Czy można przewidzieć koniec związku?

Czasami aż tak nam się nie układa, że w głębi duszy wiemy, że niedługo dojdzie do rozstania. W innych sytuacjach koniec związku jest dla jednej z osób ogromnym szokiem i zaskoczeniem. Czy są jakieś uniwersalne sygnały, które mogą pokazać nam, że z relacją jest coś nie tak?

Według amerykańskiego psychologa Johna Gottmana 4 etapy rozpadu związku to:

 1. Krytyka, czyli ciągłe niezadowolenie z zachowań partnera/partnerki i negatywne wypowiadanie się o drugiej stronie,
 2. Pogarda, czyli brak chęci do rozmów czy przebywania z z drugą osobą, traktowanie jej we wrogi sposób,
 3. Postawa obronna, czyli zrzucanie na partnera/partnerkę odpowiedzialności za wszystkie problemy i konflikty, przyjmowanie pozycji ofiary,
 4. Obojętność, czyli wycofanie się z relacji, brak chęci do konfrontacji i działania, osłabienie uczuć wobec drugiej osoby.

Czy można zapobiec zakończeniu związku?

To, czy uda nam się uratować związek, zależy przede wszystkim od szybkości naszej reakcji. Chęć odbudowania relacji powinna pojawić się od razu po tym, kiedy pojawią się pierwsze wątpliwości. Jeśli zauważysz zmniejszające się zaangażowanie ze strony partnera/partnerki, nie czekaj z rozmową. Jak naprawić związek? Na pewno trzeba zacząć od szczerej rozmowy i ustalenia planów i celów na wspólną przyszłość. Potem ty i ta druga strona możecie podjąć kroki, żeby się znowu do siebie zbliżyć, takie jak zmiana otoczenia, znalezienie wspólnej pasji czy terapia dla par.

Czy warto przeciągać koniec związku?

Niestety czasem zdarza się, że bez względu na nasze starania, związku nie da się już naprawić. Jeśli partner/partnerka nie wyraża żadnej chęci walki o relację, nie ma sensu przekonywać go, aby w niej pozostał. Koniec związku na pewno będzie trudnym momentem, jednak odkładanie tej decyzji i tkwienie w relacji bez przyszłości może mieć jeszcze gorsze konsekwencje dla twojej psychiki i poczucia własnej wartości.

Czasem dobrym pomysłem jest przerwa w związku. Tymczasowe zawieszenie relacji może zadziałać w przypadku, kiedy wątpliwości wynikają z nudy i wypalenia. Pamiętaj jednak, że przerwa musi mieć sztywno określone zasady, dotyczące czasu jej trwania, kontaktu z partnerem lub możliwości spotykania się z innymi osobami.

Jakie są oznaki końca związku?

Często zdarza się, że druga strona zaczyna sygnalizować nam chęć zakończenia związku już kilka miesięcy przed samym rozstaniem. Znakami, że nasza relacja może zmierzać ku końcowi, są:

 1. Obojętność w związku
  Zauważyłaś, że ta druga osoba przestała się interesować twoim życiem, i nie chce aktywnie angażować się w budowanie waszego związku? Niestety, obojętność jest jednym z mocniejszych sygnałów, że w relacji jest coś nie tak. Możliwe, że uczucia osłabły i pojawił się dystans, ponieważ z tyłu głowy partner/-ka myśli już o zakończeniu relacji.
   
 2. Brak wspólnych planów i celów
  W pierwszym etapie relacji zazwyczaj wydaje nam się, że będzie ona trwała wiecznie. Niestety szybko okazuje się, że aby stworzyć długotrwały związek, zarówno ty, jak i partner/-ka, będziecie musieli/musiały pójść w pewnych sprawach na kompromisy, a także dogadać się w kwestii wizji wspólnej przyszłości. Jeśli zauważysz, że druga strona ma wiele planów, w których cię nie uwzględnia, a jej cele życiowe w żaden sposób nie pokrywają się z twoimi, zastanów się, czy ta relacja dalej ma sens. Jest szansa, że partner/-ka zaplanował/-a już przyszłość, w której nie ma dla ciebie miejsca, ale jeszcze ci tego nie zdążył-a przekazać.
   
 3. Kłamstwo w związku
  Dziwne zachowania drugiej osoby, wymówki, zatajanie prawdy i niespójne historie to znak, że w związku może dziać się coś niedobrego. Niestety czasem zdarza się, że przed zakończeniem relacji ktoś szuka sobie już nowego partnera. Jeśli czujesz, że partner/partnerka cię okłamuje, jak najszybciej dąż do konfrontacji.
   
 4. Brak szacunku ze strony jednego z partnerów
  Jeśli twój partner/-ka gorzej cię traktuje, nie czujesz wsparcia, poświęca ci coraz mniej czasu, przeprowadź z nim poważną rozmowę. Czasami zdarza się, że osoba, która myśli już o rozstaniu, zaczyna odbierać partnera/partnerkę jako wroga, co bezpośrednio przekłada się na zachowanie wobec drugiej osoby.

Jak przetrwać koniec związku?

Rozstanie może skutecznie zdestabilizować nasze poczucie bezpieczeństwa, szczególnie, jeśli wiąże się z dodatkowymi kłopotami, takimi jak nagła potrzeba zmiany mieszkania czy problemy finansowe. Jak emocje najczęściej odczuwamy po rozstaniu? Jeśli koniec związku był dla nas zaskoczeniem, na początku może pojawić się szok, niedowierzanie, smutek i złość. Kiedy pierwsze emocje ochłoną, zaczynamy czuć strach przed nową sytuacją życiową, a także tęsknotę za partnerem. To, jak silne będą te uczucia, zależy od czasu trwania związku, a także naszego charakteru. To samo będzie dotyczyło długości żałoby po rozstaniu, ale badania pokazują, że zazwyczaj najgorszy okres trwa do miesiąca po zakończeniu związku. Uwaga! Jeśli jesteś osobą podatną na zaburzenia psychologiczne, takie jak depresja i nerwica, albo czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie sama z emocjami targającymi tobą po zakończeniu relacji, a całość się przedłuża, rozważ wizytę u specjalisty. Psychoterapeuta pomoże ci lepiej zrozumieć uczucia, które się w tobie rodzą, a także dać ci odpowiednie narzędzia, żeby zacząć sobie z nimi radzić.

Zobacz także:

Jak radzić sobie z emocjami po rozstaniu? Przede wszystkim daj sobie trochę czasu i nie bądź dla siebie surowa. Jeśli czujesz, że nie dasz rady wykonywać codziennych obowiązków, weź sobie chwilę wolnego. Nie blokuj targających tobą emocji i nie zamiataj ich pod dywan: najprościej mówiąc, czasem trzeba dać sobie trochę popłakać.

Przez pierwsze dni po rozstaniu możesz odczuwać destabilizację, a także zaniżać swoją wartość. Te emocje są bezpośrednio związane z poważną zmianą w twoim życiu, która wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa. Z dnia na dzień ten niepokój będzie jednak mijał, a ty uświadomisz sobie, że tak naprawdę jesteś w stanie stuprocentowo sama sobie poradzić.

Staraj się nie izolować. Dopuszczanie do siebie bliskich pokaże ci, że nie jesteś sama, że masz wsparcie u innych osób, że jesteś kochana, doceniana i wystarczająco dobra. Dbaj też o swój rozwój. Czas, który wcześniej poświęcałaś na związek, przeznacz na nową lub starą pasję, zapisz się na ciekawy kurs lub znajdź dodatkowe, płatne zajęcie. Krok po kroku zostawiaj za sobą przeszłość i osobę, z którą byłaś związana, budując w sobie w zamian poczucie własnej wartości. Wiemy, że zabrzmi to trochę sztampowo, ale postaraj się zostać najlepszą wersją siebie. A nuż uświadomisz sobie wtedy, że rozstanie było jedną z najlepszych rzeczy, która mogła ci się przytrafić.