Słownik randkowy nieustannie ewoluuje, o czym świadczy fakt, że w ciągu ostatnich lat narodziło się wiele nowych słów czy zwrotów (i tyle samo zachowań). Wiele z nich może być pomocnymi wskazówkami w naszym życiu miłosnym. Niestety są również złe tendencje, takie jak ghosting, negging, czy catfishing. Co gorsza, nie tracą one na popularności. Jak odnaleźć się w tym miłosnym labiryncie? Przybliżamy ciągle zmieniający się świat randek.

Untyping

Spotykasz się z osobami, które są do siebie bardzo podobne, czy to pod względem charakteru, czy wyglądu? Untyping to trend w randkowaniu zachęcający do otwarcia się na nowych ludzi. Coraz większa ilość singli i singielek deklaruje, że chce zrezygnować ze swojego „typu”. Zanim jednak wyjdziemy ze strefy komfortu, warto zastanowić się, jaki jest ten „nasz typ”. Jeśli to ktoś, kto lubi imprezować, może warto poszukać kogoś spokojniejszego? Na pewno będzie to nowe doświadczenie, którego warto spróbować.

Consciously Single

Consciously Single,  czyli „świadomy singiel”. Może się dziwicie, czemu właśnie to hasło pojawia się w trendach randkowych. W czasie trwania pandemii, wiele osób zdało sobie sprawę z tego, że dobrze jest żyć w pojedynkę, choćby przez jakiś czas i wcale nie ma w tym nic zawstydzającego. Ten trend polega na czerpaniu korzyści wynikających właśnie z braku posiadania partnera czy partnerki. „Świadomy singiel” może stać się przewodnim hasłem w 2022 roku. To czas, by przestać czuć się gorzej z powodu życia w pojedynkę, a decyzja o byciu singlem staje się coraz bardziej świadoma, przestajemy ulegać społecznej presji życia w związkach, wybieramy to, co dla nas najlepsze.

Wanderlove

Eksperci twierdzą, że wanderlove będzie wielkim hitem w 2022 roku. Co to właściwie oznacza? To wakacyjny romans, ale z zaakcentowaniem randek na plaży. W dodatku taki, który może zaowocować związkiem trwającym dłużej niż opalenizna. 2022 rok to okazja do odkrywania i poznawania – nie tylko nowych krajów, ale także nowych ludzi. Niezależnie od tego, czy plażowe randki zamienią się w długoterminowe związki, czy „tylko” w letnią miłość, podróż to dobra okazja, by dać się ponieść i przeżyć miłosną przygodę.

Longdez-vous

Aplikacje randkowe są okazją do poznawania ciekawych ludzi i stworzenia nowych relacji. Często dzieje się jednak tak, że etap rozmów online przeciąga się w nieskończoność. To naturalne, że chcemy się poznać lepiej, dlatego trend longdez-vous wychodzi z propozycją długich rozmów… tyle że podczas spotkań na żywo! Poznawanie się na czacie przenosi się do rzeczywistości. Według badań, samotni ludzie chcą dłuższych randek, by tworzyć głębsze relacje. W 2021 r. średnia długość randki trwała od 1 do 2 godzin. Czy faktycznie w 2022 roku będzie można zaobserwować wzrost na tym polu? Nie zaszkodzi przekonać się na własnej skórze.

Advodating

Polityka wkrada się także do naszych łóżek, o czym świadczy nowy trend – advodating. Niezależnie od tego, gdzie znajdujemy się w politycznym spektrum, posiadanie wspólnych poglądów i przekonań z potencjalnymi partnerami jest ważniejsze niż kiedykolwiek. W 2022 r. będziemy szukać związków z osobami, których opcje polityczne pasują do naszych. Może nie brzmi to romantycznie, ale w praktyce dobrze się sprawdza! Dzięki temu można uniknąć sporów i rozczarowania, jeśli będziemy spotykać się z osobami o podobnych wartościach do naszych.

Emotional Equality

Krajobraz ostatnich dwóch lat oraz aktualne wydarzenia odbijają się na psychice wielu z nas. Coraz częściej i głośniej mówimy o swoich problemach i decydujemy się na podjęcie terapii. Zdrowie psychiczne przestaje być tematem tabu, a raczej sposobem na dbanie o siebie. Ten sam trend można znaleźć również w świecie randek, w którym zwłaszcza pokolenie Z woli spotykać się z osobami doceniającymi wartość terapii psychologicznej.

Zobacz także:

Booster Love

Bardzo chcielibyśmy, by temat pandemii się już skończył, ale niestety wciąż obecny jest w naszym życiu. Tym bardziej kwestia szczepionek. Wielu użytkowników aplikacji randkowych udostępnia swój status szczepień na swoim profilu. Niektórzy wyraźnie zaznaczają, że będą kontaktowali się tylko z osobami zaszczepionymi. Ostatecznie temat koronawirusa nieźle przełamuje lody, choć pomiędzy osobą zaszczepioną i niezaszczepioną ryzyko sporu

Thunberging

Podczas gdy advodating sprowadza się do randkowania z osobami o podobnych poglądach politycznych, to termin thunderberging jest jego odpowiednikiem, tyle że w kwestii kryzysu klimatycznego. Nazwa wywodzi się od aktywistki Grety Thunberg.  Dbanie o środowisko to jeden z głównych punktów dyskusji na całym świecie. W końcu w grupach wolontariackich, czy podczas sprzątania plaż, można zawrzeć nowe znajomości – nawet te romantyczne. Wspólne wartości to podstawowe spoiwo związku!

Hardballing

Hardballing polega na komunikowaniu swoich oczekiwań jeszcze przed pierwszą randką i nie akceptowaniu kompromisu. Choć ten ostatni punkt może budzić kontrowersje, sama idea ma w sobie pozytywny aspekt. Przez pandemię, wiele osób zaczęło zastanawiać się nad swoimi priorytetami i celami. Ważne jest również dla nich to, aby nie marnować czasu na nierokujące znajomości. Tendencja do wyrażania bezpośrednio swoich konkretnych oczekiwań może wydawać się „mocna”, ale z pewnością będzie mieć wpływ na to, by nie randkować z osobami, które tylko flirtują i nie mają zamiaru rozpoczynać związku.

Outercourse

To zdecydowanie najbardziej gorący trend randkowy na 2022 rok. Outercourse to forma seksu bez penetracji. Określa on zabawę we dwójkę polegającą na masażach, wzajemnej masturbacji i całej masie zmysłowych aktwności, które pozwolą wyzwolić kreatywność, eksplorować ciała i przede wszystkim zbliżyć do siebie partnerów. 2022 rok to czas na odkrywanie szerokiej palety pieszczot i sposobów na bliskość przez badanie stymulacji wzrokowej, słuchowej i dotykowej na całym ciele.