Wypalenie w związku – co to jest? 

Wypalenie emocjonalne w związku jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu długotrwałych relacji i małżeństw. Na początku wszystko wydaje nam się być perfekcyjne. Mamy tendencję do idealizowania drugiej strony, wypieramy wszystkie jego wady, a siebie staramy pokazać tylko z jak najlepszej strony. W tym etapie zazwyczaj mamy przekonanie, że uda nam się stworzyć związek, który przetrwa wszelkie przeciwności losu. Niestety silne emocje i burza hormonalna, które nam towarzyszą, kiedyś zaczną opadać. Do relacji dostaną się problemy życia codziennego, zaczniemy zauważać wady drugiej osoby, będzie między nami mniej namiętności. Oczywiście nie ma w tym nic złego: jest to po prostu kolejny etap związku, który w zamian za silne uniesienia da nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizację.

Kiedy możemy mówić o emocjonalnym wypaleniu w związku? Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy osoby tworzące relację przez długi okres przestają aktywnie angażować się w budowanie relacji. Jak poznać, że relacja jest niebezpiecznie blisko momentu wypalenia? Spędzanie coraz mniejszej ilości czasu razem, brak seksu, negatywne nastawienie do siebie nawzajem, irytacja i pojawiające się wątpliwości – to symptomy, że coś może być nie tak. Jak naprawić taki związek?

Jak rozpoznać wypalenie w związku? Objawy

Długotrwałe związki mają to do siebie, że czasem jest lepiej, a czasem gorzej. To normalne: problemy życia codziennego, stres w pracy, czy przemęczenie mogą powodować, że czasem nie mamy już więcej siły na aktywne angażowanie się w relację. Nie oznacza to automatycznie wypalenia emocjonalnego w związku. Kiedy w takim razie powinniśmy zacząć się niepokoić? Wtedy, kiedy okresy stagnacji niezdrowo się przedłużają i czujesz, że nie jesteś w stanie swobodnie porozmawiać o tym z drugą osobą. Zwróć też uwagę, czy chłodne momenty nie zdarzają się coraz częściej. Każdy z nas ma czasem wątpliwości w związku, ale jeśli wystarczająco szybko podejmiemy kroki, żeby go naprawić, możemy odnieść sukces.

Choć wypalenie w związku u mężczyzn może dawać nieco inne symptomy niż zobojętnienie emocjonalne u kobiet, generalnie większość zachowań i postaw jest taka sama dla obu płci. Jakie są objawy wypalenia w związku? Najczęstsze oznaki końca związku to:

 • słaba komunikacja, prowadzenie rozmów tylko na temat spraw codziennych, takich jak dom, zakupy czy dzieci,
 • brak zainteresowania, obojętność na siebie nawzajem,
 • brak seksu i brak chęci do zbliżeń fizycznych,
 • brak dotyku, czułości i komunikacji niewerbalnej,
 • surowe i negatywne ocenianie siebie nawzajem, zauważanie tylko jego wad, wytykanie wszystkich błędów i pomyłek,
 • spędzanie bardzo małej ilości czasu razem, brak wspólnych pasji i zainteresowań,
 • unikanie drugiej strony, uciekanie z domu, uciekanie w pracę,
 • utrata zaufania do drugiej osoby,
 • poniżanie przy innych ludziach, publiczne kłótnie,
 • wyobrażanie sobie stosunków seksualnych i życia u boku kogoś innego,
 • posiadanie tajemnic,
 • wyobrażanie sobie życia bez drugiej osoby, brak strachu przed stratą czy przed końcem związku.

Wypalenie w związku – test?

Ponieważ ludzie w chwilach niepokoju potrzebują jasnych rozwiązań i prostych odpowiedzi, wśród popularnych zapytań w wyszukiwarce Google jest to o test na wypalenie w związku. Oczywiście odpowiadając na zapotrzebowanie, twórcy internetowych treści nierzadko umieszczają na swoich stronach różnego rodzaju quizy, których rozwiązanie ma rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie siły uczuć. Nie zapominajmy jednak, że każda relacja jest wyjątkowa i niepowtarzalna, dlatego warto takie propozycje potraktować z pewną dozą dystansu. Jeśli już chcesz zrobić „test na emocjonalne wypalenie w związku”, upewnij się, że sięgasz po wiarygodne źródło.

Jak przeciwdziałać wypaleniu w związku? PORADY

Choć fajerwerki, które czujemy na samym początku związku, prawdopodobnie po jakimś czasie ochłoną, nie znaczy to, że każda długotrwała relacja musi się wypalić. Jak zapobiegać wypaleniu w związku? Trzymaj się kilku łatwych zasad!

 1. Dbajcie o dotyk. Bliskość fizyczna i czułość jest bardzo ważnym filarem stabilnej relacji. Nie mówimy tu tylko o seksie. Trzymajcie się za ręce, przytulajcie przed snem. Czasem, bez powodu dotknij swojego partnera, czy subtelnie go pocałuj. Pielęgnuj dotyk i dbaj o bliskość.
 2. Bądźcie ciekawi siebie nawzajem. Zadawaj pytania i słuchaj. Jeśli widzisz, że druga strona jest zła, wesoła, znudzona czy wściekła, wykaż szczere zainteresowanie tym, co spowodowało te emocje. Rozmawiaj ze swoją drugą połówką, nie tylko na tematy związane z domem. Interesuj się jego pasjami i pracą. Opowiadaj też o swoich przeżyciach. Nie pozwalaj, żebyście powoli stawali się sobie obcy.
 3. Zaraźcie się wspólną pasją. Znajdźcie zajęcie, które was ciekawi, i możecie uczestniczyć w nim razem. Nawet, jeśli będzie to wspólne leżenie na kanapie i oglądanie waszego ulubionego serialu: dbajcie o to, żeby nauczyć się razem wypoczywać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
 4. Zróbcie coś nowego. Od czasu do czasu poszukajcie aktywności, która wyrzuci was ze strefy komfortu. Wspólny skok na bungee, degustacja wina, spacer po trudnym terenie… Cokolwiek wybierzecie, pamiętaj, że taka aktywność powinna być pełna wrażeń!
 5. Wracajcie do wspomnień. Oglądajcie razem zdjęcia i filmy ze wspólnych wypadów, prowadźcie rozmowy o śmiesznych sytuacjach, w których razem uczestniczyliście. Regularnie przypominajcie sobie o łączącej was więzi.

Jak uratować wypalony związek? Jak sobie radzić

Czy wypalona miłość może wrócić? Jak najbardziej! Wszystko jednak zależy od zaangażowania obu stron i gotowości, by zawalczyć z emocjonalnym chłodem (swoim i drugiej osoby). Czujesz, że twój związek zbliża się niebezpiecznie blisko do wypalenia i nie wiesz, jakie podjąć kroki? Przedstawiamy 3 sposoby, które powinny pomóc wyjść z martwego punktu!

Zobacz także:

1. Krótka separacja

Czasem najprostszym rozwiązaniem na naprawienie relacji jest spędzenie jakiegoś czasu osobno. Rozłąka pomoże wam nabrać dystansu do relacji, a także przemyśleć kilka ważnych spraw w samotności. Ponadto w każdej długotrwałej relacji dobrze jest za sobą trochę zatęsknić. Pamiętaj jednak, że przerwa w związku zadziała tylko w przypadku, jeśli oboje ustalicie sztywne zasady jej funkcjonowania i szczerze potraktujecie separację jako narzędzie do naprawy sytuacji. Warto z góry określić czas trwania rozłąki, a także zastanowić się, czy w tym czasie macie w ogóle nie mieć ze sobą kontaktu.

2. Wspólny wyjazd

Nie zabrzmi to zbyt oryginalnie, ale wspólny wypad i spędzenie czasu razem poza domem naprawdę potrafi zdziałać cuda. Najlepiej, jeśli na urlop wybierzecie miejsce, które kojarzy wam się z najlepszymi momentami waszej relacji. Pierwsze wspólne wakacje nad morzem? Hotel, w którym świętowaliście bądź świętowałyście wasze zaręczyny? A może restauracja, gdzie byliście na pierwszej oficjalnej randce? Miejsca, które wywołują w was pozytywne emocje, przypomną wam, że potraficie być razem szczęśliwi. Zmiana otoczenia pozwoli odpocząć wam od stresu życia codziennego, odbudować bliskość i rozpalić, od jakiegoś czasu przygaszone, uczucia.

3. Terapia dla par

Niestety czasem nie jesteśmy samodzielnie poradzić sobie z problemami, które pojawiły się w naszej relacji. Nie ma w tym nic złego. Pamiętaj, że zarówno ty, jak i osoba, z którą jesteś w związku, jesteście oddzielnymi bytami i czasem trudno może być wam wzajemnie się zrozumieć. Jeśli czujesz, że to właśnie ta sytuacja, zastanów się nad wizytą u specjalisty. Wykwalifikowany psychoterapeuta czy seksuolog spojrzy na wasze odczucia obiektywnym okiem, a także przedstawi wam odpowiednie narzędzia do pracy nad relacją. Jeśli chcecie walczyć o szczęśliwy związek, nie bójcie się prosić o wsparcie! Terapia dla par pomogła wielu osobom.