Najlepsze seriale kryminalne

Jaki powinien być dobry serial kryminalny? Przede wszystkim wciągający, o złożonej, nieszablonowej, mało przewidywalnej fabule. Jeśli produkcja trzyma poziom przez wszystkie odcinki i do końca absorbuje uwagę widza na tyle, że nie może się doczekać kolejnych odsłon, z pewnością możemy mówić o najlepszym serialu kryminalnym.

Tym, co zwykle przewija się w serialach kryminalnych to morderstwo, zbrodnia, skomplikowane śledztwa i intrygujące zwroty akcji. Zaskoczenie tym, kto zabił na koniec sezonu serialu kryminalnego jest najlepszą rekomendacją dla całej produkcji. Jakie są najciekawsze seriale kryminalne ostatnich lat? Sprawdź nasz ranking seriali kryminalnych.

Serial kryminalny z wątkiem miłosnym na Netflix: Toy Boy

Na Netflix sporą popularnością cieszą się seriale hiszpańskie. A jednym z nich jest Toy Boy, serial kryminalny z wątkiem miłosnym. Opowiada on o tancerzu erotycznym Hubo Beltrána (Jesús Mosquera), który zostaje oskarżony o zabicie męża swojej o wiele lat starszej kochanki. Mężczyzna próbuje udowodnić swoją niewinność i z pomocą młodej prawniczki Triany Martín (María Pedraza) próbuje ustalić, kto chce go wrobić w morderstwo. Jak nietrudno się domyślić, między tą dwójka nawiązuje się romans. Czy nie utrudni on zadodowych relacji boharerów. Warto sprawdzić! 

Pierwszy sezon serialu Toy Boy zadebiutował na platformie Netflix w 2019 roku i liczył 13 odcinków. Wiadomo już, że powstanie kontynuacja serii. Jedną z nowych twarzy w obsadzie miał być Michele Morrone znany z filmu 365 dni, ale ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z pracy przy tej produkcji. Na pewno pojawi się w nim z kolei Federica Sabatini (Suburra, Wedding in Rome).

Najlepsze seriale kryminalne: Breaking Bad

Jednym z najlepszych amerykańskich seriali kryminalnych ostatnich lat jest Breaking Bad. Był on emitowany w latach 2008-2013 i niemal każdy o nim słyszał, nawet ci, którzy jeszcze nie oglądali ani jednego odcinka. Głównym bohaterem Breaking Bad jest Walter White (w tej roli Bryan Cranston), którego poznajemy jako przykładnego obywatela, nauczyciela chemii. Mieszka on w Nowym Meksyku wraz ze swoją żoną (Anna Gunn) oraz dorastającym synem, który choruje na porażenie mózgowe (w jego postać wcielił się RJ Mitte). Dowiaduje się, że ma raka i pozostały mu raptem dwa lata życia. Diagnoza nowotworu płuc zmienia wszystko. W akcie desperacji postanawia on produkować metaamfetaminę z jednym ze swoich byłych uczniów – Jessem Pinkmanem (Aaron Paul), aby zabezpieczyć pod względem finansowym swoją rodzinę. Wkracza w mroczny świat narkotyków i zbrodni. Fabuła rozwija się, a widzowie mogą obserwować przemianę głównego bohatera. To ciekawy serial kryminalny, w którym studiujemy ludzką naturę i to, do czego zdolny jest człowiek w skrajnych sytuacjach.


Najlepsze seriale kryminalne: Sprawa O.J. Simpsona

Oparty na faktycznych wydarzeniach serial Sprawa O.J. Simpsona, w reżyserii Ryana Murphy'ego, to pierwsza odsłona cyklu American Crime Story, czyli amerykańskich seriali kryminalnych z życia wziętych. Jakiś czas temu amerykańską opinię publiczną zelektryzowała informacja o tym, że O.J Simpson, słynny futbolista i aktor, jest oskarżony o zamordowanie swojej byłej żony i jej przyjaciela. Kryminalna antologia Murphy'ego spowoduje, że nie będziesz mogła oderwać się od ekranu.

Serial z 2016 roku pokazuje kolejne etapy procesu w sprawie O.J Simpsona. W głównej roli można zobaczyć wspaniałego Cubę Gooding Juniora. Oprócz niego w filmie zagrali Sarah Paulson, Sterling K. Brown, Courtney B. Vance, John Travolta oraz David Schwimmer.

Zobacz także:

Uczynienie z historii procesu Simpsona tematu na serial kryminalny na Netflixie było zadaniem, z którym po mistrzowsku poradził sobie Ryan Murphy. Napisał znakomity, budujący napięcie scenariusz, który uwzględniał emocjonalny stosunek do całej sprawy, jaki miało amerykańskie społeczeństwo.

Najlepsze seriale kryminalne: Zabójstwo Versace

Drugi sezon American Crime Story to historia zabójstwa kreatora mody Gianniego Versace. Dlatego też ten serial kryminalny nosi podtytuł Zabójstwo Versace. Historia rozpoczyna się w lipcu 1997 roku. Gianni Versace ginie od kuli posłanej mu przez Andrew Cunanana, pod własną posiadłością w Miami Beach. W roli projektanta zobaczymy w serialu Édgara Ramíreza, natomiast w postać jego siostry, Donatelli Versace, wcieliła się Penelope Cruz. Adrew Cunanana zagrał Darren Criss.

Zabójca Gianniego Versace zabił nie tylko tę ikonę mody naszych czasów, ale również pięć innych osób. Serial Zabójstwo Versace ma odpowiadać na pytania dotyczące tego, dlaczego Cunanan pociągnął w ogóle za spust. Motywacje mordercy wyjaśniają choć połowicznie wydarzenia, z jakimi musiał się mierzyć w przeszłości.


Najlepsze seriale kryminalne: Peaky Blinders

Seriale sensacyjne i kryminalne muszą być intrygujące, pełne akcji i intryg. Taki właśnie jest serial produkowany od 2013 roku pod tytułem Peaky Blinders. Opowiada on losy rodziny gangsterów Shelbych, która panowała w Birmingham. Produkcja łączy w sobie brutalność z pięknem. Jest swoistą mieszanką tego, co najlepsze w filmach sensacyjnych i kostiumowych.

Pomimo upływu czasu i emitowania kolejnych sezonów Peaky Blinders w dalszym ciągu trzymają one doskonały poziom. Całokształt serialu sprawia, że śmiało można go nazwać jednym z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat.

W roli głównej Thomasa „Tommy'ego” Shelby`ego możemy zobaczyć Ciliana Murphy'ego. Wciela się on w postać ambitnego weterana wojennego, który wspina się na szczyt gangsterskiej struktury i wywalcza władzę w rodzinnym Birmingham. Oprócz niego w serialu grają Paul Anderson jako Arthur Shelby czy Joe Cole, wcielający się w postać Johna Shelby`ego. Niestety w obsadzie zabraknie Helen McCrory jako ciotki Polly Gray, która zmarła w kwietniu 2021 roku. 

Najlepsze seriale kryminalne: Mindhunter

Dobry kryminał może opierać całą fabułę na jednej, charyzmatycznej postaci, jaką może być psychopata. Pokazała to już historia Hannibala Lectera. Na podobnej idei został oparty serial Mindhunter z 2017 roku. Widzowie tego ciekawego serialu kryminalnego w pierwszych odcinkach poznają dwóch agentów FBI, którzy mają przesłuchać osadzonych w więzieniu seryjnych morderców. Dzięki temu mogą zrozumieć, jak funkcjonuje mechanizm psychologiczny i co motywuje ich do podjęcia zbrodni. Taka wiedza może być później wykorzystana do zamknięcia nierozwiązanych spraw.

Warto przy tym wspomnieć, że serial Mindhunter inspirowany był książką autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa pod tytułem Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI, która z kolei opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Historia agentów FBI łamie stereotyp piekielnie inteligentnych seryjnych morderców, psychopatów. Opisuje morderców jako wyrzutki społeczeństwa o skrzywionej psychice.

Niektóre odcinki serialu Mindhunter zostały wyreżyserowane przez Davida Finchera. W głównych rolach agentów FBI można zobaczyć Jonathana Groffa jako Holdena Forda oraz Holta MaCallana w roli Billego Tencha.


Najlepsze seriale kryminalne: Alienista

Trudno rozstrzygnąć czy Alienista jest serialem sensacyjnym, kryminalnym czy może psychologicznym. Z pewnością zaś jest to serial szalenie ciekawy. Alienista jest amerykańskim miniserialem telewizyjnym nakręconym przez wielkie firmy zajmujące się produkcją telewizyjną. Swój udział w jego powstawaniu miały: Paramount Television, Vanessa Production Ltd. Oraz Studio T i Anonymous Content.

Podstawą scenariusza do Alienisty była powieść pod tym samym tytułem napisana przez Caleba Carra. Pierwszy, premierowy odcinek amerykańskiego serialu kryminalnego Alienista został wyemitowany przez stację TNT 22 stycznia 2018 roku.

O czym właściwie opowiada produkcja Alienista? Jego akcja rozgrywa się w 1896 roku w Nowym Jorku. Twórcy miniserialu dołożyli wszelkich starań do tego, aby oddać realia historyczne przełomu XIX i XX wieku w amerykańskim mieście. Wplatali także do fabuły produkcji rzeczywiste postacie z epoki.

Głównym bohaterem serialu jest doktor Laszlo Kreizler – w tej roli Daniel Bruhl. To tytułowy bohater cyklu, adept psychologii i psychiatrii, pionier w zakresie psychologii sądowej. To on podejmuje się trudnego zadania odkrycia, kto jest winny w sprawie brutalnych zabójstw, jakie popełniane są na chłopięcych prostytutkach. Tropi mordercę wraz z przyjacielem i bliskim współpracownikiem, rysownikiem Johnem Moore'em. W roli tej zobaczyć można Luke'a Evansa, znanego m.in. z roli Barda z dwóch części Hobbita. Obaj panowie współpracować muszą z pierwszą kobietą w nowojorskiej policji. To stróż prawa Sara Howard, zagrana przez Dakotę Fanning. Serial ma nie jedną oś fabularną. Opiera się na zagadce śledczej, odkryciu mordercy chłopców, ale jednocześnie porusza liczne problemy typowe dla epoki, w której jest osadzony.


Przedstawiliśmy ranking seriali kryminalnych, z których każdy jest ciekawy i każdy opiera się na nieco innych przesłankach. Zauważyć można, że wiele tego rodzaju produkcji dotyczy lub choćby inspirowana jest realnymi wydarzeniami, co potwierdza fakt, że najlepsze scenariusze, także do seriali kryminalnych, pisze nasze życie.

Co łączy wszystkie najlepsze seriale kryminalne i detektywistyczne ze sobą? Z pewnością poziom emocji, jakie będą wam towarzyszyły podczas oglądania kolejnych odcinków. Rekomendujemy te produkcje kryminalne, które mają w sobie to „coś”, co powoduje, że z niecierpliwością czekamy na kolejny odcinek. Zbrodnia, psychologiczne podejście do motywacji zbrodniarzy, studium ludzkiej natury, a wszystko to idealnie osadzone w konkretnej epoce w dziejach. Nie wszystkie bowiem rozgrywają się we współczesności. Twórcy seriali kryminalnych przechodzą sami siebie, aby widzowie otrzymali najciekawsze produkcje na platformie Netflix.