzić sytuacje konfliktowe i zażegnać ryzyko regularnych kłótni.

Ciągłe kłótnie w związku mogą być jednak symptomem bardziej poważnych problemów i świadczyć o długotrwałych, wzajemnych zaniedbaniach w związku. Gdy partnerzy kłócą się o byle co i nawet w błahych kwestiach potrafią się poróżnić, to być może znak, że relacje są już poważnie zaburzone. Jeśli partnerzy chcą uratować związek, konieczne będzie podjęcie realnych kroków i bardzo gruntowne przepracowanie obecnych problemów. Niekiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty zalecane mogą być zarówno sesje indywidualne, jak i terapie dla par.