Seriale hiszpańskie – co warto zobaczyć?

La casa de papel / Dom z papieru

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z hiszpańskimi serialami i nie uczą się tego języka, powinny rozpocząć swoją przygodę od kultowej produkcji La casa de papel. Serial aktualnie jest znany na całym świecie, a na czwarty sezon oczekują miliony fanów na niemal wszystkich kontynentach. Opowiada on o skrupulatnie zaplanowanym skoku kilku recydywistów na hiszpańską Mennicę Narodową. Podczas napadu używają oni charakterystycznych masek z podobizną Salvadora Dali, które od momentu premiery pierwszego sezonu zdążyły zakorzenić się w pop kulturze. Serial jest pełen nie tylko akcji, lecz także wątków romantycznych, jednak ich charakter trafia nawet w gusta osób na ogół nieprzepadających za melodramatami.
 

Netflix

Via a Vis / Uwięzione

Nieco mniejszym echem odbił się równie genialny serial Vis a Vis przypominający nieco Orange is the new black. Akcja w tej hiszpańskiej produkcji jest jednak znacznie bardziej dynamiczna, dlatego obejrzenie całego sezonu w ciągu kilku dni nie stanowi najmniejszego problemu. Serial opowiada o niesłusznie skazanej Macarenie, która trafia do więzienia Cruz del Sur i rozpoczyna desperacką walkę o odzyskanie wolności. W grę wchodzą duże pieniądze zakopane w lesie, rodzinne dramaty oraz romanse. Serial może przyciągnąć uwagę osób zafascynowanych naszą poprzednią propozycją, ponieważ jedną z ważniejszych ról w tej produkcji gra aktorka wcielająca się w Nairobi z La casa de papel.  Obecnie Vis a vis jest w trakcie przygotowywania dodatkowego odcinka kończącego całą serię. 

Seriale, które warto zobaczyć i nadrobić zaległości z klasyki >>>

Élite / Szkoła dla elity

Kolejną produkcją dostępną na Netflixie jest również Szkoła dla elity, czyli Élite. Produkcja przedstawia najbardziej elitarną szkołę w mieście, do której w wyniku wypadku w innym budynku trafia trzech uczniów o nieco niższym poziomie życia. Narastający konflikt pomiędzy nastolatkami skutkuje tajemniczym morderstwem, a sprawca jest nieuchwytny. Serial Szkoła dla elity jest skierowany głównie do nastolatków, jednak cieszy się on popularnością także wśród nieco starszych miłośników hiszpańskiego kina.
 

Zobacz także:

Netflix

Telenowele hiszpańskie – które są najciekawsze?

El Barco

Hiszpańskie seriale kojarzą się jednak przede wszystkim z telenowelami. Nieco mniej znaną propozycją tego typu jest produkcja El Barco opowiadająca o statku, który jako jeden z nielicznych ocalał po zatopieniu niemal całej Ziemi. Efekty specjalne w tym hiszpańskim serialu pozostawiają wiele do życzenia, jednak sama fabuła jest bardzo ciekawa. Podczas niekończącego się rejsu wychodzi na jaw wiele spisków i dramatów, dlatego produkcja trzyma w napięciu niemal przez cały czas. Została ona, co prawda, zakończona, jednak miało to związek z brakiem funduszy na stworzenie kolejnych sezonów. Z tego powodu niektóre wątki nie zostały dokończone, o czym warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem oglądania, aby nie przeżyć przykrego zawodu.

Serial El Barco jest jednak znacznie mniej dostępny niż La casa de papel czy Vis a vis. Kilka lat temu był on emitowany w hiszpańskiej telewizji, a obecnie znaleźć go można głównie na stronach internetowych w tym samym języku. Z tego powodu jest to raczej propozycja dla osób, które nie potrzebują tłumaczenia i są w stanie zrozumieć serial w oryginale.
 

Netflix – wciągające seriale, które warto nadrobić, siedząc w domu >>>

Gran Hotel

Istnieją jednak hiszpańskie seriale w stylu telenoweli dostępne na takich platformach, jak Netflix czy HBO GO. Klasykiem jest oczywiście Gran Hotel, czyli produkcja, która pojawiała się kilka lat temu również w polskiej telewizji. Historia rozpoczyna się od przyjazdu chłopaka o imieniu Julio do hotelu, w którym pracowała jego siostra. Gdy jej nie zastaje, podejmuje kroki mające na celu rozwiązać tajemnicę zniknięcia dziewczyny. Po drodze wychodzi na jaw wiele mrocznych faktów z życia właścicieli hotelu. Standardowo pojawia się również zakazany romans, więzienie i samobójstwo, czyli stałe elementy przewijające się w niemal każdej hiszpańskiej telenoweli. W produkcji jedna z głównych ról przypadła aktorowi znanemu z roli Berlina w La casa de papel, dlatego ta propozycja może być gratką również dla miłośników tego najpopularniejszego hiszpańskiego serialu.
 

Velvet

Kolejną telenowelą w pełnym znaczeniu tego słowa jest hiszpański serial Velvet, którego akcja dzieje się w domu mody projektującym i szyjącym suknie dla wyższych klas społecznych. Jest to jedna z luźniejszych propozycji opowiadająca o romansie bogatego właściciela całej firmy z jedną ze szwaczek. Serial, być może, nie zapada w pamięć, jednak stanowi dobrą okazję do ćwiczenia języka hiszpańskiego. Dla wielu miłośników produkcji z tego kraju może być on zupełnie nieznany, dlatego w wolnej chwili warto poznać historię prosto z domu mody Velvet.
 

Najlepsze seriale kryminalne dostępne na Netflix >>>

Juana Inés 

Nie jest to być może typowa telenowela, ale łatwa dostępność tego serialu sprawia, że również cieszy się on popularnością wśród miłośników historii i języka hiszpańskiego. Serial Juana Inés opowiada o życiu meksykańskiej pisarki, zakonnicy i feministki walczącej z prześladowaniami w XVII Meksyku. Jest to postać autentyczna, dlatego produkcja ta trafia w gusta osób zainteresowanych historią i prawdziwymi wydarzeniami. W całym zestawieniu jest to jedna z nielicznych propozycji o nieco poważniejszym klimacie niż pozostałe hiszpańskie seriale dostępne na popularnych platformach.
 

Netflix

Serial do nauki hiszpańskiego

Zazwyczaj hiszpańskie seriale cechują się stosunkowo szybką i nie do końca zrozumiałą artykulacją poszczególnych słów, co ma związek z właśnie takim sposobem mówienia na Półwyspie Iberyjskim. Niektóre produkcje nadają się jednak do dalszej nauki słownictwa szczególnie w przypadku osób, które mają już solidne podstawy. Dobrym pomysłem jest oglądanie ich wraz z hiszpańskimi napisami, co oferuje między innymi Netflix. Wówczas szybciej zrozumiesz poszczególne zdania i nauczysz się pisowni nowych wyrazów, która nie zawsze jest taka oczywista.

Las chicas del cable (Telefonistki)

Najpopularniejsze hiszpańskie seriale nie zawsze nadają się do uczenia języka. Dużo lepszą opcją są nieco mniej skomplikowane telenowele, w których używa się prostego słownictwa. Jeśli chodzi o ogólnodostępne produkcje, osoby uczące się hiszpańskiego powinny zainteresować się serialem Las chicas del cable, czyli Telefonistki. Słownictwo w tej produkcji jest stosunkowo łatwe do zrozumienia, a fabuła – naprawdę ciekawa. Serial opowiada o Albie, która pod fałszywym imieniem zatrudnia się w znanej korporacji telefonicznej. Spotyka tam swoją miłość sprzed lat, z którą została rozdzielona przez działanie osób trzecich. W międzyczasie ma miejsce wiele intryg typowych dla tego typu kina. Ten hiszpański serial ma kilka sezonów i na chwilę obecną jeszcze się nie zakończył.
 

Seriale z seksem nie tylko w tytule >>>

Narcos

Istnieje również kilka innych hiszpańskich seriali, w których poziom słownictwa pozwala na swobodne oglądanie również przez osoby dopiero rozpoczynające swoją długą podróż z tym językiem. Doskonałym przykładem jest Narcos, który bez wątpienia rzucił się w oczy miłośnikom takich produkcji, jak Breaking Bad. Historia dotyczy prawdziwej postaci historycznej, a mianowicie – Pablo Escobara. Ten legendarny baron narkotykowy stanie twarzą w twarz z dwoma agentami, którzy chcą zakończyć jego nielegalną karierę. Serial cieszy się dużą popularnością na całym świecie, a jego łatwa dostępność pozwala na oglądanie bez żadnych ograniczeń.
 

Netflix


Hiszpańskich seriali do nauki języka jest znacznie więcej, jednak swoją przygodę z hiszpańskim warto zacząć od nieco mniejszych produkcji. Kluczem do sukcesu są również napisy w tym języku, które z czasem zupełnie przestaną być ci potrzebne.