Co może oznaczać przerwa w związku?

Nawet w najszczęśliwszej relacji mogą zdarzyć się tzw. ciche dni i gorsze okresy, które sprawiają, że zaczynamy mieć wątpliwości. Wiadomo, że pierwszym krokiem, który w takiej sytuacji podejmujemy, jest rozmowa z drugą osobą, a także próba podjęcia działań mających na celu złagodzenie powstałych konfliktów. Niektóre pary prowadzą długie i szczere rozmowy, inne decydują się na terapię małżeńską, a jeszcze inne wyjeżdżają na wakacje, żeby znów się do siebie zbliżyć. Co jednak robić, jeśli podjęte kroki nie działają, czujemy wypalenie w związku, ale nie jesteśmy gotowi na rozstanie? Wiele par podejmuje decyzję o zrobieniu przerwy w związku. Tego typu rozwiązanie może budzić wiele kontrowersji, szczególnie, jeśli potrzeba rozłąki dotyczy tylko jednej ze stron.

Kiedy warto zdecydować się na przerwę?

 1. Rozwiązanie sprawdzi się w przypadku par, które czują się przytłoczone ciągłym kontaktem z drugą osobą, potrzebują chwili na odetchnięcie, nabranie dystansu i poukładanie kilku spraw na poziomie personalnym.
 2. Czynnikiem zapalnym takiej a nie innej decyzji może być rutyna i nuda w relacji i chęć dania sobie chwili czasu na zatęsknienie za partnerem.
 3. Przerwy w związku mogą potrzebować osoby, które przeżyły traumatyczne wydarzenie i wolą poradzić sobie z nim w samotności.
 4. Zawieszenie relacji jest też często spowodowane kłamstwem w związku lub zdradą jednego z partnerów. Wtedy druga osoba może potrzebować chwili czasu, aby zdecydować, czy jest w stanie wybaczyć partnerowi i spróbować zbudować relację na nowo.
 5. Na przerwy decydują się osoby, które w danym momencie życia mają bardzo napięty grafik i nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości uwagi swojej drugiej połówce. Potrzebują czasu na skupienie się na innych celach w swoim życiu, jednak nie chcą podejmować decyzji o rozstaniu.
 6.  Rozłąka jest częstym rozwiązaniem w przypadku dużej ilości konfliktów i kłótni w związku.
 7. Przerwa w związku może wynikać z potrzeby poznania kilku nowych osób przed zaangażowaniem się w relację na całe życie.

Przerwa w związku – koniec czy nowy początek?

Czy przerwa w związku może zadziałać na korzyść partnerów? Zdania na ten temat są podzielone, a to, czy ty i twoja druga połówka powinniście ją wprowadzić, zależy od wielu indywidualnych czynników. Jeśli czujesz, że twoja relacja się nie rozwija, a zarówno ty, jak i twój partner przestaliście aktywnie się angażować w jej budowanie, może być to znak, że potrzebujecie czasu tylko dla siebie, aby spojrzeć na wszystko z dystansu. Obojętność w związku często wynika z przekonania, że jest on stuprocentowo pewnym elementem życia, o który nie trzeba już walczyć. Wtedy krótka rozłąka może pomóc nam uświadomić sobie, jak bardzo potrzebujemy w swoim życiu drugiej osoby, i docenić jej obecność na co dzień.

Niestety, istnieje też druga strona medalu. Czasem, podczas rozłąki zauważamy, że związek nie wnosił aż tyle do naszego życia, ile nam się wcześniej wydawało, i wcale nie mamy ochoty do niego wracać. Dlatego tak ważnym jest, aby decyzja o przerwie była dokładnie przemyślana przez obojga partnerów. Trzeba też pamiętać, aby przed zawieszeniem związku ustalić konkretne zasady, dotyczące na przykład czasu trwania rozłąki, kontaktu z partnerem w tym okresie, a także możliwości (lub jej braku) tworzenia relacji z innymi osobami.

Przerwa w związku – czy może pomóc naprawić relację?

Pamiętaj, że ty i twój partner podjęliście decyzję o przerwie z konkretnego powodu. Ustalenie źródła problemu, a także podjęcie aktywnych kroków, aby dojść do porozumienia w konfliktowych kwestiach, jest wymagane, żeby zawieszenie relacji na jakiś czas zadziałało. Jeśli decyzja o czasowej rozłące została podjęta obopólnie, a zarówno ty, jak i twój partner wyrażacie chęć do pracy nad związkiem, spędzenie czasu osobno może być dobrym krokiem ku polepszeniu relacji. Chwila na odetchnięcie, ułożenie myśli i spojrzenie na konfliktowe tematy z dystansu, pomoże wam nabrać perspektywy do drugiej osoby i uświadomić sobie, co jest dla was ważne w kwestii relacji międzyludzkich. Krótkie przerwy od widzenia się ze swoim partnerem są świetnym sposobem, aby za nim zatęsknić i uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu.

Niestety, w niektórych przypadkach przerwa w związku może przynieść korzyść tylko jednemu z partnerów. Dzieje się tak szczególnie w sytuacjach, kiedy decyzja o rozłące jest narzucona drugiej osobie. Czasem partner, który ma poważne wątpliwości dotyczące związku, czuje lęk przed konfrontacją i nie chce podjąć jednoznacznej decyzji o rozstaniu. Wtedy, proponując czasowe zawieszenie relacji, zostawia sobie opcję “awaryjną”. Tego rodzaju zachowanie, bez względu na to, czy zostało wykonane świadomie, czy nie, może zostać odebrane jako manipulacja i nieuczciwość w stosunku do drugiego partnera. Osoba pokrzywdzona ma jeszcze nadzieję na uratowanie związku, i tym samym opóźnia rozpoczęcie układania sobie życia na nowo, a także proces emocjonalnego leczenia. Dlatego tak ważnym jest, aby przed podjęciem decyzji o przerwie, ustalić sztywne zasady i dowiedzieć się, czy partner ma takie same zamiary jak my.

Jeśli twój partner proponuje przerwę tylko po to, żeby się “wyszaleć” i “spróbować z innymi”, zastanów się, czy na pewno jesteście na tym samym etapie w kwestii życia uczuciowego. Oczywiście, tobie taki układ też może odpowiadać. Jeśli jednak sama nie odczuwasz potrzeby tworzenia relacji romantycznych z innymi osobami, i jesteś gotowa na stabilny, trwały związek, zgodzenie się na tego typu przerwę może wcale wam nie posłużyć. Czasem lepiej szczerze porozmawiać z partnerem o tym, jak widzicie przyszłość waszej relacji, i czy jej zakończenie nie będzie lepszym rozwiązaniem, niż chwilowa rozłąka.

Zobacz także:

Ile powinna trwać przerwa w związku?

Najczęściej już nawet tydzień braku kontaktu z partnerem daje nam trochę czasu na poukładanie sobie spraw w głowie, a także nabranie dystansu. W tym czasie udaje nam się zatęsknić za drugą połówką i zaobserwować, jak wygląda życie na co dzień bez niej u boku. Pamiętaj jednak, że to, co zadziała w jednym związku, może nie sprawdzić się w drugim. Każdy jest inny, a to, jak szybko przepracuje swoje emocje, może zależeć też od wielu czynników zewnętrznych, na przykład związanych z sytuacją w pracy.

To, ile czasu warto spędzić osobno, zależy też od skali problemu. Jeśli decyzja o przerwie została podjęta po wydarzeniu takim jak zdrada, pokrzywdzona osoba może potrzebować dłuższego okresu do ułożenia sobie nowej wizji związku w głowie. Jeśli druga strona poprosiła o chwilę samotności po traumatycznym wydarzeniu, wszystko zależy od tego, jak szybko poradzi sobie ze swoimi emocjami. Czasem zdarza się, że przerwa planowana na kilka miesięcy kończy się już po tygodniu, ponieważ partnerzy bardzo szybko zaczynają za sobą tęsknić.

Podsumowując: nie ma określonego przedziału czasowego, który na sprawdzi się, kiedy decydujecie się na przerwę w relacji. Trzeba jednak sztywno trzymać się zasady ustalenia dokładnej długości rozłąki. Przedłużające się granice zawieszenia związku będą potęgować w was uczucie niepokoju i niepewności, które na pewno nie pomogą w odbudowywaniu relacji.

Przerwa w związku – za i przeciw

Myślisz o zrobieniu przerwy w związku, ale dalej nie jesteś przekonana, czy będzie to dobra decyzja? Zebraliśmy wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania!

Przerwa w związku - ZA:

 • nabranie dystansu do relacji,
 • czas na poukładanie sobie rzeczy w głowie, bez zbędnych bodźców,
 • sprawdzenie, jak wygląda życie codzienne bez drugiej osoby,
 • zatęsknienie za sobą nawzajem, co doda świeżości w relacji,
 • sprawdzenie, czy relacja opiera się na wzajemnym zaufaniu,
 • dodatkowy czas na skupienie się tylko i wyłącznie na sobie.

Przerwa w związku - PRZECIW:

 • osłabione zaufanie do partnera/ partnerki,
 • zaburzone poczucie bezpieczeństwa, odczuwanie niepokoju,
 • przedłużanie decyzji o rozstaniu,
 • zasady przerwy przynoszą korzyść tylko jednej stronie,
 • uczucie zazdrości, niepewności i niechęci do drugiej osoby.