Brak szacunku w związku – czym może być spowodowany?

Szacunek do drugiej osoby to bardzo szerokie zagadnienie, a to, w jaki sposób się objawia, jest uzależnione od wielu indywidualnych czynników i preferencji. Kiedy tworzymy relację z drugą osobą, oczekujemy od niej możliwe jak najlepszego traktowania, a w zamian dajemy to samo od siebie. Nie mówimy tutaj o stosowaniu się do zasad savoir-vivre, wręczania kwiatów czy przepuszczania w drzwiach. Szacunek objawia się też poprzez empatię i chęć zrozumienia emocji drugiej osoby, a także okazywanie jej wsparcia w każdej trudnej sytuacji.

Nierzadko zdarza się jednak, że po jakimś czasie zaczynamy zauważać zmianę w zachowaniu naszej drugiej połówki. Skąd bierze się brak szacunku w związku? Niestety, niełatwo jest to określić. Traktowanie drugiej osoby w taki, a nie inny sposób, może wynikać z naszego wychowania, wzorców, które wynieśliśmy z domu, lub uwarunkowań kulturowych. Zmiana podejścia do swojej drugiej połówki może też być pokłosiem długotrwałych konfliktów i kłótni, lub sytuacji, w których w związku zostało nadwyrężone zaufanie.

Jak objawia się brak szacunku w relacji?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, szacunek to bardzo obszerny temat, a każdy z nas może mieć własną listę zachowań, które mieszczą się w jego zakresie. Skąd w takim razie wiedzieć, czy partner traktuje nas w odpowiedni sposób? Czasami wystarczy zwrócić uwagę na to, jak nasz organizm reaguje na zachowania naszej drugiej połówki. Jeśli często czujemy się niedocenieni, zawstydzeni lub rozczarowani zachowaniem partnera, możliwe, że nie odpowiada nam jego podejście do naszej osoby czy relacji.

Istnieje też kilka wyraźnych, czerwonych flag, które mogą oznaczać, że druga osoba nie obdarza nas szacunkiem. Należą do nich zachowania takie jak używanie obraźliwych słów i zwrotów, nierespektowanie wyznaczonych granic, publiczne dewaluowanie poglądów i wierzeń drugiej osoby, czy umniejszanie poczucia jej własnej wartości.

5 znaków, że partner cię nie szanuje

Brak szacunku między partnerami jest bardzo szybką drogą do problemów i zakończenia relacji. Jakie są główne sygnały, że partner cię nie szanuje?

1. Uważanie się za kogoś lepszego od ciebie

To jeden z najbardziej widocznych objawów braku szacunku w związku. Jeśli twój partner na każdym kroku zaznacza, że jest mądrzejszy/silniejszy/lepszy od ciebie powinnaś zastanowić się, czy na pewno uważa cię za wartością osobę. Pamiętaj, że w zdrowej relacji obie osoby powinny być na równi, a zaznaczanie, że jedna z nich jest gorsza, może prowadzić do znacznego obniżenia twojego poczucia własnej wartości.

Zobacz także:

2. Obrażanie i publiczne poniżanie

Jeśli twój partner zwraca się do ciebie w nieodpowiedni sposób, obraża cię, strofuje lub poniża, oznacza to, że nie ma szacunku do twojej osoby. Bardzo wyraźną, czerwoną flagą jest też umniejszanie twojej wartości w obecności innych osób, na przykład poprzez lekceważenie lub podważanie twojej opinii podczas rozmów.

3. Brak szacunku dla twoich granic

Może objawiać się to między innymi poprzez narzucanie ci swoich decyzji, poglądów, ustalanie zasad dotyczących związku, na które ty nie chcesz się godzić. Partner, który nie ma do ciebie szacunku będzie zawsze stawiał swoją wizję związku wyżej od twojej, ignorując twoje potrzeby, pomysły i plany związane z relacją. Bardzo niedobrym sygnałem jest też przekraczanie granic fizycznych oraz stosowanie szantażu emocjonalnego. Jeśli czujesz się zastraszana lub ograniczona w związku, a twój partner próbuje ci narzucić na przykład to, jak często powinnaś wychodzić z domu lub z kim nie powinnaś się spotykać, zastanów się, czy taka relacja ma dalej sens.

4. Umniejszanie twojej wartości

Niestety często zdarza się, że osoba, która nie darzy cię szacunkiem, będzie bardzo krytycznie spoglądać na twoją osobę i próbować zmniejszyć twoje poczucie własnej wartości. Może objawiać się to w postaci uszczypliwych komentarzy na temat twojego wyglądu lub zachowań, albo stawiania wygórowanych wymagań, którym musisz sprostać, aby uzyskać atencję i zainteresowanie partnera.

5. Brak szacunku dla twoich potrzeb i poglądów

Partner, który nie ma do ciebie szacunku, będzie lekceważył twoje poglądy, wierzenia oraz wizję na świat. Może dawać ci do zrozumienia, że nie masz prawa do posiadania własnej opinii, a to, co on uważa, zawsze jest mądrzejsze czy bardziej prawdziwe. Kolejną czerwoną flagą jest ignorowanie twoich potrzeb. Jeżeli partner cię nie słucha, lekceważy, nie poświęca ci wystarczającej ilości czasu i nie wspiera cię w ważnych momentach, może to oznaczać, że cię nie szanuje. Obojętność w związku jest bardzo silnym sygnałem, że jedzie on po niewłaściwych torach.

Rzeczy, na które nie powinnaś się godzić w swoim związku

Brak szacunku w związku to złożony temat, a to, na co konkretnie nie powinnaś się godzić, zależy od wielu indywidualnych kwestii i ustaleń. To, co dla jednych może być ostateczną czerwoną flagą, inni potraktują jako błahy problem. Rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę, jest nieszczerość ze strony partnera.

Kłamstwo w związku, które często się powtarza, nie wróży dobrze relacji, która zawsze powinna być budowana na zaufaniu. Miej też oko na to, w jaki sposób twój partner się do ciebie zwraca. Wiadomo, że czasem może dojść do gorszych momentów lub kłótni, jednak bardzo ważne jest, aby pomiędzy partnerami nie dochodziło do wymiany agresywnych obelg i przezwisk, ani aby nie zwracali się do siebie z pogardą.

Zwracaj uwagę na sygnały, które dostajesz od swoich bliskich. Czasem trudno jest nam spojrzeć obiektywnym okiem na zachowanie osoby, z którą mamy więź emocjonalną. Często to właśnie znajomi czy rodzina szybciej zauważają, że z zachowanie partnera wobec ciebie może być nieodpowiednie. Oczywiście, nie powinnaś podejmować decyzji o końcu związku po usłyszeniu opinii osoby trzeciej, jednak jeśli tego typu sygnały docierają do ciebie coraz częściej, zacznij szczegółowo przyglądać się zachowaniu swojego partnera.

Kiedy reagować na brak szacunku w związku i gdzie szukać pomocy?

Na brak szacunku w związku powinnaś reagować… jak najszybciej. Niestety, to, jak sprawnie podejmiesz kroki, aby zmienić stan rzeczy, ma realny wpływ na efekt działań. Jeżeli otrzymujesz sygnały, że partner nieodpowiednio się wobec ciebie zachowuje, zacznij od przeprowadzenia z nim szczerej rozmowy. Naświetl, co konkretnie ci się nie podoba, jednak staraj się nie przyjmować postawy ofensywnej. Nie atakuj partnera rzeczami, które robi źle, bardziej postaraj komunikować swoje odczucia i emocje.

Pamiętaj, że czasem nie jesteśmy w stanie rozwiązać konfliktu podczas rozmowy, a druga osoba nie wyraża chęci, żeby zmienić dla nas swoje zachowanie. Jeśli czujesz, że jesteś w przemocowej relacji, z której nie możesz sama się wyrwać, zasięgnij pomocy u specjalisty. Doświadczony psychoterapeuta przeprowadzi cię krok po kroku przez ewentualne rozstanie, dzięki czemu łatwiej będzie ci sobie z nim poradzić.

Do czego prowadzi brak szacunku w związku

Brak szacunku wobec jednego z partnerów zazwyczaj prowadzi do znacznego obniżenia poczucia własnej wartości osoby pokrzywdzonej. Niestety, nie jesteśmy w stanie tworzyć stabilnej i długotrwałej relacji partnerskiej, jeśli nie jesteśmy w niej na równi. Jeśli zaczęłaś czuć się źle traktowana, powinnaś jak najszybciej podjąć kroki, żeby spróbować to zmienić.

Jak naprawić związek? Nie ma na to jednej recepty, ale na pewno warto zacząć od zasygnalizowania partnerowi swoich negatywnych odczuć wobec jego zachowania. Naprawa związku będzie wymagała aktywnego zaangażowania i zrozumienia od obu stron.