Zielone flagi w związku: czy pojawiają się też w twojej relacji?

Dobrze, kiedy gorące uczucie nie przysłania nam trzeźwej oceny sytuacji, pozwalając obiektywnie stwierdzić, czy relacja nie działa na nas destrukcyjnie. O czerwonych flagach w związku pisaliśmy TUTAJ. Zalecamy zatem, przy okazji, zapoznać się z przykładami najbardziej niepokojących sygnałów ostrzegawczych, których nie można ignorować na żadnym etapie znajomości.

Żeby jednak w pełni cieszyć się swoim związkiem, warto nauczyć się też dostrzegać (i doceniać) jego pozytywne strony. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie tworzyć głęboką, dojrzałą, opartą na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, szczęśliwą relację. Pamiętajmy, że budowanie wspólnej przyszłości z malkontentem czy „DRAMA QUEEN”, czyli osobami, które w każdej sytuacji starają się znaleźć negatywy i wiecznie szukają powodów do kłótni, nie należy do najprostszych zadań. Najczęściej też - nie kończy się dobrze.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, w naszym odczuciu, zielone flagi w związku. Gwarantujemy, że pielęgnowanie poszczególnych zachowań może jeszcze lepiej wpłynąć na waszą relację.

Zielone flagi w związku: 5 najważniejszych znaków

Sporo mówi się dziś więc o czerwonych, a niewiele o (również bardzo istotnych) zielonych flagach w związku. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych, najistotniejszych znaków, które świadczą o tym, że dana relacja jest dojrzała i zmierza w dobrym kierunku. Tak trzymajcie, a wspólna przyszłość będzie najpiękniejszą przygodą w waszym życiu.

1. Wzajemny szacunek bez względu na wszystko

Oto podstawa i największa tajemnica zdrowych, szczęśliwych związków. Tylko tyle (i aż tyle!) często wystarczy, żeby zbudować naprawdę porządny fundament relacji. Kluczem do sukcesu jest SZACUNEK. Dużo się o nim mówi... często się o nim zapomina. Oczywiście podczas kłótni, w emocjach, zdarza nam się czasem powiedzieć odrobinę za dużo. Jeśli jednak nigdy nie przekraczacie pewnej granicy (której, jak wiadomo, nie da się już cofnąć), a także potraficie przyznawać się do błędu i szczerze przeprosić, najprawdopodobniej w przyszłości niestraszne wam będą nawet najpoważniejsze konflikty.

2. Szczerość na pierwszym miejscu

Doskonale zdajecie sobie sprawę, że odbudowanie zaufania w związku jest wyjątkowo trudnym (a czasem niemożliwym) zadaniem. Rozmawiacie na poważne tematy, nie mając przed sobą tajemnic (i nie mówimy tu o wstydliwej kradzieży lizaka w wieku 5 lat). Oboje/obie dobrze wiecie, że kłamstwo może mieć wiele imion i w żaden sposób tego nie nadużywacie, niczego przed sobą nie zatajając. Nie boicie się też mówić o swoich potrzebach, nawet jeśli na horyzoncie mogą pojawić się przez to, nieco bardziej wymagające waszego zaangażowania, sytuacje. Brawo!

3. Przyjaźń w związku 

Swoboda w związku jest szalenie istotna - nie da się jej jednak uzyskać, jeśli w pierwszej kolejności nie będziecie dla siebie przyjaciółmi. Nie bez powodu, zdaniem wielu osób, to przyjaźń jest podstawą związku. Można nie zgadzać się z tą teorią, nie da się jednak nie zgodzić z faktem, że kiedy motyle w brzuchu, po pewnym czasie, mijają, związek scala właśnie... przyjaźń. Umiejętność śmiania się z siebie, wzajemne wsparcie, tolerancja dla waszych niedoskonałości, radość z jakościowego spędzania wspólnie czasu - bez przyjaźni głębokie uczucie przeradza się nierzadko w smutne przywiązanie.

Zobacz także:

4. Sposoby na radzenie sobie z problemami

Napotkaliście na swojej drodze problem? Na pewnym etapie relacji, prędzej czy później, dotyka to każdą ze stron. Ten test jest w stanie bardzo wiele powiedzieć o waszej wspólnej umiejętności radzenia sobie z ewentualnymi trudnościami (a tych, z całą pewnością, będzie jeszcze wiele). Jeżeli jesteście otwarci na dialog, potraficie pójść na ustępstwa, znacie definicję słowa KOMPROMIS i, w przypadku kryzysów, łączycie swoje siły, tworząc zgrany zespół - w duecie będziecie nie do pokonania!

5. Uczciwe rozmowy na temat waszych priorytetów (i nie tylko)

Mimo że wymieniony na końcu tej listy, jest to jeden z najważniejszych punktów. Jeśli patrzycie w przeciwnych kierunkach, najprawdopodobniej wasze drogi w końcu się rozejdą. Co to jednak znaczy „patrzeć w przeciwnym kierunku"? Mowa tu oczywiście o kluczowych dla relacji kwestiach, takich jak np. podobne podejście do wspólnego spędzania czasu, ślubu, dzieci, religii, pieniędzy czy polityki. Te właśnie tematy to jedne z największych punktów zapalnych, a różnice w ich rozumieniu często kończą się rozstaniem. Mówienie o swoich planach i marzeniach (nawet na początku relacji) sprawia, że po kilku miesiącach/latach żaden z partnerów nie czuje się poszkodowany czy oszukany. To także znak, że oboje doskonale wiecie, czego chcecie, więc jesteście gotowi, żeby wspólnie do tego dążyć. Słuchacie drugą osobę i jej potrzeby są dla was bardzo ważne, ale  - dzięki wspólnym priorytetom - nie musicie przy tym rezygnować z własnej wizji dotyczącej waszej wspólnej przyszłości. Tylko w takim układzie to ma sens.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.