Urocze (i niekiedy problematyczne), subtelne sygnały... To właśnie one, szczególnie na początku relacji, bywają niezauważane albo interpretowane przez nas w niewłaściwy sposób. Są oczywiście powodem wielu niedomówień – niekiedy nie dostrzegamy czyichś starań i znaków na czas, przez co tracimy szansę na zbudowanie np. wartościowego związku. Innym razem z kolei, zupełnie nieświadomie, ranimy osobę z naszego najbliższego otoczenia. Opowiadamy jej o rozterkach miłosnych, nie zdając sobie sprawy, że mamy przed sobą kogoś, kto od dłuższego już czasu myśli o nas przed zaśnięciem.

Oczywiście w idealnym świecie najlepiej byłoby otwarcie i szczerze porozmawiać o swoich uczuciach. W praktyce jednak – jak doskonale wiemy – nie zawsze jest to takie proste. Bezpośredniość wymaga bowiem swego rodzaju odwagi, gotowości na ewentualne odrzucenie. Gdzie kończy się granica kumpelskiej, luźnej relacji, a zaczyna coś więcej? Po czym poznać, że ktoś się angażuje? Podpowiadamy!

Getty Images

Po czym poznać, że ktoś się angażuje: niewinne znaki

Początek budowania relacji jest najtrudniejszy, jeśli chodzi o właściwe odczytywanie przez nas konkretnych znaków. Nic dziwnego, w końcu dopiero się poznajemy - nie do końca wiemy, w jaki sposób interpretować dane słowa czy gesty. W tym przypadku często albo nie chcemy robić sobie płonnych nadziei i widzieć więcej, niż faktycznie jest, albo po prostu... nie patrzymy na drugą osobę w kategoriach kogoś, w stosunku do kogo możemy żywić głębsze uczucia.

A co robić w sytuacji, kiedy pojawiają się wątpliwości? Czy jego/jej aktywność pod twoimi zdjęciami może świadczyć o czymś więcej? Jak odczytywać wieczorne telefony na dobranoc i wiadomości na dzień dobry? W końcu - jak interpretować fakt, że wszystkie bliskie mu osoby wiedzą tak wiele na twój temat? Oto 5 oznak, które mogą wskazywać, że masz przy sobie kogoś, kto chciałby zbudować z tobą głębszą relację. 

Po czym poznać, że ktoś się angażuje: jest troskliwy i chce być z tobą w stałym kontakcie

Troszczy się o ciebie – kiedy jesteś chora, przywozi ci leki, worek mandarynek i rosół? Chętnie karmi twojego kota, gdy wracasz do rodziców? Pamięta o twoich urodzinach, imieninach i innych świętach? Zna twoje alergie i denerwuje się, kiedy zaniedbujesz kwestie zdrowotne? Zawsze możesz na niego liczyć – masz pewność, że poleciałby za tobą na koniec świata, gdybyś tylko była w tarapatach? Jeżeli masz obok siebie osobę, która towarzyszy ci nie tylko wtedy, kiedy jesteś radosna i w pełni sił, ale także w gorszych momentach  wiedz, że coś się dzieje. 

W sytuacji, w której często inicjuje z Tobą kontakt, jest realnie zainteresowany tym, jak minął ci dzień, niemalże codziennie pyta, czy dobrze się czujesz - albo jest to (godny pozazdroszczenia) wspaniały przyjaciel, albo... zależy mu na tobie wyjątkowo mocno (o wiele mocniej niż na innych koleżankach). Ważne: nie mamy oczywiście na myśli niezdrowych zachowań. Jeśli czujesz się osaczona i kontrolowana, zachowaj ostrożność. Może to być znak, że masz kontakt z toksyczną osobą. 

Zobacz także:

Po czym poznać, że ktoś się angażuje: poznaje cię ze swoimi bliskimi i chce poznać twoich

Z przyjemnością wprowadza cię do swojego świata. Zależy mu na tym, żeby uczestniczyć w twoim. Chce poznać cię ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, którzy niejednokrotnie już o tobie słyszeli. Zgadza się na spotkania w większym gronie, równolegle bardzo dbając o to, żeby raz na jakiś czas móc pobyć z tobą sam na sam... Czy dostrzegasz już to, co my?

Po czym poznać, że ktoś się angażuje: często się przy tobie uśmiecha i chętnie zmienia dla ciebie swoje plany

Podczas spotkań z tobą uśmiech nie schodzi mu z twarzy. Waszym głównym zajęciem jest wspólne... śmianie się. Nie złości się na ciebie, kiedy o czymś zapomnisz i, jak nikogo innego, bawią go twoje suchary. Jest w stanie zrezygnować z siłowni czy innych planów, żeby tylko cię zobaczyć (ważne: nie wypomina ci tego na najbliższym spotkaniu).

Po czym poznać, że ktoś się angażuje: często nawiązuje kontakt wzrokowy i szuka okazji do zbliżeń

Za każdym razem, kiedy cię widzi, głęboko patrzy ci w oczy (choć jednym z sygnałów, które mogą dać ci do myślenia, jest też nienaturalne unikanie kontaktu wzrokowego). Wzrok bardzo często wyraża znacznie więcej, niż chcemy pokazać. Koniecznie zwróć zatem uwagę na ten istotny element. Jeśli masz wątpliwości, wiele wyczytasz właśnie z jego oczu, które... nie stają się przypadkiem przy tobie wyjątkowo błyszczące?

Ponadto zdarza się też, że przy pierwszej lepszej okazji delikatnie dotyka twojej ręki/włosów (nie mylić z przekraczaniem granic)? Albo masz do czynienia z wyrachowanym, rasowym podrywaczem, albo z kimś totalnie w tobie zauroczonym.

Po czym poznać, że ktoś się angażuje: liczy się z twoim zdaniem, twój komfort jest dla niego bardzo ważny

Przed podjęciem ważnych decyzji, konsultuje to z tobą. Ma na uwadze wszystkie twoje wskazówki i sugestie – nawet jeśli nie do końca się z nimi zgadza. Czujesz, że twoje samopoczucie jest dla niego istotne, dlatego zawsze wyjątkowo dba o atmosferę podczas spotkań. Na tematy, które mogą was poróżnić, wypowiada się w sposób delikatny. 

Jeżeli powyższe sygnały i sytuacje brzmią znajomo, ale wciąż masz wątpliwości – nie wahaj się i postaw na szczerą rozmowę. Zapytaj wprost, czy druga strona oczekuje od ciebie czegoś więcej. Najprawdopodobniej jest to doskonały moment, żeby pójść albo w jednym, albo w drugim kierunku. Może wyniknie z tego coś więcej? Jeżeli natomiast nie jesteś zainteresowana, od razu postaw jasne granice, których nie planujesz przekraczać.