Czy masz zdrowy związek?

Zdrowy związek to spokojna głowa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, czy twoja relacja dobrze na ciebie wpływa i jest w pełni zdrowa, powinnaś przemyśleć parę kwestii. Przede wszystkim pamiętaj, że najważniejsza jest komunikacja z partnerem. Dodatkowo warto też być samokrytycznym. Zadaj sobie te 4 pytania, aby zobaczyć, czy może przypadkiem ty, nie robisz czegoś źle. Ale działa to w dwie strony. To samo powinien zrobić również twój partner.

Czy potrafisz słuchać partnera, gdy używa konstruktywnej krytyki?

Jedną z najcenniejszych umiejętności w związku jest słuchanie. To pierwszy krok do efektywnej komunikacji. Ważne jest stworzenie atmosfery, w której oboje czujecie się bezpiecznie i w której możecie mówić i słuchać. Czasami jednak krytykujemy się nawzajem. I nie ma w tym nic złego, jeśli jest to konstruktywna krytyka, a nie poniżanie i inne toksyczne zachowania. Zadaj sobie pytanie, czy potrafisz taką dobrą krytykę przyjąć. Czy potrafisz wysłuchać swojego partnera do końca? Jeśli zrozumiesz, o co mu chodzi i wspólnie przegadacie problem, może to nawet uratować wasz związek. Być może coś w nim nie grało i po zwróceniu na to uwagi wszystko wróci na dobre tory? Pamiętaj, żeby wysłuchać drugą stronę, nie atakować jej. Nawet, jeśli to, co mówi ci się nie podoba. Bądź otwarta na rozmowę.

Jak sobie radzisz z tym, że twój partner mówi ci o swoich lękach i obawach?

Wsparcie w związku to jedna z najistotniejszych kwestii. Niezwykle ważne jest to, aby być przy swoim partnerze, wspierać go w dobrych i złych chwilach. Stwórzcie atmosferę, w której oboje czujecie się bezpiecznie, w której oboje możecie powiedzieć, co was trapi i niepokoi. Bez lęku, że zostaniecie osądzeni. Zadaj sobie pytanie, jak przyjmujesz do wiadomości obawy swojego ukochanego. Czy chcesz mu pomóc? Czy jesteś dla niego? Czy może sama zaczynasz się bać?

Jeśli te obawy dotyczą ciebie – nie tłum swoich emocji, nie złość się i nie atakuj (tak, jak napisałyśmy to w punkcie pierwszym). Wysłuchaj swojego partnera, zrozum, czego się obawia. Następnie porozmawiajcie i spróbujcie znaleźć rozwiązanie problemu.

Czy unikasz wdawania się w kłótnie ze swoim partnerem?

Jak już wspomniałyśmy – komunikacja to podstawa. Wbrew pozorom kłótnie nie są niczym złym (o ile nie są za często i niosą za sobą jakość wartość). Nikt nie lubi się kłócić, jednak, gdy sytuacja robi się napięta nie warto jest trzymać w sobie uczuć. Należy znać różnicę pomiędzy kłótnią a walką. Czy unikasz kłótni za wszelką cenę? Jeśli tak, może się to naprawdę źle skończyć. Tłumienie emocji w sobie niczego nie poprawi, a wręcz przeciwnie – może powoli zatruwać związek.

Prosisz czy żądasz?

Tutaj również należy znać różnicę między proszeniem o coś, a żądaniem. I zdecydowanie trzeba prosić. O żądaniu możesz zapomnieć. Ono nie przynosi nic dobrego, wprowadza presję i złą atmosferę. O ile przyjemniej byłoby, gdyby na końcu każdej – no właśnie – prośby znajdowało się słowo proszę. Żądanie sprawia, że spychasz partnera w kąt, traktujesz go gorzej, stawiasz siebie na wyższej pozycji. Zastanów się, jak wyrażasz swoje pragnienia.

 

Zobacz także: