Są takie chwile, w których wyjątkowo doceniamy singielstwo. Stan ten niewątpliwie ma sporo plusów (między innymi dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie). Kiedy jednak żyjesz w pojedynkę, zdarza się, że na pewnym etapie zwyczajnie zaczyna ci czegoś brakować. Choć nie zawsze jest to takie proste - dajesz sobie (i komuś) szansę, próbując budować nową relację. Chciałabyś znów zaufać, więc... wpadasz w wir randkowania. Kolejno: romantyczna kolacja, kino, teatr, spacer...

Żeby jednak nie zrobić sobie krzywdy i należycie zadbać o swoją higienę psychiczną, musisz być przygotowana na różne scenariusze. Prawdopodobnie wiesz już, że spotkania z osobami poznanymi np. przez aplikacje randkowe (ale nie tylko) często okazują się totalnymi niewypałami. Kiedy z kolei nareszcie wydaje ci się, że poznałaś kogoś absolutnie wyjątkowego... on/ona niespodziewanie przestaje ci odpisywać. Dlaczego milczy, skoro miało być tak pięknie? I jak radzić sobie z takimi sytuacjami, wychodząc z nich bez szwanku? Podpowiadamy.

Czemu on/ona nie odpisuje: Ghosting

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że ponadprzeciętnie zależało mu na tobie. Każdego dnia robił bardzo dużo, żeby pokazać ci, jak ważna dla niego jesteś, po czym... zniknął bez słowa, rozpłynął się. Brzmi znajomo? Prawdopodobnie każdy z albo na własnej skórze przeżył podobną historię, albo dotknęła ona kogoś z kręgu jego bliskich.

Jednym z powodów nagłego nieodpisywania i gwałtownego urwania kontaktu może być, szeroko ostatnio opisywany, popularny (i szalenie okrutny) randkowy trend o nazwie ghosting. Na temat tego zjawiska więcej informacji znajdziesz w naszym artykule, gdzie tłumaczymy bardziej szczegółowo, czym dokładnie jest ghosting. Warto również wiedzieć, że istnieje już jego kolejna odmiana, lightghosting. Polega ona na tym, że raz na jakiś czas osoba znikająca postanawia, że nam o sobie przypomni (zaczepka na Instagramie, krótki SMS na dobranoc, niezobowiązujący telefon). Zdaniem wielu osób to zjawisko jest o wiele gorsze i znacznie utrudnia odcięcie się od toksyka.

Czemu on/ona nie odpisuje: brak czasu/sytuacje losowe

Oczywiście wiele zależy od etapu waszej relacji. Bardzo możliwe, że (prawdopodobnie na podstawie swoich kiepskich doświadczeń z przeszłości) reagujesz emocjonalnie i podejmujesz pochopne kroki. Jesteśmy dziś przyzwyczajeni do tego, że drugą osobę mamy niemalże „na wyciągnięcie ręki" (a raczej telefonu). Nie powinno się jednak wymagać, że po kilku spotkaniach czy dniach znajomości druga osoba będzie odpisywać nam w błyskawicznym tempie. Warto też pamiętać, że każdy prowadzi nieco inny tryb życia, mamy też często skrajnie różne podejście do korzystania z wszelkich komunikatorów. 

Jeżeli dopiero się poznajecie, a on nie odpisuje na twoje wiadomości, nie wpadaj od razu w panikę. Zajmij się sobą. Daj sobie (i jemu) kilka dni. Może faktycznie coś absorbującego/wyjątkowo ważnego wydarzyło się w jego życiu? Historia zna przypadki, w których ktoś bardzo bliski danej osobie zachorował, co chwilowo całkowicie wyłączyło ją z życia. Szloch, stres i gotowość do awantury ze strony, oczekującej na dynamiczną odpowiedź, kobiety były zupełnie niepotrzebne. Na pewno warto w takich sytuacjach dać drugiej osobie kolejną szansę. To też dobry moment, żeby przy najbliższej okazji poinformować ją o swoich oczekiwaniach na wypadek podobnych historii w przyszłości. W końcu czasem wystarczy jedna, krótka wiadomość.

Jeśli jednak brak kontaktu będzie się utrzymywać lub powtarzać, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksykiem. Co w takiej sytuacji robić? Chronić siebie i nie angażować się emocjonalnie w tę relację, która - prędzej czy później - i tak najpewniej się zakończy.

Zobacz także:

Getty Images

Wzbudzić naszą czujność powinna też sytuacja, w której na wcześniejszym etapie znajomości ktoś był nieustannie dostępny, po czym nagle zmieniło się to o 180 stopni. Warto wówczas (spróbować) porozmawiać z nim/nią o swoich obawach i rozwiać ewentualne wątpliwości. 

Czemu on/ona nie odpisuje: boi się powiedzieć ci prawdę

Zwyczajnie nie jesteś w typie drugiej osoby, która najprawdopodobniej nie wie, jak szczerze ci o tym powiedzieć. Dla niektórych ludzi dbanie o to, żeby nikomu wokół nie było przykro, jest istotne do tego stopnia, że nie potrafią otwarcie wyrazić tego, co myślą. To oczywiście błędne koło i tego rodzaju zachowanie w gruncie rzeczy przysparza drugiej osobie zdecydowanie więcej cierpienia, aniżeli gra w otwarte karty i bolesna, ale krótka chwila szczerości. Niemniej jednak urywanie kontaktu przez nieumiejętność powiedzenia drugiej osobie, że nie jest się nią zainteresowanym, to kolejne, niezwykle popularne zjawisko.

Czemu on/ona nie odpisuje: zostawia sobie furtkę, żeby do ciebie wrócić

Jak wyżej - odzywa się do ciebie tylko wtedy, kiedy ma gorszy czas i czuje się samotny? A może odpisuje zdawkowo i nieregularnie, raz obdarowując cię ogromnym zainteresowaniem, innym razem zupełnie ignorując? Doskonale znasz to uczucie, kiedy nie możesz skupić się na niczym wokół, bo znów rozmyślasz nad tym, czemu on/ona nie odpisuje? Istnieją duże szanse, że masz do czynienia z niedojrzałym emocjonalnie człowiekiem, który cyklicznie będzie fundować ci totalny rollercoaster... o ile oczywiście na to pozwolisz. Nasza rada? Uciekaj.

Czemu on/ona nie odpisuje: chce tylko wszystkiego

Jest duża szansa, że nie jesteś jedyną kobietą w życiu tej osoby. Być może w grę wchodzi poprzedni, niezamknięty związek. A może po prostu „typ znikający" zwyczajnie nie nadąża odpisywać ci regularnie? To w końcu nie takie poste, kiedy prowadzi się kilka równoległych żyć. Jak wyżej - postaraj się podejść do tematu zdroworozsądkowo. Jeżeli, poza regularnym brakiem kontaktu, twoje wątpliwości wzbudzają również inne kwestie, powinnaś zaufać swojej intuicji (zdecydowanie zbyt rzadko to robimy).  

Zanim jednak zaczniesz snuć rozmaite teorie spiskowe, zachowaj trzeźwy umysł. Nie działaj pod wpływem impulsu. To przecież możliwe, że druga osoba jest chwilowo zajęta. Przyznasz też, że to nieduży dramat, kiedy po zaledwie jednym spotkaniu ktoś znika z twojego życia. Najwyraźniej zwyczajnie „typ znikający" nie był ci pisany.

Nie pozwól też, żeby sytuacje, kiedy dana osoba nagle znika, powtarzały się regularnie. Pamiętaj, że w takich chwilach najważniejsze jest twoje zdrowie. Jeżeli czujesz, że ta relacja cię przerasta, dobrze jest poszukać wsparcia u specjalisty i porozmawiać o tym z psychologiem.