Wbrew obiegowym opiniom, przyjaźń mężczyzny oraz kobiety istnieje i jest możliwa: potwierdzają to różne badania psychologiczne i socjologiczne. A taka przyjaźń damsko-męska wzmacnia miłość. Według naukowców najlepsze relacje rodzą się między ludźmi, którzy byli (są) przyjaciółmi. Nie można zatem powiedzieć, że kiedy kończy się przyjaźń, to zaczyna miłość. Te uczucia się bowiem nie wykluczają. Przyjaźń może stać się czymś więcej, ale to nie oznacza, że wygasa. Jeśli znajdujesz się w takiej relacji, która wydaje się być „czymś więcej”, może pora zrobić krok naprzód i przenieść swój związek na wyższy poziom? Obawa przed utratą przyjaźni jest uzasadniona (uwaga: friendzone), ale najlepsze i najsilniejsze związki to te, które wynikają właśnie z przyjaźni. Są lepsze zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę. Związek z przyjacielem lub przyjaciółką nie jest zatem wcale złym pomysłem. Zwłaszcza, kiedy już wiadomo, że przyjaźń przeradza się w miłość.

Jak rozróżnić przyjaźń i miłość?

Inspirując się słynnymi tekstami piosenek (jakie nudne byłoby bez nich życie!), na początek trzeba odpowiedzieć na pytania, które powtarzał za Mickiewiczem Marek Grechuta: „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?”. Zrozumienie tego stanowi nie lada orzech do zgryzienia. Wiele aspektów między tymi dwoma stanami bardzo często się myli. Czasami odczytanie znaków jest skomplikowane, stąd tendencja do mieszania tych dwóch pojęć. Sekret tkwi w tym, że nie ma miłości bez przyjaźni. Podobnie nie można być prawdziwym przyjacielem, nie kochając drugiego człowieka. Potrzebna jest szczerość, oddanie, zaufanie. Może się wydawać, że kochamy tylko jedną osobę, a przyjaźnimy się z wieloma. Nic bardziej mylnego. W końcu przyjaźń jest formą miłości. Po prostu chodzi o dawanie, a nie branie. No dobrze, ale jak w praktyce wygląda ta różnica? 

W związku potrzebny jest jeden superważny element, którego nie ma w przyjaźni. Chodzi o pociąg fizyczny i namiętność seksualną. Wtedy i tylko wtedy może rozwinąć się intymność pomiędzy dwojgiem ludzi. Seks z przyjacielem nie musi zatem łączyć się wyłącznie z relacją friends with benefits. Dane pokazują, że przyjaźń często uważana jest za najlepszy sposób na zainicjowanie romantycznego związku. Minus stanowi fakt, że może to trwać miesiącami lub latami. Czy można w takim razie sądzić, że randki w ciemno nie mają już sensu? Zobaczcie wyniki badań, które pokazują, w co mogą przerodzić się przyjacielskie relacje, bo być może prawdziwe uczucia są na wyciągnięcie ręki.

Miłość a przyjaźń – co mówią o tym badania?

Czasopismo „Social Psychological and Personality Science” opublikowało wyniki badań przeprowadzonych w latach 2002-2020, przedstawiające stosunek ludzi do miłości, która powstała na fundamencie przyjaźni. 68% badanych par stanowiły osoby, które zaczynały swoją relację właśnie od przyjaźni. W małżeństwach ten procent jest jeszcze większy (szczególnie wśród małżeństw poniżej 30. roku życia). Co ciekawe, 42% badanych wskazało, że przed sformalizowaniem związku łączyła ich relacja na zasadzie friends with benefits. Ankietowanym zadano także pytanie, jaki jest najlepszy sposób na poznanie swojej partnerki czy partnera. Wśród opcji były pozycje takie jak: randki w ciemno, przyjaźń, która przekształciła się w związek, wspólni znajomi, szkoła, imprezy, miejsce pracy, kościół/wspólnota wyznaniowa, bar, social media, aplikacje randkowe itp. Pierwsze trzy miejsca zajęły: przyjaźń, która przekształca się w związek, wspólni znajomi, a podium zamknęła szkoła/uczelnia. Na szarym końcu znalazły się za to randki w ciemno i aplikacje randkowe… ups! Badania skupiły się również na aspekcie początkowej fascynacji seksualnej w przyjaźni. Jak się okazuje, niewielka liczba osób była zainteresowana pod względem fizycznym swoim przyjacielem/swoją przyjaciółką. 30% badanych przyznało się jednak, że rozpoczynając przyjacielską znajomość, od początku miało intencje na przekształcenie takiej relacji w związek. Okazuje się zatem, że związek oparty na przyjaźni jest dość częstym zjawiskiem. Może to zresztą potwierdzić nie tylko psycholog, który skupił się na badaniu tego zjawiska. Wokół nie brakuje par, które potwierdzą, że uczucie miłości pojawiło się z czasem i to z taką siłą, że chcę spędzić resztę życia we dwójkę. Wcześniej natomiast łączyła ich przyjaźń. Jednocześnie warto pamiętać, że nie trzeba się zawsze zakochiwać w ten sposób. Każda przyjaźń jest inna, a jej ewentualna ewolucja w coś więcej, powinna pojawić się po obu stronach. Motyle w brzuchu dadzą o tym znać.

Kiedy przyjaźń zmienia się w miłość

W niektórych przypadkach zakochanie wymaga czasu. Badania potwierdzają, że przyjaźń to solidny, a wręcz pożądany fundament związku. Ludziom, których kochamy, powinniśmy udzielić tego samego rodzaju wsparcia, jakie dalibyśmy naszym przyjaciołom. Rzadko krytykujemy ich publicznie, a bardzo często poświęcamy swój czas na ich wysłuchanie i staramy się zrozumieć ich perspektywę (nawet jeśli uważamy, że się mylą). 

Kiedy przyjaźń zmienia się w miłość – przesłanki

Każda sytuacja jest inna (to na pewno), ale istnieją pewne oczywiste sygnały, które mogą wskazywać na to, że przyjaźń przeradza się w coś więcej

  1. Intymność emocjonalna. Zaczynasz dzielić się z przyjacielem/przyjaciółką bardziej intymnymi myślami, uczuciami i doświadczeniami (już nie robisz tego z innymi przyjaciółmi).
  2. Zwiększona bliskość fizyczna. Fizyczna bliskość wzrasta. Częściej się dotykacie i obejmujecie, kiedy się żegnacie, masz ochotę na pocałunek.
  3. Zmieniona perspektywa. Zaczynasz patrzeć na tę osobę w sposób inny niż wcześniej, odczuwając wzmożone emocje.
  4. Zainteresowanie romantyczną sferą życia drugiej strony. Zaczynasz zastanawiać się, jak byłoby być w związku z nim/nią, a myśl o tym wywołuje u ciebie pozytywne emocje.
  5. Zmieniona dynamika relacji. Zaczynasz odczuwać, że wasza relacja staje się bardziej romantyczna, a wasze działania i słowa nabierają nowego znaczenia.
  6. Zazdrość i niepokój. Czujesz zazdrość lub niepokój, gdy ta osoba spędza czas z innymi potencjalnymi partnerami.
  7. Wzajemne zainteresowanie przekraczające sferę przyjaźni. Wasze rozmowy to bardziej flirt, a komplementy przypominają te wymieniane w związku (dotyczą np. sfery cielesnej).

Przyjaźń w związku

Aby związek był owocny, musi istnieć równowaga między szczerym lubieniem kogoś i pragnieniem siebie nawzajem. Pasja i przyjaźń to filary udanej relacji, którym niestraszne jest żadne „trzęsienie ziemi”. Trzeba po prostu ufać sobie i wierzyć, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną z jednej strony może pozostać już na tym etapie, a z drugiej stanowić tylko preludium do czegoś więcej i przede wszystkim ważny budulec tego co ich łączy. Odróżnić miłość od przyjaźni czasami może nie być wcale tak łatwo, ale kiedy myśli się, że może się to przerodzić w intymny związek i pojawia się seksualność, to mogą być to właśnie jedne z najbardziej dobitnych znaków. Na kolejnym etapie warto pielęgnować wszystko, co miało się przed zakochaniem. Dzielić troskami i sukcesami, chcieć spędzać ze sobą czas i robić wiele innych rzeczy, które cechują nie tylko dobrych przyjaciół, ale również życiowych partnerów. Warto o tym pamiętać też w związkach, które nie zostały zbudowane na przyjaźni. Partner to nie tylko kochanek, ale też dobry kumpel, który w razie potrzeby wysłucha i będzie wsparciem.

Zobacz także:

PS. Miłość miłości nierówna! Sprawdź, jakie są właściwie rodzaje miłości!