Kiedy w związku pojawia się kryzys, wszystko zależy od nastawienia partnerów. Najważniejsze są obustronne chęci, żeby odbudować dawną relację. Nawet jeżeli kryzys narastał od jakiegoś czasu i sytuacja wydaje się beznadziejna, to nigdy nie jest za późno, jeżeli obie strony chcą o to walczyć. Istnieje wiele sposobów, żeby zacząć nad tym pracować i zażegnać kryzys w związku. Jeżeli sami sobie nie radzimy, to zawsze możemy się też zdecydować na terapię dla par.

Pierwszy kryzys w związku następuje po 2, 4 czy 7 latach?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, kiedy może nastąpić pierwszy poważny kryzys w związku. Relacje z bliską osobą budowane są zwykle wieloetapowo i staż nie jest głównym wyznacznikiem tego, że coś może zacząć się psuć. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, na którym etapie związku jesteście i mieć świadomość, że kryzys prędzej czy później dotyka każdą parę.

Pierwszy etap, trwający zwykle dwa lata, bywa najbardziej intensywny uczuciowo. Fascynacja drugą osobą sprzyja zauroczeniu, z którego już tylko krok do zakochania. stanie zakochania zwykle idealizujemy partnera, nie dostrzegamy jego wad lub uważamy je za nieistotne. Wtedy liczy się namiętność. W tym okresie rzadko dochodzi do rozstań, a kryzysy nie są pogłębione na tyle, by poważnie zaburzyć relacje między partnerami.

W drugiej fazie związku (2-4 rok) dochodzi zwykle do zbudowania bardziej trwałej relacji z partnerem. Bliskie sobie osoby zaczynają lepiej się poznawać i odkrywać między sobą różnice. Mija okres bezkrytycznego zauroczenia i zakochania, co sprawia, że mogą pojawić się spięcia i poważniejsze trudności w relacjach z partnerem. Kryzys w związku po 2 latach wcale jednak nie musi zakończyć się rozstaniem. Wzajemna akceptacja i skłonność do kompromisu bywają wówczas kluczem do przetrwania trudnych chwil

Trzeci etap związku (4-7 lat) bywa dla wielu par bardzo trudny. Relacja między partnerami może być mniej emocjonalna. Obowiązki zawodowe i rodzinne stają się coraz bardziej uciążliwe, co nie zawsze sprzyja okazywaniu sobie wzajemnie zrozumienia i akceptacji. Kryzys w związku staje się wówczas realny. Można jednak walczyć o swój związek. Ważne jest, aby nauczyć się wówczas rozmawiać ze sobą mimo narastających trudności i okazywać sobie wsparcie. Jest to szczególnie istotne, kiedy para ma już za sobą pojawienie się dziecka. Kryzys w związku po urodzeniu dziecka może zdarzyć się nawet w bardzo stabilnej dotychczas relacji. Pokonanie kryzysu nie musi być wcale łatwe nawet jeżeli stawia się na pierwszym miejscu stworzoną rodzinę. Zażegnać konflikt może często terapia dla par. Terapeuta, który spojrzy na sprawę z boki i zaproponowana przez niego psychoterapie, to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie, po które warto sięgnąć widząc, że coraz bardziej się od siebie oddalacie. Odbudowa nawet jeżeli będzie czasochłonna to może się opłacić. Najlepiej zadbać o to zanim kryzys pogłębi się.

Po 7 latach spędzonych razem wiele par decyduje się jednak na rozstanie. Do głosu dochodzą wówczas nierozwiązane konflikty, a różnice między partnerami stają się dla nich na tyle uciążliwe, że podejmują decyzję o zakończeniu relacji. Nie dla wszystkich jest to jednak koniec związku. Niektórzy umacniają w ten sposób swoją relację. Jak przetrwać kryzys w związku po 7 latach? Wiele zależy od tego, jak związek wyglądał na wcześniejszych etapach. Jeśli partnerzy dbali o siebie i wyciągali wnioski z przezwyciężonych trudności, to jest szansa na przetrwanie kolejnego kryzysu. Pokonać kryzys w związku, nawet ten najbardziej poważny, można na kilka sposobów. Jeżeli obie strony tego chcą, to ratowaniem związku zawsze warto się zająć. 

Jak widać, kryzys w związku może pojawić się na różnych etapach. Pierwsze trudności pojawiają się już po okresie zakochania (choć zdarzają się nawet kryzysy w związku po roku), a ich przezwyciężenie wcale nie daje gwarancji przetrwania relacji. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się pokonywać trudności, jakie mogą pojawić się w relacji z drugą osobą. Dobrze jest też zwracać uwagę na pierwsze oznaki kryzysu i działać zanim problem eskaluje. Jak dokładnie poradzić sobie z kryzysem? 

Zobacz także:

Kryzys w związku: co robić?

Nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na uratowanie rozpadającego się związku. Relację tworzą dwie unikalne jednostki, cechujące się różnymi osobowościami, temperamentem i doświadczeniami życiowymi. Inaczej do rozwiązania konfliktu w związku podejdą zatem młodzi, energiczni i otwarci na innych ludzi, a jeszcze inaczej osoby bardziej zamknięte w sobie, skupione na własnym wnętrzu.

Można jednak wskazać na pewne kluczowe elementy sprzyjające cementowaniu związku na każdym jego etapie:

  • szczera rozmowa o dawnych i bieżących problemach,
  • rozwiązywanie trudności poprzez kompromis,
  • troska o własne zdrowie i wygląd,
  • wspólne planowanie przyszłości,
  • rozwijanie wspólnych zainteresowań,
  • troska o rozwój życia erotycznego.

Akceptacja i poszanowanie dla partnera to często bardzo skuteczny środek na przetrwanie konfliktu w związku. Sztuka spokojnej rozmowy o swoich trudnościach, oczekiwaniach i potrzebach potrafi załagodzić konfliktowe sytuacje i ukoić zranienia. W ten sposób może się okazać, że po prostu źródłem problemu jest tylko rutyna. Nuda i monotonia nie są jednak czymś, czego nie można przezwyciężyć. Jeżeli nie jest się w stanie tego zrobić to potrzebny może być mediator. Ważne jest ustalenie przyczyn narastających konfliktów i próba ich przezwyciężenia. Istotna jest w tym dobra wola dwóch osób: konflikt mogą przetrwać tylko te pary, w których każda ze stron stara się zachować i pogłębić relację ze swoim partnerem.

Zobacz także: (Seks)komunikacja, czyli jak się dogadać w łóżku i nie tylko

Wiele par w sytuacjach kryzysowych rozważa podjęcie terapii, zwłaszcza jeśli nieporozumienia i konflikty narastają przez długi czas oraz poważnie zaburzają funkcjonowanie w związku. Psychoterapeuta lub psychoterapeutka, którzy mają wiedzę i doświadczenie w tym temacie, są w stanie pomóc i to nie tylko w tych najłatwiejszych przypadkach, ale również w tych trudnych. W dzisiejszych czasach specjaliści oferują wiele terapii par i małżeństw. W zależności od nurtu terapeutycznego, mogą to być na przykład terapie psychodynamiczne czy cieszące się coraz większą popularnością terapie poznawczo-behawioralne.

W trakcie terapii osoby uczą się m.in. radzenia sobie z trudnościami, wyrażania własnych potrzeb, prowadzenia skutecznej komunikacji. Często okazuje się, że nawet małe gesty mają ogromną moc. Skutki terapeutyczne mogą być różne i są zależne zarówno od specyfiki problemu, z którym mierzą się aktualnie partnerzy, jak i od własnych cech osobowościowych. Często może się to okazać jednak jedyny sposób dla par z wieloletnim stażem, które chcą przetrwać kryzys, ale same nie potrafią dojść do porozumienia.

Kryzys w związku: czy to normalne?

Kryzys w związku jest zjawiskiem normalnym, występującym powszechnie i stanowiącym część każdej poważnej, długotrwałej relacji z drugą osobą. Nawiązanie relacji z partnerem lub partnerką w pewnym sensie jest wręcz obarczone możliwymi sytuacjami kryzysowymi.

Dlatego nie należy wpadać w panikę, jeśli aktualnie nasz związek przechodzi kryzys. Dziwne byłoby wręcz, gdyby w związku nie dochodziło do sprzeczek czy kłótni  mogłoby to bowiem świadczyć np. o szkodliwym tłumieniu własnych, negatywnych emocji.

Kryzys w związku objawia się na różne sposoby, w zależności od wielu czynników. Istotny jest zwłaszcza aktualny etap związku. Kryzysy mogą pojawić się już w okresie zakochania i wczesnej fascynacji drugą osobą

Tego typu kryzysom można łatwo zaradzić, o ile partnerzy nie chcą z siebie rezygnować. Zupełnie naturalną koleją rzeczy są też kryzysy występujące po ok. 2 latach, gdy osoby tworzące związek zaczynają coraz lepiej się poznawać i odkrywać między sobą różnice.

Jeśli partnerzy zgodnie chcą załagodzić sytuacje konfliktowe, to zwykle przezwyciężają kryzys i kontynuują relację. Nie znaczy to jednak, że konflikt w przyszłości się nie pogłębi. Mogą też pojawić się zupełnie nowe wyzwania, przed którymi staną partnerzy. Wszystko to jednak stanowi normalną część związku. Dlatego należy podkreślić, że normalny jest także kryzys po 4, po 7 czy po 10 latach. Kryzysy dotykają zarówno pary wchodzące dopiero w dorosłe życie, jak i ludzi dojrzałych. 

Ważnym elementem życia w związku jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym. Jest to możliwe, o ile w związku panuje atmosfera:

  • zaufania,
  • życzliwości,
  • szacunku,
  • otwartości.

Istotne jest także reagowanie na bieżące problemy i unikanie tzw. „zamiatania pod dywan” narastających trudności. Unikanie konfrontacji z problemami nie sprawi, że one znikną. Wręcz przeciwnie, można spodziewać się, że będą się one tylko pogłębiały, przez co z czasem coraz trudniej będzie im zaradzić. 

Ile trwa kryzys w związku?

Powiedzieliśmy już, kiedy może pojawić się kryzys w związku i jakie kroki można podjąć, aby mu zaradzić. Wielu z nas jednak zastanawia się, jak długo może trwać kryzys w relacji z partnerem i kiedy należy spodziewać się efektów podjętych działań zaradczych.

Podobnie jak wcześniej, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, choć należy podkreślić, że nawet bardzo poważny kryzys w związku może zostać przezwyciężony, o ile jego rozwiązaniu poświęci się czas i energię.

Innymi słowy, działania pobieżne i krótkotrwałe są zwykle mało efektowne i nie przynoszą długofalowych efektów. Regularna praca nad relacją z partnerem jest jednym z warunków rozwiązania sytuacji konfliktowych w związku.

Kryzys w związku może trwać stosunkowo krótko, może też ciągnąć się miesiącami czy nawet latami. Wiele zależy od przyczyn kryzysu i bieżącego reagowania na trudne sytuacje. Jeśli problemy sprzyjające kryzysowi narastały przez długi czas, to trudno oczekiwać, że trudne chwile w związku miną natychmiastowo i bezboleśnie.