Najlepsze seriale kryminalne

Jaki powinien być dobry serial kryminalny? Przede wszystkim wciągający, o złożonej, nieszablonowej, mało przewidywalnej fabule. Jeśli produkcja trzyma poziom przez wszystkie odcinki i do końca absorbuje uwagę widza na tyle, że nie może się doczekać kolejnych odsłon, z pewnością możemy mówić o udanej propozycji.

Tym, co zwykle przewija się w serialach kryminalnych, są: morderstwo, zbrodnia, skomplikowane śledztwa i intrygujące zwroty akcji. Zaskakująca odpowiedź na pytanie kto zabił na koniec sezonu jest najlepszą rekomendacją dla całej produkcji. Jakie są najciekawsze seriale kryminalne ostatnich lat? Sprawdź nasz ranking seriali kryminalnych.

Hiszpańskie seriale kryminalne: „Toy Boy”

Na Netfliksie sporą popularnością cieszą się seriale hiszpańskie. A jednym z nich jest „Toy Boy”, serial kryminalny z wątkiem miłosnym. Opowiada on o tancerzu erotycznym Hubo Beltrána (Jesús Mosquera), który zostaje oskarżony o zabicie męża swojej o wiele lat starszej kochanki. Mężczyzna chce udowodnić swoją niewinność i z pomocą młodej prawniczki Triany Martín (María Pedraza) próbuje ustalić, kto chce go wrobić w morderstwo. Jak nietrudno się domyślić, między tą dwójka nawiązuje się romans...

Pierwszy sezon serialu „Toy Boy” zadebiutował na platformie Netflix w 2019 roku i liczył 13 odcinków. Jedną z nowych twarzy w obsadzie kontynuacji tytułu miał być Michele Morrone znany z filmu „365 dni”, ale ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z pracy przy tej produkcji. Zamiast niego pojawiła się Federica Sabatini („Suburra”, „Wedding in Rome”).

Niezapomniane seriale kryminalne: „Breaking Bad”

Jednym z najlepszych amerykańskich seriali kryminalnych ostatnich lat jest „Breaking Bad”. Był on emitowany w latach 2008-2013 i słyszał o nim chyba każdy, nawet ci, którzy nie widzieli ani jednego odcinka. Głównym bohaterem jest Walter White (w tej roli doskonały Bryan Cranston), którego poznajemy jako przykładnego obywatela, nauczyciela chemii. Mieszka on w Nowym Meksyku wraz ze swoją żoną (Anna Gunn) oraz dorastającym synem, który choruje na porażenie mózgowe (w jego postać wcielił się RJ Mitte). Walter dowiaduje się, że ma raka płuc i zostały mu raptem dwa lata życia. Diagnoza płuc zmienia wszystko. Aby zabezpieczyć  finansowo rodzinę, w akcie desperacji postanawia produkować metaamfetaminę z jednym ze swoich byłych uczniów – Jessem Pinkmanem (Aaron Paul). Wkracza w mroczny świat narkotyków i zbrodni. Fabuła rozwija się, a widzowie mogą obserwować przemianę głównego bohatera.

 

Klimatyczne seriale kryminalne: „Peaky Blinders”

Seriale sensacyjne i kryminalne muszą być intrygujące, pełne akcji i intryg. Taki właśnie jest produkowany od 2013 roku „Peaky Blinders”. Opowiadając losy rodziny gangsterów Shelbych z Birmingham, produkcja łączy w sobie brutalność z pięknem. Jest swoistą mieszanką tego, co najlepsze w filmach sensacyjnych i kostiumowych.

Zobacz także:

Pomimo upływu czasu i emitowania kolejnych sezonów „Peaky Blinders” w dalszym ciągu trzymają one doskonały poziom. Z tego powodu śmiało można go nazwać jednym z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat.

W roli głównej Thomasa „Tommy'ego” Shelby`ego możemy zobaczyć Ciliana Murphy'ego. Wciela się on w postać ambitnego weterana wojennego, który wspina się na szczyt gangsterskiej struktury i zdobywa władzę w rodzinnym Birmingham. Oprócz niego w serialu grają Paul Anderson jako Arthur Shelby i Joe Cole, wcielający się w postać Johna Shelby`ego.

Seriale kryminalne oparte na faktach: „Mindhunter”

Dobry kryminał musi mieć interesującego bohatera lub bohaterów. Zarówno tych po stronie światła, jak i po stronie mroku.  „Mindhunter” jest pod tym względem wyjątkowo mocny. To opowieść o dwóch agentach FBI którzy pod koniec lat 70. XX wieku rewolucjonizują kryminologię. Wychodzą bowiem z założenia, że do poznania bezwzględnego zła można zbliżyć się jedynie poprzez zbadanie umysłu mordercy,  poznanie jego motywacji oraz sposobów rozumowania i odczuwania... Historia łamie stereotyp piekielnie inteligentnych seryjnych morderców, psychopatów. Opisuje morderców jako wyrzutki społeczeństwa o skrzywionej psychice. 

„Mindhunter” inspirowany był książką autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa pod tym samym tytułem. Opowiada ona o tajemnicach elitarnej jednostki FBI, która z kolei opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Niektóre odcinki serialu „Mindhunter” zostały wyreżyserowane przez Davida Finchera. W rolach agentów FBI oglądamy genialnych: Jonathana Groffa jako Holdena Forda oraz Holta MaCallana w roli Billego Tencha.

Najlepsze seriale kryminalne: „Alienista”

Trudno rozstrzygnąć, czy „Alienista” jest bardziej serialem sensacyjnym, kryminalnym czy może psychologicznym. Z pewnością zaś jest to serial szalenie ciekawy. Podstawą scenariusza była powieść pod tym samym tytułem, napisana przez Caleba Carra. 

O czym właściwie opowiada? Akcja „Alienisty” rozgrywa się w 1896 roku w Nowym Jorku. Głównym bohaterem jest doktor Laszlo Kreizler – w tej roli Daniel Bruhl. Tytułowy bohater, adept psychologii i psychiatrii, pionier w zakresie psychologii sądowej, podejmuje się trudnego zadania odkrycia, kto jest winny w sprawie brutalnych zabójstw, popełnianych na prostytuujących się chłopcach. Tropi mordercę wraz z przyjacielem i bliskim współpracownikiem, rysownikiem Johnem Moore'em (w tej roli Luke Evans, znany m.in. z roli Barda z dwóch części „Hobbita”). Panowie podejmują współpracę z pierwszą kobietą zatrudnioną w nowojorskiej policji. To stróż prawa Sara Howard, zagrana przez Dakotę Fanning. 
Serial, którego fabuła koncentruje się odkryciu mordercy chłopców, jednocześnie porusza liczne problemy typowe dla epoki, w której jest osadzony. Twórcy dołożyli wszelkich starań do tego, aby oddać realia historyczne przełomu XIX i XX wieku w amerykańskim mieście. Warto zobaczyć.