Ma 16 lat, cierpi na Zespół Aspergera i jest obecnie jedną z najbardziej wpływowych nastolatek na świecie. A od kilku dni także nominowana do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Rok temu, 20 sierpnia Greta Thunberg nie poszła do szkoły, by udać się pod budynek parlamentu w Szwecji z transparentem "Skolstrejk för klimatet", czyli strajk szkolny dla klimatu. Od tamtej pory robi to co piątek, będąc jednocześnie jednym z kluczowych głosów w ogólnoświatowej dyskusji na temat zmian klimatycznych, stojąc na czele Youth Strike for Climate. To właśnie w ślad za Gretą 15 marca poszła młodzież w 98 państwach na świecie, dołączając do Międzynarodowego Strajku Klimatycznego, by zwrócić uwagę władz swojego państwa na problemy związane z przyszłością naszej planety. 

Zobacz także: Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku >>>

Kim jest Greta Thunberg, 16-latka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla?

Nominowaliśmy Gretę, ponieważ zagrożenie klimatyczne może stać się jedną z największych przyczyn wojny i konfliktu" - powiedział Freddy André Øvstegård, czyli jeden z inicjatorów nominacji dla 16-latki. Oprócz norweskiego polityka kandydaturę Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla zgłosili również Mona Fagerås, Lars Haltbrekken, a także szwedzcy politycy, Jens Holm oraz Håkan Svenneling. Sama zainteresowana uważa ten fakt za niewyobrażalny i bardzo dziwne uczucie, jak przyznała w wywiadzie dla jednej z norweskich telewizji. Greta urodziła się 3 stycznia 2003 roku. Jest córką aktora Svante Thunberga i Maleny Ernman, śpiewaczki operowej. Gdyby nastolatka otrzymała Nobla, nie byłaby pierwszą w swojej rodzinie. Przodek jej ojca, chemik i fizyk Svante Arrhenius był bowiem laureatem w dziedzinie chemii. I co ciekawe, to właśnie on sformułował pierwszą hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi. 

Zobacz także: Jak ograniczyć plastik? 7 prostych sposobów, dzięki którym foliowe opakowania znikną z waszego życia >>>

Greta była gościem szczyty klimatycznego w Katowicach jesienią zeszłego roku, gdzie nie szczędziła ostrych słów do zebranych na miejscu polityków. „Mówicie, że kochacie dzieci ponad wszystko na świecie. A jednak kradniecie nam naszą przyszłość”. Ale jeszcze głośniejsze było jej wystąpienie podczas forum ekonomicznego w Davos. Zgromadzeni w szwajcarskim mieście tam polityczni i biznesowi liderzy usłyszeli od niej, że „problem jest złożony, ale nawet małe dziecko rozumie, jak można go rozwiązać. Trzeba przestać spalać paliwa kopalne. I albo to zrobimy, albo tego nie zrobimy”. Jej przejmujące i merytoryczne wystąpienia bez problemu można obejrzeć na YouTube. Tak, jak to w ramach TEDxStockholm, które do tej pory odtworzyło milion osób. Inne osiągnięcia? W grudniu zeszłego roku tygodnik Time umieścił Gretę Thunberg na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie. A ostatnio dwa szwedzkie czasopisma In Expressen oraz Aftonbladet uhonorowały ją tytułem Kobiety Roku. I bez względu na to, czy pokona 300 innych tegorocznych kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla czy nie, jedno jest pewne - jeszcze nie raz o niej usłyszycie.