Angelina Jolie: wiek, dzieci, Instagram

Angelina Jolie Voight, córka aktora Jona Voighta i aktorki Marcheline Bertrand, przyszła na świat 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles przyszła. Po separacji rodziców w 1976 roku wychowywała się z matką. Uczęszczała do Lee Strasberg Theatre and Film Institute oraz do Beverly Hills High School. Jako nastolatka Angelina była dzieckiem trudnym, miała problemy emocjonalne. Mając 14 lat, zaczęła pracować jako modelka. Pierwszą rolę zagrała w wieku 16 lat na deskach teatru, natomiast jej pierwszym filmem była niskobudżetowa produkcja „Cyborg 2: Szklany cień” z 1993 roku.

Pierwszym mężem Angeliny Jolie był brytyjski aktor Johny Lee Miller, którego poślubiła 28 marca 1996 roku. Poznali się rok wcześniej na planie filmu „Hakerzy”. W 1999 roku para się rozwiodła.

5 maja 2000 roku aktorka wyszła za mąż za Billy'ego Boba Thorntona, którego spotkała na planie filmu „Zmęczenie materiału” w 1999 roku. Małżeństwo przetrwało 3 lata, a 27 maja 2003 roku ostatecznie orzeczono rozwód Jolie i Thorntona. W 2005 roku Angelina poznała Brada Pitta, z którym była związana przez kolejne 12 lat.

Angelia Jolie i Brad Pitt, czyli miłość na planie i w życiu

Kiedy Angelina Jolie i Brad Pitt poznali się na planie „Pana i Pani Smith” w 2003, on był mężem Jennifer Aniston, z którą tworzył jedną z najbardziej lubianych par Ameryki. Jednak dla Jolie zostawił żonę, rozwiódł się i od 2004 roku oficjalnie pozostawał w związku. Doczekała się szóstki dzieci (trójkę adoptowała). W sierpniu 2014 roku media obiegła informacja, że Jolie i Pitt po latach związku partnerskiego w końcu stanęli na ślubnym kobiercu. Suknia ślubna Angeliny była wyjątkowa, bo ozdobiona rysunkami zrobionymi przez jej dzieci. Małżeństwo niestety nie trwało długo.

Angelina w 2016 roku złożyła pozew o rozwód, podając jako powód: różnice nie do pogodzenia. Później aktorka zarzuciła Pittowi uzależnienie od alkoholu oraz zachowania agresywne wobec dzieci.

Angelina Jolie: najważniejsze role i filmy

Można jednym tchem wymienić wiele filmów, w których Angelina Jolie dała popis swojego talentu i kunsztu aktorskiego. Wśród najważniejszych produkcji z pewnością nie może zabraknąć tytułów: „Lara Croft”, „Nad morzem”„Przerwana lekcja muzyki” oraz „Czarownica” i „Oszukana”. Obrazek nie byłby pewny także bez obrazów „Kolekcjoner kości” oraz „Salt”. Czym wyróżniają się te tytuły?

„Lara Croft: Tomb Rider”, reż. Simon West (2001)

Co by nie mówić, Lara Croft jest postacią kultową. I z pewnością jedną z najważniejszych w karierze Angeliny Jolie, bo to właśnie  za sprawą tej roli aktorka zyskała niezaprzeczalną międzynarodową sławę. O czym jest „Tomb Rider”? Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Legendarna gra komputerowa zamieniła się w legendarny film. Może warto sobie przypomnieć na fali sentymentu?

Zobacz także:

 

„Nad morzem”, reż. Angelina Jolie (2015)

Wyreżyserowana przez Angelinę Jolie opowieść utrzymana jest w zupełnie innym klimacie. Podobnie jak w przypadku lubianego filmu akcji z nutką komedii „Pan i Pani Smith”, także i w filmie „Nad morzem” na ekranie można oglądać Jolie i Brada Pitta. To melodramatyczna opowieść o kryzysie w związku amerykańskiego literata Rolanda oraz jego żony Vanessye. Akcja filmu osadzona została we Francji lat 70. XX wieku. Nie tylko dla romantyków.

 

„Przerwana lekcja muzyki”, reż. James Mangold (1991)

W produkcji „Przerwana lekcja muzyki”, w którym Angelina Jolie wcieliła się w rolę Lisy Rowe, młodziutka gwiazda pokazała prawdziwy kunszt aktorski. Film Jamesa Mangolda opowiada historię Sussany Kaysen (Winona Ryder), która po próbie samobójczej trafia do zamkniętego szpitala psychiatrycznego. Zaprzyjaźnia się tam z wykazującą socjopatyczne skłonności Lisą. Z tę rolę Jolie otrzymała w 2000 roku Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, została też uhonorowana Złotym Globem i Critics Choice.

 

„Czarownica”, reż. Robert Stromberg (2014)

Mroczna, niebezpieczna, ale skrywająca w sobie silne uczucia i potrzebę akceptacji – taka była „Czarownica” w wykonaniu Angeliny Jolie. W filmie Roberta Stromberga z 2014 roku Jolie wykreowała na ekranie jedną z najbardziej magnetyzujących postaci w historii Disneya. Stworzyła nieszczęśliwą i żądną zemsty bohaterkę, którą widzki i widzowie pokochali całym sercem.

W 2019 roku ponownie Jolie wcieliła się w postać Diaboliny w filmie „Czarownica 2”. Premiera filmu miała miejsce w 2019 roku. Akcja została osadzona w kilka lat po zakończeniu wydarzeń z pierwszej części. Aurora i Diabolina muszą stawić czoła silnym przeciwnikom, a ich relacje nie są zbyt łatwe...
 

 

„Oszukana”, reż. Clint Eastwood (2008)

Oparta na faktach „Oszukana”, wyreżyserowana przez samego Clinta Eastwooda, okazała się jednym z najbardziej intrygujących tytułów kinowych pierwszej dekady XX wieku. Produkcja z 2008 roku opowiada o Christine Collins, którego syn znika bez śladu, a tajemniczą sprawę stara się rozwiązać policja. Syn się odnajduje, ale matczyna intuicja podpowiada bohaterce, że to nie on.

 

„Kolekcjoner kości”, reż. Philip Noyce (1999)

W „Kolekcjonerze kości” Jolie zagrała u boku Denzela Washingtona. Thriller w reżyserii Philipa Noyce'a z 1999 roku opiera się na książce Jeffery'ego Deavera. Opowiada o sparaliżowanym wybitnym detektywie, który zostaje poproszony przez policję o pomoc w odszukaniu seryjnego mordercy. Na drodze przestępcy i detektywa staje Amelia Donaghy – młoda policjantka, bohaterka Angeliny.

 

„Salt”, reż. Philip Noyce (2010)

Nasze zestawienie nie byłoby pełne bez klasycznej produkcji kina akcji „Salt”, w której reżyser Philip Noyce ponownie powierzył Angelinie Jolie główną rolę. Evelyn Salt to rosyjska szpiegini, który przenika w struktury służb w USA do CIA. Kobieta zostaje zdemaskowana, musi uciekać przed policją, ale zwycięża w niej poczucie lojalności i sprawiedliwości.