W XXI wieku, kiedy kanały media społecznościowe odgrywają dużą rolę w naszym życiu i nie mamy problemów z nawiązywaniem nowych znajomości przez internet, ghosting jest powszechnym zjawiskiem. Wśród relacji międzyludzkich panuje powszechne znieczulenie i skupienie na własnej osobie. Mniejszą wagę przywiązuje się natomiast do uczuć drugiej osoby. Bo w sumie po co się wysilać, skoro za jednym kliknięciem, niemal jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, można usunąć każdego z naszego życia i udawać, jakby nigdy nic nas z nim nie łączyło? „Zachowywał się tak, jakby mu zależało, a potem zniknął bez słowa” - większość dziewczyn zna ten scenariusz. Jeśli nie przeżyły tego na własnej skórze, słyszały taką historię od swoich koleżanek. Czym jest coraz bardziej powszechny ghosting? Określa się go różnie, to trend w randkowaniu lub sposób kończenia związków czy relacji. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tym zjawisku. 

Mooning to nowy trend, który jest kolejną odmianą ghostingu. Zapewne już się z nim spotkaliście >>>

Ghosting – co to jest?

Poznajesz chłopaka, spotykacie się na randki, często ze sobą piszecie i godzinami rozmawiacie przez telefon. Pojawiają się pierwsze, nieśmiałe plany na temat wspólnej przyszłości i zapewnienia o uczuciu z obu stron. Nagle on znika i zapada się pod ziemię. Nie odpisuje na wiadomości, nie odbiera telefonu. Co więcej, zostawia Cię bez słowa wyjaśnienia. Przecież wszystko zapowiadało się tak dobrze? Nie tym razem. Oto właśnie klasyczny przykład zjawiska, jakim jest ghosting, czyli coraz popularniejszy trend w randkowaniu. Może mieć różne oblicza, ale generalnie sprowadza się do przerwania relacji przez jedną ze stron i ucięcia kontaktu z dnia na dzień.

Ghosting – jakie są przyczyny tego zjawiska?

Porzucone dziewczyny zazwyczaj szukają – zupełnie błędnie – winy w sobie. Przecież on na początku był zainteresowany mną, a potem nagle i bez słowa zniknął? Niestety w takiej relacji prawdopodobnie od początku chodziło o mężczyznę, który był skupiony na sobie i podbudowywaniem własnego ego. Stworzył wizję pięknej relacji, okraszonej romantycznymi gestami i czułymi komplementami. Dlaczego taki facet znika bez słowa? „Nie mógłby się zmierzyć z oceniającym spojrzeniem lub wyrazem zawodu. Unika konfrontacji, które mogłyby zburzyć jego skrupulatnie budowany obraz “pana doskonałego” - komentuje Rocio Cardosa, specjalistka aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.

Ten trend w randkowaniu jest gorszy od ghostingu! >>>

Kolejną przyczyną, dla której mężczyźni znikają bez słowa, to tzw. zostawienie otwartej furtki, a także niechęć do palenia za sobą mostów. On odchodząc bez wyjaśnienia sprawia, że sprawa między nim a partnerką jest niewyjaśniona. Kiedy więc za kilka miesięcy poczuje, że chce wrócić, może wymyślić na poczekaniu wzruszającą historię. Kobiety zazwyczaj przyjmują byłych z otwartymi ramionami, ponieważ pamiętają romantyczne początki związku. To niestety błędne koło, ponieważ mężczyźni nie odczuwają wtedy, że popełnili błąd i udaje im się uniknąć konsekwencji swoich działań.

Innym powodem, dla którego ghosting stał się tak popularny, to strach przed konfrontacją z partnerką i powiedzenie jej w twarz, że przestała mu się podobać i stracił zainteresowanie kontynuowaniem znajomości. Łatwiej przecież uciąć znajomość i udawać, że nic takiego się nie wydarzyło, niż odbyć trudną rozmowę. Podsumowując mężczyźni (lub kobiety), którzy stosują ghosting, są niedojrzali emocjonalnie i nie dorośli do prawdziwej relacji, opartej na uczuciu, zaufaniu, zaangażowaniu i szacunku.

Zobacz także:

Jak sobie poradzić z ghostingiem?

Dziewczyny, które spotkały się z ghostingiem, są sfrustrowane i zdezorientowane. Zazwyczaj próbują więc dowiedzieć się wszelkimi możliwymi sposobami, co takiego się stało, że chłopak postanowił zakończyć relację i to w tak drastyczny sposób. Wypisują więc do swoich byłych partnerów i żądają wyjaśnień. „To nie są najlepsze metody. Trudno spodziewać się jakichkolwiek pozytywnych efektów takich działań - prędzej pogłębią frustrację. Szukanie winy w sobie lub postanowienia w stylu “już nigdy nie zaufam żadnemu facetowi” też jest mało konstruktywne. Kobiety, które zostały ofiarami ghostingu, powinny pamiętać, że wina nie leży po ich stronie i skoncentrować się na pozytywnych aspektach całej sytuacji. Skoro jego już nie ma, jest miejsce na naprawdę wartościową osobę"podpowiada specjalistka z aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.