Jak radzić sobie z brakiem seksu w związku?

Brak seksu w związku to problem, który dotyka bardzo dużą ilość par, szczególnie tych z długotrwałym stażem. Na początku relacji, kiedy dwie osoby dopiero się poznają, może im się wydawać, że poziom pociągu seksualnego i namiętności nigdy się nie zmniejszą. Niestety, poszczególne etapy związku rządzą się swoimi prawami. Kiedy pierwsze emocje opadają, pociąg seksualny też może się zmniejszyć, szczególnie, jeśli zaczynają spędzać ze sobą bardzo dużo czasu (na przykład decydując się na wspólne mieszkanie). Czy to oznacza, że po jakimś czasie w małżeństwie czy związku powinno zabraknąć seksu? Nie. Zbliżenia fizyczne są bardzo ważne przy budowania bliskiej relacji z drugą osobą. Po jakimś czasie nie będziecie pewnie lądować w łóżku tak często, jak na samym początku. Jednak, jeśli nie zdecydujecie się na „biały związek”, seks powinien być ważnym elementem waszego życia, i powinniście starać się regularnie znajdować na niego czas.

Co w takim razie robić, jeśli po jakimś czasie w małżeństwie przestanie dochodzić do zbliżeń (gdy mamy małżeństwo bez współżycia)? Pierwszą rzeczą powinna być szczera rozmowa, podczas której znajdziecie przyczynę braku kontaktów fizycznych. Zazwyczaj wystarczy, że ty i osoba, z którą jesteś w związku, aktywnie zaangażujecie się w temat. Romantyczna kolacja, szybki weekendowy wypad, czas w domu tylko dla siebie: to tylko przykłady zachowań, które mogą pomóc wam poczuć się bezpiecznie w sferze seksu i na nowo wzniecić między sobą ogień. Niestety, brak współżycia może wynikać też z wielu różnych czynników związanych z zaburzeniami psychologicznymi lub fizjologicznymi. Wtedy niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Czym jest niechęć seksualna?

Niechęć seksualna (nazywana inaczej awersją seksualną) to stan, w którym dana osoba nie odczuwa przyjemności podczas zbliżeń fizycznych, a na samą myśl o seksie ma uczucia takie jak lęk, strach, złość, wstręt czy niechęć. Osoby, które dotknął ten syndrom, unikają jakichkolwiek zbliżeń fizycznych, a czasem nie są w stanie nawet o nich fantazjować i myśleć. Niechęć seksualna najczęściej powstaje na skutek przebytych traum, niezadowolenia z życia seksualnego w poprzednich relacjach, a także poczucia braku akceptacji ze strony drugiej osoby. Niestety, stan ten występuje najczęściej u kobiet, i może być też związany z bardzo rygorystycznym wychowaniem, fanatyzmem religijnym, czy naciskami społecznymi i jest częstym powodem braku seksu w związkach. 

Najlepszym sposobem na przepracowanie w sobie niechęci seksualnej jest wizyta u specjalisty. Doświadczony seksuolog lub psychoterapeuta będzie wiedział, jakie powinniście podjąć kroki, aby znów poczuć się bezpiecznie podczas fizycznych zbliżeń.

Jeśli nie ma seksu w związku, to powinno to was martwić?

W większości długotrwałych związków nadchodzą momenty, w których aktywność seksualna spada. Dzieje się tak przede wszystkim, kiedy do życia wkradają się problemy codzienności, takie jak zmęczenie, stres, czy nuda. Trudne sytuacje, na które natrafiamy w życiu prywatnym i zawodowym mogą powodować obniżenie libido u jednego lub obojga partnerów. Jeśli okresy zaniku aktywności seksualnej są krótkotrwałe i zdarzają się raz na jakiś czas, nie powinnaś się nimi martwić.

Jeśli jednak czujesz, że brak fizycznych zbliżeń jest dla ciebie dużym problemem, a okresy bez seksu się przedłużają, spróbuj porozmawiać o tym szczerze ze swoim partnerem. Ważne, abyście razem znaleźli przyczynę takiego stanu rzeczy i podjęli kroki, aby odbudować w sobie potrzebę namiętności. Spełnienie seksualne jest bardzo ważnym elementem naszego życia, a jego brak może wywoływać w nas uczucie frustracji. Pamiętaj, żeby w przypadku jakichkolwiek problemów w sferze seksu, jak najszybciej skonfrontować temat ze swoją drugą połówką. Odkładanie rozmowy na później sprawi, że coraz trudniej będzie ci się otworzyć.

Kiedy w związku może brakować seksu?

Małżeństwo bez współżycia może mieć różne podłoże. 5 najczęstszych przyczyn opisujemy poniżej.

Zobacz także:

1. Przewlekły stres i przemęczenie

Niestety, nawet jeżeli w samej relacji wszystko jest ok, duża ilość pracy, stresu czy nieprzyjemnych sytuacji poza sferą prywatną, prawdopodobnie odbije się na twoim życiu seksualnym. Przemęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest jednym z najczęstszych powodów spadku libido. Zazwyczaj prowadzi to do przerw w fizycznej bliskości. Pamiętaj, że jeżeli tego typu sytuacje nie zdarzają się zbyt często u ciebie lub u partnera najlepiej, żebyście dali sobie trochę czasu na odpoczynek i załatwienie spraw, które dzieją się poza związkiem. Jeśli któreś z was nie radzi sobie ze stresem, nie bójcie się wizyty u specjalisty.

2. Zdrada i kłamstwo w związku

Jeśli któraś ze stron w związku w przeszłości dopuściło się zdrady, druga osoba może odczuwać strach lub niechęć do zbliżeń fizycznych. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacjach, w których temat został „zamieciony pod dywan”, a jedna z osób nie poradziła sobie z odbudowaniem zaufania do partnera. Tego typu nieprzepracowane emocje mogą powodować podświadomy strach przed bliskością. Często najlepszym wyjściem z tego typu sytuacji jest wizyta u specjalisty, najlepiej w formie terapii małżeńskiej.

3. Strach przed zajściem w ciążę

Czasem zdarza się, że któraś ze stron odczuwa głęboki strach przed zajściem w ciążę. Może być to związane z wydarzeniami z przeszłości, lub niechęcią do wizji macierzyństwa. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby szczerze porozmawiać o tym ze swoją drugą połówką, i wytłumaczyć jej, z czego bierze się niechęć do fizycznych zbliżeń; a następnie udać się na wizytę do seksuologa, który pomoże przepracować lęk.

4. Obojętność w związku

Stabilny związek nie jest rzeczą, która sama będzie o siebie dbać. Jeśli relacja ma działać, obie osoby muszą aktywnie się w nią angażować, pogłębiać więź i nawzajem się wspierać. Ta sama zasada dotyczy życia seksualnego. Niestety, jeśli do relacji wkrada się obojętność, a któryś z partnerów nie wykazuje zainteresowania, ten stan rzeczy może przełożyć się też na brak chęci kontaktu fizycznego i współżycia. Jest to znak, że nad związkiem trzeba mocno popracować, ponieważ obojętność i brak kontaktów fizycznych to bardzo szybka droga, aby się od siebie oddalić.

5. Traumatyczne wydarzenia z przeszłości

Czasem zdarza się, że osoby, które w przeszłości doświadczyły traumatycznych przeżyć związanych z seksualnością lub bliskością z drugą osobą, nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie z blokadą przed współżyciem. W takim wypadku niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię.