Jak przeżyć rozstanie z partnerem?

Rozstanie z partnerem często wiąże się z poczuciem niesprawiedliwości i ogromnym smutkiem. Wasz związek był dla ciebie idealny, więc dlaczego się rozpadł? Przede wszystkim, spróbuj zmienić myślenie i przestań idealizować byłego partnera (o co w takiej sytuacji często się zdarza). Jeśli wasz związek się rozpadł, to wcale nie był taki perfekcyjny. Zamiast zamartwiać się, wspominając najpiękniejsze wspólne chwile, spróbuj uzmysłowić sobie, co było w waszym związku nie tak.Takie myślenie pozwoli ci spojrzeć na sytuację bardziej obiektywnie, dzięki czemu być może przestaniesz odczuwać tak duży ból. Jeśli uświadomisz sobie, ile was dzieliło i ile wad miała wasza relacja, sama dojdziesz do wniosków, że jeśli nie doszłoby do rozstania teraz, to rozstalibyście się nieco później.

Ciężkie rozstanie stanie się też nieco łatwiejsze, jeśli pozbędziesz się rzeczy przypominających ci o byłym partnerze (lub chociaż je schowasz). Przytulanie misia, którego dostałaś na pierwszej randce czy oglądanie wspólnych zdjęć jest naturalną reakcją tuż po rozstaniu, ale jeśli trwa miesiącami, w końcu stanie się dla ciebie toksyczne.Trudne rozstania to też dobry moment, by przemyśleć nie tylko relację, która właśnie się rozpadła, ale i wszystkie poprzednie. Jeśli dokładnie przeanalizujesz, dlaczego rozpadł się twój pierwszy, drugi, a w końcu – ostatni związek, dojdziesz do wniosków, czego unikać w przyszłości.

Tęsknota – buduje czy niszczy? Jak sobie z nią poradzić? >>>

Jak przeżyć rozstanie, gdy ktoś cie zdradził?

Rozstanie z partnerem jest szczególnie trudne, jeśli przyczyną jest zdrada – smutkowi często towarzyszy wrażenie, że wszyscy mężczyźni na świecie są tacy sami. Najgorsze w takim przypadku jest wpadnięcie w pułapkę nienawiści do wszystkich mężczyzn. Jeśli boisz się związków, otwórz się na razie na przyjaźń damsko-męską, a dopiero potem zacznij na nowo szukać szczęścia w miłości. Jeśli chciałabyś szybko wejść w nowy związek, z pewnością zastanawiasz się jak przeżyć zdradę i rozstanie tak, by z powrotem otworzyć się na miłość? Jedną z metod jest szukanie potencjalnych partnerów wśród mężczyzn z podobnym bagażem problemów życiowych. Jeśli i ty i on zostaliście w przeszłości zdradzeni, prawdopodobnie oboje będziecie chcieli stworzyć zdrową relację, w której żadna ze stron nie skrzywdzi tej drugiej.

Inną metodą jest wchodzenie w związek bardzo powoli. Jeśli zaczniecie od nieśmiałych gestów i budowania zaufania, a wszystko będzie rozwijać się w swoim tempie, będziesz mogła na spokojnie przyjrzeć się temu, jak się ze sobą dogadujecie. Czy tworzycie zgrany duet i macie o czym rozmawiać? Czy może wręcz przeciwnie – łączy was tylko namiętność, co może być zapowiedzią kolejnego rozstania? Pamiętaj jednak, że przed wstąpieniem w nową relację najważniejsze jest uporządkowanie własnych myśli. Jeśli uważasz, że facet zdradził cię, bo nie jesteś wartościowa, twoim pierwszym krokiem powinno być odbudowanie samooceny.

Nie chodzi o to, by zmieniać swój wizerunek. Lepiej zająć się tym, co sprawia ci przyjemność. Jeśli jesteś artystką, lubisz czytać, gotować lub uprawiać jakiś sport, to odpowiedni moment na poświęcenie się pasji. Gdy uwierzysz na nowo, że jesteś w czymś dobra, podbuduje cię to dużo bardziej, niż wizyta u kosmetyczki czy fryzjera. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – jeśli zastanawiasz się, jak przetrwać rozstanie z partnerem, to właśnie oddanie się hobby jest najlepszym wyjściem. Wiadomym jest, że ,,swoje" musisz przeboleć i przepłakać, ale jeśli w wolnych chwilach zajmiesz się czymś kreatywnym, dużo szybciej wrócisz do normalności. Pasje sprawią też, że poczujesz się bardziej wartościową osobą, która zna swoją wartość i nie polega jedynie na miłości.

Ciężkie, trudne rozstania – jak sobie z nimi radzić?

Rozstanie jest najcięższe dla kobiet, które uważały byłego chłopaka czy męża za cały swój świat. Jak przetrwać rozstanie z partnerem, który znaczył dla nas więcej, niż cokolwiek innego? Kiedy już wypłaczesz pierwsze łzy, spróbuj spotkać się z przyjaciółmi czy rodziną. To trudne – ale takie spotkanie nie ma być przyjemnością, lecz przełamaniem lodów. Jeśli przez związek zaniedbałaś kontakty z resztą świata, z pewnością na początku będziesz wycofana z towarzystwa. To najlepszy moment na to, by naprawić tok myślenia – bo oprócz ukochanego liczą się także inne bliskie ci osoby. Takie, na które możesz liczyć, szczególnie w najtrudniejszych sytuacjach. Kiedy odkryjesz na nowo wartość przyjaźni czy miłości rodzinnej, łatwiej będzie ci stanąć na nogi przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Być może spojrzysz na siebie inaczej, oddając się jakiemuś hobby albo szukając nowych znajomości!

Zobacz także:

Postaraj się też sporządzić listę wszystkich cech byłego partnera, które sprawiały, że go potrzebowałaś. Następnie spróbuj odszukać te cechy w sobie – jeśli uważasz, że ich nie masz, pomyśl, jak mogłabyś je w sobie wykształcić. Jeśli uwierzysz w swoją wartość i nauczysz się dbać sama o siebie, w przyszłych relacjach nie będziesz już emocjonalnie uzależniona od żadnego mężczyzny. Pamiętaj, by nie bać się prosić o pomoc najbliższych ci osób. Rozstanie z facetem przeżywały nie raz twoja mama, siostra, przyjaciółka czy koleżanka z biura – jeśli poznasz doświadczenia innych osób, spojrzysz na sprawę z nowej perspektywy.

Jeśli czujesz, że przez rozpad związku masz ochotę zmienić coś w swoim wyglądzie, nie bój się zaszaleć. Ważne, żebyś poczuła się dobrze sama ze sobą! Zastanawiałaś się, czy facet zaakceptowałby cię w nowej fryzurze, albo jak by zareagował, gdybyś odstawiła szpilki wgłąb szafy? Teraz nie musisz się tym przejmować – zadbaj przede wszystkim o swój komfort!

Odrzucenie – jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy jak szybko pogodzić się z odrzuceniem przez chłopaka >>>

Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu, czyli życie po rozstaniu z partnerem

Życie po rozstaniu z partnerem jest najcięższe w pierwszych dniach – najchętniej spędzałybyśmy czas pod kołdrą, ale kariera zawodowa i obowiązki mają dla nas inne plany. Jedno jest pewne: trzeba szybko stanąć na nogi i zacząć żyć tak, jak wcześniej. Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu, aby z dnia na dzień czuć się coraz lepiej?

  • W pierwszych dniach nie bój się wyrażać emocji i pozwól sobie na więcej. Jeśli masz ochotę płakać – płacz, jeżeli pomoże ci niezdrowe jedzenie lub zakupy – po prostu sobie na nie pozwól. Ważne jednak, abyś z dnia na dzień coraz bardziej wkraczała w codzienność – życie takie, jak dawniej. Jeśli szybko przyzwyczaisz się do stanu polegającego na cierpieniu i objadaniu się czekoladą, cały czas będziesz przypominać sobie o rozstaniu, a tego przecież chcesz uniknąć!
  • W tym, jak przeżyć rozstanie z partnerem ogromne znaczenie ma twoje nastawienie. Jeśli uważasz, że i tak nie wyleczysz się ze smutku, udzieli się to twojej psychice i organizmowi. Trik – jeśli optymizm po rozstaniu to dla ciebie zbyt duże wyzwanie, spróbuj myśleć neutralnie – ani pozytywnie, ani negatywnie. To lepsze, niż ciągłe zadręczanie się przeszłością!
  • Przypomnij sobie, co sprawiało ci przyjemność przed związkiem. Przez relację przestałaś interesować się tym, co kiedyś? Być może to odpowiednia pora na odświeżenie starych zainteresowań, dzięki którym przestaniesz myśleć nadmiernie o rozstaniu.
  • Poradź się najlepszej przyjaciółki. Jeśli jesteś z nią na tyle blisko, by otworzyć przed nią serce, ona prawdopodobnie także wyzna ci kilka sekretów ze swoich nieudanych relacji i opowie, jak przeżyła własne rozstanie. Jak przetrwać? Jak poradzić sobie z emocjami? Czy zasięgnąć pomocy specjalisty? Zapytaj przyjaciółkę o te i o inne sprawy – zna cię najlepiej, więc prawdopodobnie doradzi słusznie.
  • Spróbuj otworzyć się na nowe znajomości – szukanie ukojenia w ramionach przypadkowych mężczyzn raczej nie pomoże twojej psychice, ale jeśli zamiast krótkich romansów zaangażujesz się w nowy związek, możesz przeżyć kolejną ,,pierwszą miłość".