Wiele par przechodzi kryzys. Nie oznacza to, że większość z nich jest skazana na porażkę i ma się zostać. Z czasem po prostu może wkraść się rutyna, która nie prowadzi do niczego dobrego. Jak naprawić związek w takiej sytuacji? Najlepiej zastanowić się, co na początku znajomości sprawiało, że była ta iskra, która teraz zgasła. Zamiast się kłócić, lepiej rozmawiać. Szczerość jest tu kluczowa. Póki nie ustalimy, co czuje strona przeciwna, będzie dochodziło do spięć. Warto dowiedzieć się, jakie emocje nią targają, a zmiany często dobrze zacząć od siebie. Kompromis w związku z drugą osobą może być koniecznością, ale w imię miłości warto pójść na pewne ustępstwa i dać coś od siebie. Warto zastanowić się, jak to było kiedy się w sobie zakochaliście i zacząć na poważnie ratować swój związek. Szczególnie trudne będzie znalezienie najlepszego sposobu, ale mamy całą listę wskazówek, które pomogą pomóc rozwijać waszą relację ku lepszemu.

Jak naprawić związek – Namiętność

Dla większości osób spełnienie seksualne jest bardzo ważnym elementem życia. Seks jest też świetnym sposobem na stworzenie i utrzymanie bliskości z drugą osobą. Wiadomo, że w długotrwałych związkach namiętność może nie być na tak wysokim poziomie, jak na samym początku budowania relacji, nie możecie jednak zapominać o jej pielęgnowaniu. Jednym z najczęstszych powodów rozstań jest wypalenie w związku, które nierzadko jest bezpośrednio połączone z brakiem kontaktów seksualnych między partnerami. Jeśli czujecie, że trafiliście na blokadę w sprawach łóżkowych, nie bójcie się o tym porozmawiać. Może potrzebujecie po prostu odrobiny nowości, aby rozpalić w sobie ogień? Spróbujcie pobawić się z gadżetami erotycznymi albo przebieraniem, otwórzcie się na temat tego, co was kręci i czego chcielibyście spróbować.

Pamiętaj, że jeśli narzekacie na brak seksu w związku i czujecie mocną blokadę przed bliskością, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wizyta u seksuologa. Doświadczony terapeuta da wam listę wskazówek i zadań, które pomogą wam odbudować w sobie namiętność i chęć bliskości. Żeby poczuć coś zupełnie nowego wcale nie jest potrzebna zdrada. Wystarczy dojść do porozumienia. Zawsze jest nadzieja, póki żadnej ze stron nie przestaje zależeć.

Jak naprawić związek – Czułość

Czułość, dotyk i okazywanie sobie uczuć to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie bliskości z drugą osobą. Dodatkowo mają one wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie mówimy tutaj tylko o kontaktach seksualnych. Podczas dotyku w naszych ciałach dochodzi do wydzielania hormonów szczęścia - endorfin, a także oksytocyny, która jest nazywana hormonem miłości. Na co dzień, nie zapominajcie o bliskości fizycznej. Przytulajcie się, trzymajcie za ręce, od czasu do czasu pocałujcie się. Będzie to świetny sposób, na odbudowanie między wami emocjonalnej więzi, która pomoże wam uporać się z przeciwnościami losu, na które natrafił wasz związek.

Co zrobić, żeby uzdrowić związek, w którym tak dawno nie było między wami fizycznej czułości, że aż trudno ją zainicjować? Zacznijcie małymi krokami. Podczas wspólnego wieczoru na sofie, złap partnera/partnerkę za rękę. Pogładź go delikatnie za uchem albo pocałuj w czoło. Pokażcie sobie nawzajem, że jesteście otwarci na czułość i fizyczną bliskość. Kiedy związek przechodzi kryzys potrzebna jest cierpliwość. Nic nie stanie się od razu, ale warto skupiać się nawet na drobnostkach, które przybliżają do poprawy waszych relacji.

Jak naprawić związek – Wspólne wakacje

Znany sposób na szybką poprawę relacji: spędźcie razem kilka dni poza domem. Nie musicie lecieć do egzotycznych krajów, ale chwilowa zmiana otoczenia pomoże wam oderwać się myślami od codziennych problemów i skupić całą uwagę na swojej drugiej połówce. Nie bierzcie ze sobą komputerów i tabletów, na jakiś czas nastawcie telefony na tryb samolotowy. Poświęcajcie sobie maksymalną ilość czasu, chodząc na spacery, wystawy, do muzeów czy galerii sztuki. Postarajcie się zrobić też coś szalonego. Nocna kąpiel w morzu? (oczywiście tylko w wyznaczonych miejscach i na trzeźwo!) Odwiedzenie wesołego miasteczka? Romantyczna kolacja w dobrze ocenianej knajpce? Macie wiele możliwości, aby sprawić, że ten wypad na długo pozostanie w waszej pamięci.

Dobrym pomysłem będzie wybranie się do miejsca, które przywołuje w was pozytywne wspomnienia związane z waszą relacją. Hotel, w którym byliście na pierwszych wspólnych wakacjach? Restauracja, która przypomina wam o randkach w początkowej fazie związku? Powrót do tego typu miejsc przypomni wam, ile razem przeżyliście. Nawet dwa dni spędzone razem pozwolą wam odbudować bliskość i zacząć poznawać się na nowo. Takich relacji w związku potrzeba na każdym etapie, a nie tylko na samym początku.

Zobacz także:

Jak naprawić związek – Wspólne wrażenia

Do większości relacji po pewnym czasie zaczyna wkradać się nuda. To właśnie ona może wywołać kryzys w związku. Jak najlepiej temu zaradzić? Wystarczy, że od czasu do czasu wyjdziecie ze swojej strefy komfortu i zrobicie razem coś, czego żadne z was nie doświadczyło nigdy wcześniej. To naprawdę może pomóc naprawić relacje. Jeśli brakuje wam pomysłów, możecie skorzystać z jednej z propozycji przedstawionych poniżej:

 • wizyta w escape room’ie
 • kurs gotowania
 • skok na bungee
 • wypad do wodnego parku rozrywki
 • jazda konna
 • degustacja wina
 • paintball
 • gokarty
 • występ burleski
 • wypad do kasyna
 • wieczór karaoke
 • gra miejska
 • wesołe miasteczko

To, która z rozrywek najbardziej do was pasuje, jest kwestią indywidualną, ale pamiętajcie, że musi być to coś, co dostarczy wam sporej porcji wrażeń. Przeżyjcie chwile ekscytacji razem, aby przypomnieć sobie, że tworzycie szczęśliwy związek i jesteście zgranym duetem. Dla ukochanej osoby warto znaleźć czas, który pozwoli na takie doznania. Być może dzięki temu okaże się, że jesteście na dobrej drodze do zażegnania problemów.

Jak naprawić związek – Wspólne wspomnienia

Od czasu do czasu obejrzycie zdjęcia i filmy z przeszłości, albo odwiedźcie miejsce, w którym dawno nie byliście. Porozmawiajcie o znajomych, z którymi spędziliście kiedyś dużą ilość czasu, znajdźcie pudełko z pamiątkami, które odłożyliście na strych. Opowiedzcie śmieszną historię z przeszłości, która rozbawi was do łez. Wracanie do wspólnych, cudownych chwil przypomni wam, że potraficie być razem szczęśliwi. Problemy w związku mogą ratować nawet takie drobne gesty jak spokojna rozmowa o przeszłości, która otworzy was na przyszłość. Nawet jeżeli wśród dobrych rad ta wydaje się najbardziej oczywista, to jednak czasami zapomina się o tak prostych sprawach.

Jak naprawić związek – Wyznania miłości

Chcesz zmienić coś na lepsze. Potrzebujesz wzmocnienia relacji? Warto od czasu do czasu zapewnić drugą osobę o swoich uczuciach. Nie musicie nadużywać samego stwierdzenia kocham cię (chociaż od czasu do czasu dobrze się jednak nim posłużyć), wystarczy, że codziennie powiecie sobie coś miłego. Za co kochasz osobę, z którą jesteś w związku? Czy zrobiła dzisiaj coś, co wyjątkowo ci się podobało? Czy tego dnia dostrzegasz cechy, które sprawiają, że czujesz motylki w brzuchu? Nie bój się zamieniać tego typu myśli w słowa. Partner/partnerka na pewno je doceni, a wspólne zapewnianie się o uczuciach będzie budować poczucie bezpieczeństwa w waszej relacji.

W momentach, kiedy pojawiają się nieporozumienia, proste gesty mają ogromne znaczenie. Pamiętaj, że miłość możesz wyznawać też za pomocą czynów i gestów. Od czasu do czasu zaskocz swoją drugą połówkę romantycznym listem lub ręcznie zrobionym, symbolicznym prezentem. Zorganizuj spontaniczną randkę, upiecz ciasto, wstań wcześniej i zrób śniadanie do łóżka. Nawet obowiązki domowe, w których jedno zostanie wyręczone, mogą być miłym gestem. Tego typu zachowania pokażą drugiej osobie, że jest bardzo ważną częścią twojego codziennego życia. Być może stanie się to ratunkiem dla waszej znajomości.

Jak naprawić związek – Wspólne hobby

Przyczyną kryzysu w związku może być zbyt mała ilość czasu, który sobie poświęcacie. Z pewnością warto to zmienić. Wspólne hobby będzie idealnym rozwiązaniem. Warto znaleźć coś ciekawego, ale po prostu zarazić drugą połówkę swoją pasją. Bez względu na to, czy będą to treningi squasha, jazda na rowerze, czy leżenie na kanapie i oglądanie nowego serialu na Netfliksie, to znajdźcie zajęcie, które sprawia wam przyjemność, i które możecie wykonywać razem. Nauczcie się wspólnie odpoczywać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, i wygospodarujcie na ten relaks kilka godzin tygodniowo, bez względu na natłok obowiązków. Pamiętajcie, że stres i przemęczenie jednego z partnerów będą bezpośrednio odbijały się na waszym związku, dlatego tak ważnym jest, aby dawać sobie czas na odpoczynek, zanim tej stanie się toksyczny.

Jak naprawić związek – Wspólne posiłki

Wiemy, że czasem może być trudno dostosować to do waszych rozkładów dnia, jednak jedzenie przynajmniej jednego posiłku dziennie razem jest świetnym sposobem, aby się do siebie zbliżyć. Bez względu na to, czy wybierzecie śniadanie, obiad czy kolację, uczyńcie ten czas swoją małą tradycją. Podczas wspólnego czasu spędzonego przy stole będziecie mogli swobodnie porozmawiać o tym, co dzieje się na bieżąco w waszych życiach, a jak wiadomo, częsta i szczera komunikacja to podstawa silnej relacji. Raz na jakiś czas możecie umówić się na wspólne gotowanie albo zaaranżowanie wykwintnej kolacji przy świecach w domowym zaciszu. Tego typu aktywność na pewno przyniesie wam sporo rozrywki! To dobra szansa dla rozpadającego się związku.

Jak naprawić związek – Terapia dla par

Związek ze względu na trudną sytuację może wymagać zaangażowania osoby trzeciej, która spojrzy na wszystko z boku. Jeśli chcecie walczyć o relację, ale nie możecie znaleźć wspólnego języka, nie bójcie się poszukać pomocy u specjalisty. Doświadczony psychoterapeuta lub seksuolog spojrzy na wasz związek obiektywnym okiem i przedstawi wam narzędzia, dzięki którym będziecie mogli zacząć go naprawiać. Terapia dla par to świetny sposób na odbudowanie poczucia bezpieczeństwa w relacji z drugą osobą, szczególnie, jeśli wkradną się do niej problemy takie jak brak zaufania, częste kłótnie lub nieprzepracowane traum