Kiedy związek nie ma sensu?

Na początku każdej relacji życie wygląda jak sielanka. Codzienne spotkania, romantyczne randki, namiętność w łóżku. Pierwsze miesiące zakochania to okres, w którym zarówno ty, jak i partner/-ka, staracie pokazać się z jak najlepszej strony. W tym czasie często przymykamy oko na tak zwane czerwone flagi, czyli cechy charakteru drugiej osoby, które mogą okazać się niekompatybilne. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta: burza hormonalna, która dotyka nasz organizm w pierwszych momentach zauroczenia powoduje, że nasz umysł zaczyna idealizować drugą osobę, a wszystkie jej negatywne cechy są wypierane. Kiedy pierwsze emocje opadają, zaczynamy dostrzegać wady drugiej strony i ewentualne odmienne poglądy w kwestii życia uczuciowego czy planów na przyszłość. Do związku może wkraść się nuda, przede wszystkim wtedy, gdy jedna z osób przestaje aktywnie angażować się w rozwój relacji. Częste kłótnie w związku i mniejsza ilość zbliżeń fizycznych to problemy, które dotyczą wielu stałych relacji.

Pamiętaj, że tego typu sytuacje mogą wydarzyć się też w zdrowej relacji, a problemy, które zazwyczaj da się rozwiązać podczas szczerej rozmowy lub terapii dla par. Jakie są sygnały, że tkwicie w związku bez przyszłości i relacja przestała wam służyć?

5 sygnałów, że jesteś w związku bez przyszłości

Masz wątpliwości dotyczące swojej relacji, ale nie jesteś pewna, czy powinnaś ją zakończyć? Oto pięć najważniejszych sygnałów, że związek, w którym tkwisz, nie ma sensu:

1. Brak wspólnych planów na przyszłość

Nie mówimy tu o pięcioletnim planie relacji z dopiero co poznaną osobą, jednak jeśli twój związek trwa już od jakiegoś czasu, a zarówno ty, jak i partner/-ka nie macie żadnych wspólnych celów, pora przeprowadzić na ten temat rozmowę. Czy widzicie się razem za kilka lat? Czy macie te same poglądy dotyczące zakładania rodziny? Jeżeli nie uwzględniasz drugiej osoby w swoich planach na przyszłość zastanów się, czy ta relacja na pewno ma sens.

2. Obojętność w związku

Przestaliście interesować się swoim życiem? Nie dochodzi już do żadnych konfrontacji, rozmów, a nawet delikatnych sprzeczek czy kłótni? Niestety, często obojętność ze strony któregoś z partnerów oznacza, że tkwicie w związku bez przyszłości, a uczucie wygasło. Zdrowa relacja nie musi być wypełniona burzliwymi emocjami, jednak obie osoby muszą się w nią angażować.

3. Niezadowalające życie seksualne

To, jak często dochodzi między wami do zbliżeń, to kwestia indywidualna. Jeśli jednak czujesz się w relacji niespełniona albo masz podejrzenie, że druga osoba straciła zainteresowanie seksem, powinnaś jak najszybciej poruszyć ten temat. Białe związki mogą działać tylko wtedy, jeśli obie osoby czują się z tym komfortowo.

4. Brak zaufania

Zdrowe związki powinny być oparte na zaufaniu. Nieszczerość i zdrady jednego z partnerów bardzo szybko doprowadzą do problemów w relacji. Kłamstwo w związku jest wyraźną, czerwoną flagą, której nigdy nie powinnaś ignorować. Stabilne relacje powinny być oparte na poczuciu bezpieczeństwa, które będzie ci bardzo trudno wykształcić, jeśli druga strona nie będzie wobec ciebie szczera.

Zobacz także:

5. Złe relacje z innymi ludźmi

Szczególnie na początku relacji powinnaś zwracać uwagę, czy partner/-ka podchodzi do innych osób w ciepły i empatyczny sposób. Bez względu na to, jak miły będzie dla ciebie, niegrzeczne zachowanie wobec znajomych, współpracowników czy kelnerów w restauracjach, jest znakiem bardzo źle zwiastującym na przyszłość. W końcu charakter człowieka poznaje się po tym, jak traktuje tych, którzy nie mogą mu nic dać, jak mówi przysłowie.

Kiedy zakończyć związek przez przyszłości?

Trwanie w związku, który przestał nam służyć, może skutecznie wysysać z nas energię. W którym momencie powinnaś podjąć decyzję o zakończeniu relacji? Jeśli od jakiegoś czasu masz spore wątpliwości na temat drugiej strony , nie zapominaj, aby szczerze o tym rozmawiać. Niektóre problemy, które napotykamy na drodze życia uczuciowego, wynikają z błędnej komunikacji i mogą zostać naprawione, jeśli obie strony będą chciały wykazać zaangażowanie. Jeśli jednak ty i twój partner/twoja partnerka nie jesteście w stanie uzgodnić kompromisów, a konfliktowe sytuacje ciągle się powtarzają, może być to znak, że powinnaś poszukać szczęścia w relacji z lepiej dopasowaną osobą..

Dlaczego trwamy w związkach bez przyszłości?

1. Lęk przed samotnością

Przyczyną trwania w związkach bez przyszłości jest często lęk przed samotnością. Niektóre osoby, najprościej mówiąc, boją się być same. Przywiązanie emocjonalne zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i grunt pod nogami. Sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli partner/-ka zapewnia drugiej osobie też utrzymanie czy dach nad głową. To właśnie z powodu emocjonalnego uzależnienia od partnera/-ka, kobiety często decydują się na relacje z osobami, które do nich nie pasują.

2. Strach przed konfrontacją i momentem rozstania

Wiele osób przekłada decyzję o opuszczeniu relacji ze strachu przed samym momentem rozstania. Dzieje się tak szczególnie w przypadku długotrwałych związków. Sama myśl o nieprzyjemnej konfrontacja z osobą, z którą dzielisz dużą część życia, może napawać takimi uczuciami jak niechęć i lęk. Dodatkowo rozstanie może wiązać się z innymi trudnościami, takimi jak przeprowadzka, podział majątku, czy formalności związane z rozwodem. Zakończenie długotrwałej relacji może zdestabilizować poczucie bezpieczeństwa i wprowadzić chaos do sytuacji życiowej.

3. „Tykający” zegar biologiczny

Częstym powodem tkwienia w relacjach, które przestały nam służyć, jest strach przed tym, że nie uda nam się znaleźć nikogo odpowiedniejszego. Dzieje się to szczególnie u osób, którym zależy na szybkim założeniu rodziny. Niestety problem ten dotyczy bardziej kobiet niż mężczyzn, przede wszystkim przez uwarunkowania biologiczne, a także społecznie narzucany lęk przed macierzyństwem w późniejszym wieku.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.