Przebudźcie w sobie namiętność

Dla większości osób spełnienie seksualne jest bardzo ważnym elementem życia. Seks jest też świetnym sposobem, na stworzenie i utrzymanie bliskości z drugą osobą. Wiadomo, że w długotrwałych związkach namiętność może nie być na tak wysokim poziomie, jak na samym początku budowania relacji, nie możecie jednak zapominać o jej pielęgnowaniu. Jednym z najczęstszych powodów rozstań jest wypalenie w związku, które nierzadko jest bezpośrednio połączone z brakiem kontaktów seksualnych między partnerami. Jeśli czujecie, że trafiliście na blokadę w sprawach łóżkowych, nie bójcie się o tym porozmawiać. Może potrzebujecie po prostu odrobiny nowości, aby rozpalić w sobie ogień? Spróbujcie pobawić się z gadżetami erotycznymi albo przebieraniem, otwórzcie się na temat tego, co was kręci i czego chcielibyście spróbować.

Pamiętaj, że jeśli narzekacie na brak seksu w związku i czujecie mocną blokadę przed bliskością, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wizyta u seksuologa. Doświadczony terapeuta da wam listę wskazówek i zadań, które pomogą wam odbudować w sobie namiętność i chęć bliskości.

Pamiętajcie o czułości

Czułość, dotyk i okazywanie sobie uczuć to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie bliskości z drugą osobą. Dodatkowo, mają one wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie mówimy tutaj tylko o kontaktach seksualnych. Podczas dotyku w naszych ciałach dochodzi do wydzielania hormonów szczęścia - endorfin, a także oksytocyny, która jest nazywana hormonem miłości. Na co dzień, nie zapominajcie o platonicznej bliskości fizycznej. Przytulajcie się, trzymajcie za ręce, od czasu do czasu dajcie sobie buzi. Będzie to świetny sposób, na odbudowanie między wami emocjonalnej więzi, która pomoże wam uporać się z przeciwnościami losu, na które natrafił wasz związek.

Co zrobić, jeśli tak dawno nie było między wami fizycznej czułości, że aż trudno ją zainicjować? Zacznijcie małymi krokami. Podczas wspólnego wieczoru na sofie, złap partnera/partnerkę za rękę. Pogładź go delikatnie za uchem, albo daj buzi w czoło. Pokażcie sobie nawzajem, że jesteście otwarci na czułość i fizyczną bliskość.

Wyjedźcie na wspólne wakacje

Znany sposób na szybką poprawę relacji: spędźcie razem kilka dni poza domem. Nie musicie lecieć do egzotycznych krajów, ale chwilowa zmiana otoczenia pomoże wam oderwać się myślami od codziennych problemów, i skupić całą uwagę na swojej drugiej połówce. Nie bierzcie ze sobą komputerów i tabletów, na jakiś czas nastawcie telefony na tryb samolotowy. Poświęcajcie sobie maksymalną ilość czasu, chodząc na spacery, wystawy, do muzeów czy galerii sztuki. Postarajcie się zrobić też coś szalonego. Nocna kąpiel w morzu? (oczywiście tylko w wyznaczonych miejscach i na trzeźwo!) Odwiedzenie wesołego miasteczka? Romantyczna kolacja w dobrze ocenianej knajpce? Macie wiele możliwości aby sprawić, że ten wypad na długo pozostanie w waszej pamięci.

Dobrym pomysłem będzie wybranie się do miejsca, które przywołuje w was pozytywne wspomnienia związane z waszą relacją. Hotel, w którym byliście na pierwszych wspólnych wakacjach? Restauracja, która przypomina wam o randkach w początkowej fazie związku? Powrót do tego typu miejsc przypomni wam, ile razem przeżyliście. Nawet dwa dni spędzone razem pozwolą wam odbudować bliskość i zacząć poznawać się na nowo.

Zaznajcie razem wrażeń

Do większości związków po pewnym czasie zaczyna wkradać się nuda. Jak najlepiej temu zaradzić? Wystarczy, że od czasu do czasu wyjdziecie ze swojej strefy komfortu i zrobicie razem coś, czego żadne z was nie doświadczyło nigdy wcześniej. Jeśli brakuje wam pomysłów, możecie skorzystać z jednej z propozycji przedstawionych poniżej:

Zobacz także:

 • wizyta w escape room’ie
 • kurs gotowania
 • skok na bungee
 • wypad do wodnego parku rozrywki
 • jazda konna
 • degustacja wina
 • paintball
 • gokarty
 • występ burleski
 • wypad do kasyna
 • wieczór karaoke
 • gra miejska
 • wesołe miasteczko

To, która z rozrywek najbardziej do was pasuje, jest kwestią indywidualną, ale pamiętajcie, że musi być to coś, co dostarczy wam sporej porcji wrażeń. Przeżyjcie chwile ekscytacji razem, aby przypomnieć sobie, że tworzycie szczęśliwy związek i jesteście zgranym duetem.

Wracajcie do wspólnych wspomnień

Od czasu do czasu obejrzycie zdjęcia i filmy z przeszłości, albo odwiedźcie miejsce, w którym dawno nie byliście. Porozmawiajcie o znajomych, z którymi spędziliście kiedyś dużą ilość czasu, znajdźcie pudełko z pamiątkami, które odłożyliście na strych. Opowiedzcie śmieszną historię z przeszłości, która rozbawi was do łez. Wracanie do wspólnych, cudownych chwil przypomni wam, że potraficie być razem szczęśliwi.

Wyznawajcie sobie miłość

Warto od czasu do czasu zapewnić drugą osobę o swoich uczuciach. Nie musicie nadużywać samego stwierdzenia “kocham cię” (chociaż od czasu do czasu fajnie się jednak nim posłużyć), wystarczy, że codziennie powiecie sobie coś miłego. Za co kochasz osobę, z którą jesteś w związku? Czy zrobiła dzisiaj coś, co wyjątkowo ci się podobało? Czy tego dnia dostrzegasz cechy, które sprawiają, że czujesz motylki w brzuchu? Nie bój się zamieniać tego typu myśli w słowa. Partner/partnerka na pewno je doceni, a wspólne zapewnianie się o uczuciach będzie budować poczucie bezpieczeństwa w waszej relacji.

Pamiętaj, że miłość możesz wyznawać też za pomocą czynów i gestów. Od czasu do czasu zaskocz swoją drugą połówkę romantycznym listem lub ręcznie zrobionym, symbolicznym prezentem. Zorganizuj spontaniczną randkę, upiecz ciasto, wstań wcześniej i zrób śniadanie do łóżka. Tego typu zachowania pokażą drugiej osobie, że jest bardzo ważną częścią twojego codziennego życia.

Znajdźcie wspólne hobby…

Albo zaraźcie drugą połówkę swoją pasją. Jest to szczególnie ważne dla par, które spędzają zbyt mało czasu razem. Bez względu na to, czy będą to treningi squasha, jazda na rowerze, czy leżenie na kanapie i oglądanie nowego serialu na Netfliksei: znajdźcie zajęcie, które sprawia wam przyjemność, i które możecie wykonywać razem. Nauczcie się wspólnie odpoczywać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, i wygospodarujcie na ten relaks kilka godzin tygodniowo, bez względu na natłok obowiązków. Pamiętajcie, że stres i przemęczenie jednego z partnerów będą bezpośrednio odbijały się na waszym związku, dlatego tak ważnym jest, aby dawać sobie czas na odpoczynek.

Jedzcie wspólne posiłki

Wiemy, że czasem może być trudno dostosować to do waszych rozkładów dnia, jednak jedzenie przynajmniej jednego posiłku dziennie razem jest świetnym sposobem, aby się do siebie zbliżyć. Bez względu na to, czy wybierzecie śniadanie, obiad czy kolację, uczyńcie ten czas swoją małą tradycją. Podczas wspólnego czasu spędzonego przy stole będziecie mogli swobodnie porozmawiać o tym, co dzieje się na bieżąco w waszych życiach, a jak wiadomo, częsta i szczera komunikacja to podstawa silnej relacji. Raz na jakiś czas możecie umówić się na wspólne gotowanie albo zaaranżowanie wykwintnej kolacji przy świecach w domowym zaciszu. Tego typu aktywność na pewno przyniesie wam sporo rozrywki!

Pomyślcie o terapii dla par

 Jeśli chcecie walczyć o relację, ale nie możecie znaleźć wspólnego języka, nie bójcie się poszukać pomocy u specjalisty. Doświadczony psychoterapeuta lub seksuolog spojrzy na wasz związek obiektywnym okiem i przedstawi wam narzędzia, dzięki którym będziecie mogli zacząć go naprawiać. Terapia dla par to świetny sposób na odbudowanie poczucia bezpieczeństwa w relacji z drugą osobą, szczególnie, jeśli wkradną się do niej problemy takie jak brak zaufania, częste kłótnie lub nieprzepracowane traum.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.