Czy obojętność w związku może być potrzebna?

Tworzenie życia z drugą osobą jest nie lada wyzwaniem. Nic dziwnego: tak naprawdę jesteście dwoma niezależnymi bytami, które zadecydowały, że znajdą sposób na zaplanowanie sobie wspólnej drogi. Długotrwałe związki rządzą się swoimi prawami, a życie partnerów zazwyczaj przeplatane jest lepszymi i gorszymi okresami. Niestety, nie istnieje szansa na znalezienie partnera idealnego: każdy z nas ma w sobie wady i elementy osobowości, które mogą wywoływać negatywne emocje w innych osobach. Tak samo dzieje się w związkach. Bez względu na to, jak mocno kogoś kochamy, niektóre zachowania mogą wyprowadzać nas z równowagi. Co robić w takich sytuacjach? Czy przyda się tutaj wytworzenie dozy obojętności w związku?

Pamiętaj, że aby stworzyć szczęśliwy związek, nie musisz zgadzać się w każdej kwestii ze swoim partnerem. Wytworzenie delikatnego dystansu emocjonalnego do konfliktowych sytuacji może być bardzo zdrowe, szczególnie u osób wysoko wrażliwych, które mają tendencję do przesadnego analizowania każdej sytuacji, która nie dzieje się po ich myśli. Jednak istnieje duża różnica między wytworzeniem zdrowego dystansu, a nasilającą się obojętnością, która sprawia, że ty i partner zaczniecie się od siebie oddalać.

https://www.glamour.pl/artykul/czerwone-flagi-w-zwiazku-5-sygnalow-ktore-powinny-wzbudzic-twoja-czujnosc-220224101541

Z czego może wynikać obojętność w związku?

Kiedy czujesz, że ty i twój partner zaczęliście się od siebie oddalać, zaczynasz zastanawiać się, co było przyczyną takiego a nie innego stanu rzeczy. Bardzo dobrze: im szybciej poznasz źródło problemu, tym większa szansa, że uda wam się go wspólnie z partnerem rozwiązać. Z czego zazwyczaj wynika wytworzenie obojętności w relacji z drugą osobą?

1. Wątpliwości w związku

Czasem jeden z partnerów przez długi czas ma wątpliwości dotyczące relacji, w której się znajduje, i zamiast porozmawiać o nich ze swoją drugą połówką, zaczyna się dystansować. Jest to często spotykany mechanizm w relacjach damsko - męskich. Jedna z osób przez kilka miesięcy, stopniowo wytwarza w sobie obojętność, a dopiero później kończy relację.

2. Wypalenie w relacji

Tworzenie szczęśliwego, długotrwałego związku wymaga aktywnego zaangażowania od obu partnerów. Niestety, czasem o tym zapominamy, a nasz związek zaczyna się wypalać. Nuda, brak kontaktów fizycznych i czułości, mała ilość czasu spędzanego razem, to szybki sposób na wytworzenie obojętności w stosunku do swojego partnera.

Zobacz także:

3. Nadwyrężone zaufanie

Jeśli w waszym związku doszło do nieszczerości, kłamstwa lub zdrady, a twój partner był w tej sytuacji osobą pokrzywdzoną, może mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa i problem z odbudowaniem zaufania. Często w takich sytuacjach osoba pokrzywdzona podświadomie dystansuje się od partnera, który wyrządził jej krzywdę.

4. Stresujące sytuacje i przebyte traumy

Każdy z nas inaczej reaguje na stresujące wydarzenia. Jeśli twój partner natrafił na problemy w życiu lub doświadczył traumatycznej sytuacji, jego sposobem na radzenie sobie z emocjami może być wytworzenie dystansu, również do ciebie i waszej relacji.

5. Romans

Niestety, często zdarza się, że nasz partner jest wobec nas obojętny, ponieważ znalazł sobie już inną osobę, której poświęca swoją uwagę. Możliwe, że w swojej głowie już od jakiegoś czasu planuje rozstanie i emocjonalnie dystansuje się do waszej relacji.

Jak pokonać obojętność w związku?

Trwanie w relacji, w której zamiast bliskości z partnerem czujesz, że się od niego oddalasz, może nieść za sobą przykre konsekwencje dla twojej psychiki. Obojętność w związku może skutecznie odbierać ci energię i chęć do działania. Jak z nią walczyć? Istnieje 5 sposobów, które mogą pomóc ci w odbudowaniu relacji!

1. Zdrowa komunikacja

Naucz się rozmawiać z partnerem. Wiemy, że jeśli czujesz, że się oddalacie, może być ci trudno się przed nim otworzyć, jednak pamiętaj, że szczera komunikacja jest podstawą udanego związku. Spróbuj powiedzieć partnerowi o swoich obawach, jednak staraj się nie przyjmować przy tym postawy ofensywnej. Zamiast nakreślać jego niewłaściwe zachowania, skup się na tym, co czujesz, i w jaki sposób chciałabyś pracować nad naprawianiem relacji. Pamiętaj, że walka z obojętnością będzie wymagała aktywnego zaangażowania od obu ze stron.

2. Czas spędzany razem

Obojętność między partnerami często wynika z utraty bliskości, która może być pokłosiem braku czasu spędzanego razem. Nie mówimy tutaj o samej obecności w pobliżu partnera, ani o prowadzeniu dwóch oddzielnych żyć pod jednym dachem. W każdej relacji powinno być miejsce na tak zwany „quality time”, czyli podejmowanie razem ciekawych, wartościowych lub rozwijających aktywności. Nie musicie mieć jednego wspólnego hobby czy pasji, ważne jednak, abyście od czasu do czasu zrobili coś fajnego razem. Kurs gotowania? Degustacja wina? Wspólny maraton filmów? To, co wybierzecie, zależy już tylko od waszych preferencji, ale pamiętajcie, żeby była to aktywność, która sprawi przyjemność obojgu z was. Przypominajcie sobie, że potraficie razem świetnie się bawić!

3. Zmiana otoczenia

Czasem obojętność może wynikać z tego, że do waszej relacji wkradła się nuda. Niestety, jej okresy dotykają większość długoterminowych relacji, ponieważ w pędzie codziennych problemów i obowiązków możemy stracić siły lub chęci do aktywnego angażowania się w związek. Jeśli czujesz, że wasza relacja przeżywa okres stagnacji, a ty i partner zaczęliście się od siebie oddalać, spróbuj zorganizować krótki wypad tylko dla waszej dwójki. Nie muszą być to od razu egzotyczne wakacje. Wystarczy, że zmienicie otoczenie, i spędzicie trochę czasu razem. Pomoże wam to odbudować bliskość i więź, a dodatkowo sprawi, że oboje odpoczniecie, a po powrocie będziecie mieli nową energię do działania!

4. Przerwa w związku

Wiemy, że nie jest to opcja dla wszystkich, ze względu na ewentualne zobowiązania zawodowe czy mieszkaniowe, jednak czasem najlepszym sposobem na walkę z obojętnością jest krótka rozłąka. Kiedy jesteśmy w długotrwałym związku, czasem możemy poczuć się przytłoczeni codziennym życiem, i podświadomie obwiniać o to swoją relację. Przerwa na sztywno ustalonych zasadach może pomóc nam nabrać dystansu do spraw związkowych, a także sprawić, że zatęsknimy za obecnością partnera w naszym życiu, i zaczniemy bardziej ją doceniać.

5. Terapia dla par

Niestety, czasem bez względu na intensywność naszych starań, nie będziemy w stanie samodzielnie uratować naszej relacji. Jeśli uczucia między tobą a partnerem osłabły, nie możecie dojść do porozumienia, ale czujesz, że warto dalej walczyć o związek, warto spróbować porozmawiać z profesjonalistą. Psychoterapia dla par jest jednym z najlepszych sposobów na naprawienie relacji, a doświadczony psycholog czy seksuolog spojrzy na wasze problemy obiektywnym okiem i pomoże wam je przezwyciężyć.

Czy obojętność w związku może być sygnałem, że warto zakończyć taką relację?

W związkach tak jak w życiu, czasem odczuwamy wzloty, a czasem upadki. Jeśli czujesz, że twoja relacja przechodzi okres stagnacji, najpierw zastanów się, czy jest ku temu jakiś konkretny powód. Czy któreś z was jest w tym momencie w bardzo stresowym lub męczącym okresie swojego życia? Czy wydarzyło się między wami coś, co mogło spowodować dystansowanie się emocjonalne partnera? Jeśli obojętność trwa przez krótki okres i wiesz, czym jest spowodowana, spróbuj porozmawiać o tym ze swoim partnerem. Często zdarza się, że ktoś zamyka się przed drugą osobą, bo nie może poradzić sobie z własnymi problemami. Szczera komunikacja, wyrozumiałość i empatia wobec partnera mogą pomóc wam przetrwać cięższy okres relacji.

Jeśli jednak widzisz, że twój partner nie wykazuje żadnej chęci naprawiania relacji, nie chce z tobą rozmawiać ani aktywnie walczyć o związek, może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie. Koniec związku może kojarzyć ci się z destabilizacją, smutkiem i zaburzonym poczuciem bezpieczeństwa, pamiętaj jednak, że trwanie w relacji bez przyszłości, w perspektywie czasu, może wyrządzić ci o wiele większą krzywdę.

 

_

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach