Czerwone flagi w związku – często słyszymy to hasło, ale co dokładnie się za nim kryje? Czerwone flagi to zachowania lub sytuacje, które wskazują na potencjalne problemy lub zagrożenia dla zdrowia i stabilności relacji. Są to znaki ostrzegawcze, które mogą sugerować, że dana relacja nie jest zdrowa lub może być toksyczna dla jednej, lub obu stron. 

Poniżej znajdziesz listę najczęstszych (i najbardziej alarmujących) zachowań, które są znakiem, że ten związek może działać na ciebie destrukcyjnie. 

Czerwone flagi w związku: 5 sygnałów alarmowych, na które warto zwrócić uwagę

Czerwone flagi w związku to sygnały, które mogą wskazywać na problemy lub potencjalne zagrożenia dla zdrowia relacji. Oto kilka przykładów:

  1. Subtelne uwagi

Za tym hasłem kryje się wiele (często pozornie niegroźnych) zachowań. Kąśliwe, drobne uwagi na temat twoich słabości, notoryczne porównywanie cię np. do byłych partnerek, ciągła krytyka i poniżenie (niekiedy w bardzo inteligentny sposób), wykorzystywanie (na różne sposoby) jego/jej lepszej sytuacji finansowej – brzmi znajomo? Jeśli tak, w pierwszej kolejności postaraj się stawiać granice i otwarcie porozmawiać o swoich obawach z partnerem/partnerką. Te subtelne, pasywno-agresywne zachowania potrafią naprawdę negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości, a nawet doprowadzić do depresji. W sytuacji, w której szczera rozmowa nie przynosi żadnych skutków, miej świadomość, że takie zachowania będą się powtarzać i, nierzadko, intensyfikować. To dobry czas, żeby zastanowić się nad przyszłością tej relacji.

  1. Słodkie kłamstewka

Często zdarza ci się przyłapywać partnera/partnerkę na kłamstwach? Bez względu na to, czy dotyczą kwestii błahych, czy też fundamentalnych, tego rodzaju zachowania świadczą o niedojrzałości drugiej osoby. Mogą bardzo negatywnie wpłynąć na waszą relację i sprawić, że przestaniesz wierzyć w jego/jej dobre, szczere intencje. Pojawi się niepewność dotycząca wspólnej przyszłości, która może bardzo destrukcyjnie zadziałać na wasz związek. Niełatwo jest budować go z kimś, komu się nie ufa, a ponowne zdobycie czyjegoś zaufania to bardzo długi i żmudny proces.  

  1. Stale pod kontrolą

Nieustanna kontrola i chorobliwa zazdrość – oto jedne z najczęstszych powodów rozstań. Nic dziwnego – nie da się bowiem budować relacji z kimś, kto regularnie sprawdza twój telefon czy też oczekuje, że będziesz tłumaczyć się z każdej minuty twojego życia. Kolejne awantury, bo kelner spojrzał na ciebie w restauracji albo kolega zapytał, co u ciebie? Jeśli dbasz o swoje życie towarzyskie, toksyczna osoba może traktować to jako swego rodzaju formę zagrożenia. Próba zamknięcia cię w złotej klatce to wówczas najczęstsze rozwiązanie, które próbuje wprowadzić toksyk. Bardzo krótkoterminowe. W takich momentach warto zastanowić się, jakie jest podłoże braku zaufania drugiej osoby (tym bardziej, jeśli dotąd nigdy go/jej nie zawiodłaś). Możesz też zasugerować jej, aby rozpoczęła terapię. Nie da się tworzyć szczęśliwego związku, jeśli jego fundamentem jest zazdrość i nieustanne próby kontroli.

Zobacz także:

  1. Ucieczka

… czyli kilka słów o KOMUNIKACJI. Bez niej  oczywiście w wersji dojrzałej – nawet najfajniejszy duet skazany jest na klęskę. Większość konfliktów bierze się z nieumiejętności wyrażania własnych potrzeb czy przeprowadzenia rozmowy na trudne tematy. Szacunek, szczerość i otwartość to klucz do sukcesu. Jeśli więc w waszej relacji pojawia się problem, a druga osoba od niego ucieka, nie rokuje to najlepiej. Spokojnie – komunikacji w związku można się nauczyć! Wymaga to jednak chęci i ogromnego zaangażowania. 

  1. Tylko raz

Nie. Jeśli nawet raz w życiu popchnięto cię, uderzono czy zastosowano w twoim kierunku jakąkolwiek inną formę przemocy fizycznej, miej pewność, że takie zachowania się powtórzą. Nie tłumacz tego gorszym dniem, jednorazowym spadkiem formy, alkoholem albo czymkolwiek innym i… czym prędzej uciekaj. Od pierwszego razu się zaczyna. To początek końca, przekroczenie nieprzekraczalnej granicy – tego nie da się już cofnąć.

6. Izolacja

Jeśli jeden z partnerów izoluje drugiego od rodziny i przyjaciół, kontroluje jego kontakty społeczne i ogranicza swobodę, może to być oznaką manipulacji i niewłaściwej kontroli nad partnerem lub partnerką. Izolacja w związku może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak brak wsparcia społecznego, poczucie osamotnienia czy utrata indywidualności. Jest to również oznaka braku zaufania i zdrowej komunikacji między partnerami. W ekstremalnych przypadkach izolacja może być formą nadużycia emocjonalnego. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tych sygnałów i reagować na nie, rozmawiając z partnerem i ewentualnie szukając wsparcia terapeutycznego, jeśli to konieczne.

Warto zauważyć, że obecność czerwonych flag nie zawsze oznacza, że związek jest z góry skazany na niepowodzenie, ale może być to sygnał, że warto zbadać relację bliżej i podjąć działania w celu jej poprawy lub, w skrajnych przypadkach, zakończenia, jeśli jest to konieczne.

Czerwone flagi w związku: przemoc emocjonalna

Badania dowodzą, że przemoc emocjonalna może być równie szkodliwa, co fizyczna. Łatwo jest stracić obiektywizm, kiedy w grę wchodzi duży poziom zaangażowania i silne uczucie. Przemoc emocjonalna może powodować poważne konsekwencje dla ofiary, włączając w to niskie poczucie własnej wartości, depresję, lęki, problemy zdrowotne, a nawet myśli samobójcze. Ważne jest, aby ofiary przemocy emocjonalnej zdawały sobie sprawę z tego, że nie są same i że istnieje pomoc dostępna. Wsparcie terapeutyczne, grupy wsparcia i instytucje pomocy ofiarom przemocy są dostępne dla tych, którzy ich potrzebują.

Jeśli widzisz, że w twojej relacji pojawiają się opisane wyżej sytuacje (lub podobne), z pewnością warto skonsultować z kimś swoje obawy, a także podzielić się refleksjami na temat tego związku z bliską ci osobą. Pozwoli ci to spojrzeć na tę sytuację nieco bardziej obiektywnie. Często zdarza się bowiem tak, że nasza rodzina czy przyjaciele naprawdę widzą więcej. Jeśli większość z nich jest zdania, że ten związek ci nie służy, może warto posłuchać ich argumentów, zamiast denerwować się, kiedy nie mówią tego, co chciałabyś usłyszeć? Mimo że nie jest to łatwe, w sytuacji, w której dotyka nas przemoc ze strony partnera/partnerki, najlepiej jest chronić siebie i jak najszybciej odciąć się do agresora/agresorki. Z pewnością pomocne będzie wówczas wsparcie bliskich i terapia.

Getty Images

Jeśli ktoś stosuje w stosunku do ciebie przemoc psychiczną lub fizyczną, pomoc znajdziesz na stronie niebieskalinia.pl lub feminoteka.pl/telefon-przeciwprzemocowy. Nie jesteś sama!