Jeśli na bieżąco śledzicie doniesienia na temat rodziny królewskiej, to z pewnością już nie raz słyszeliście o słynnym protokole, który obowiązuje brytyjskich royalsów. Co ciekawe, w mediach wspomina się o nim najczęściej wtedy, gdy któryś z członków monarchii zalicza spektakularną wpadkę lub celowo łamie jedną z licznych zasad dotyczących m.in. gestów i garderoby. W ostatnich latach na celowniku specjalistów od królewskiej etykiety znajdowali się głównie Meghan i Harry, którzy jeszcze przed słynnym Megxitem mieli sobie pozwalać na nieco więcej niż chociażby Kate i William.

Nietypowe zasady w brytyjskiej rodzinie królewskiej

Wokół nakazów i zakazów dotyczących członków brytyjskiej rodziny królewskiej wyrosły już prawdziwe legendy. Równie wiele emocji wzbudza też staroświecki jak na obecne czasy dress code, który obowiązuje królową Elżbietę II i jej krewnych.

Oto 25 zasad i tradycji prosto z brytyjskiego dworu, które najprawdopodobniej zadziwiły nie tylko księżną Sussex.

1. Kiedy królowa stoi, ty stoisz.

Żelazna zasada protokołu mówi o tym, że gdy monarcha wstaje z siedzenia, wszystkie pozostałe osoby również muszą podnieść się ze swojego miejsca.

2. Nikt nie może jeść, gdy królowa skończy już swój posiłek.

Nie zdążyliście dokończyć swojego ulubionego dania? Trudno! Po tym jak koronowana głowa połknie ostatni kęs, nikt nie ma prawa już zaglądać do swojego talerza.

Zobacz także:

3. Ukłony i dygnięcia to wymóg.

Na powitanie królowej męscy członkowie rodziny królewskiej muszą się ukłonić, a kobiety muszą dygnąć. Bez żadnych wyjątków.

4. Trzeba pytać o zgodę na zaręczyny.

Zgodnie z ustawą o małżeństwach królewskich z 1772 roku monarcha musi wyrazić zgodę na zaręczyny każdego z królewskich potomków.

5. Królowa wybiera diadem dla panny młodej.

Sam fakt, że należy się do rodziny królewskiej, nie oznacza, że w dniu ślubu można wyglądać tak, jak się tylko chce. Wręcz przeciwnie.

6. W bukiecie ślubnym musi znaleźć się mirt.

Jak wyżej.

7. Dwóch następców tronu nie może podróżować razem.

W praktyce oznacza to, że gdy książę George skończy 12 lat, nie będzie mógł wsiąść do tego samego samolotu, co jego ojciec, książę William.

8. Kiedy członek rodziny królewskiej wybiera się za granicę, musi spakować całkowicie czarny strój.

Tak, dobrze się domyślacie. Robi się to na wypadek nagłej śmierci w rodzinie królewskiej.

9. Rodzina królewska nie może wyrażać poglądów politycznych.

Członkowie royal family nie mogą brać udziału w wyborach, wypowiadać się na tematy polityczne, ani kandydować na stanowiska.

10. Rodzina królewska nie może grać w "Monopol".

Ten zakaz miała wprowadzić sama Elżbieta II. Powód? Jej zdaniem ta popularna gra planszowa jest rzekomo „zbyt złośliwa”. Jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że ta zasada mogła być po kryjomu złamana już nie raz, zwłaszcza przez młodszych członków rodziny.

11. Rozmowy przy obiedzie mają swój harmonogram.

W trakcie zasiadanych imprez królowa najpierw rozmawia z osobą siedzącą po jej prawej stronie. Dopiero gdy na stole pojawia się drugie danie, królowa zaczyna zwracać się do gościa, który siedzi po jej lewicy.

12. Royalsi nie mogą rozdawać autografów, ani pozować do selfie.

Nie próbujcie podchodzić do księcia Karola z selfie stickiem. Nawet gdyby bardzo chciał, będzie musiał wam odmówić wspólnej fotki.

13. Rodzina królewska nie może jeść skorupiaków.

Małże i tym podobne nie dla królowej i jej bliskich. Ma to dotyczyć większego ryzyka zatrucia pokarmowego niż w przypadku inny produktów spożywczych.

14. Nie mogą nosić prawdziwych futer.

Tę zasadę ustanowił w 1137 roku król Edward III. Jest łamana notorycznie, m.in. przez księżną Cambridge i samą królową.

15. Królowa zawsze nosi rękawiczki.

Ze stosowaniem się do tej zasady Elżbieta II akurat nigdy nie miała problemu.

16. Kobiety muszą nosić nakrycie głowy podczas wszystkich oficjalnych wyjść.

Wbrew pozorom, opcji jest całkiem sporo. Może to być bowiem kapelusz, fascynator lub toczek. Oczywiście im bardziej wyszukany, tym lepiej.

17. Po godzinie 18:00 kapelusze zastępują diademy.

Jeśli impreza odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu po godzinie 18:00, członkinie rodziny królewskiej muszą zamiast kapelusza mieć na głowie ozdobny diadem.

18. Diademy mogą jednak nosić tylko kobiety zamężne.

Nie masz męża? Sorry, diadem nie jest dla ciebie.

19. Rodzina królewska musi przyjmować prezenty.

Odmowa nie wchodzę w grę, ponieważ uznawana jest za brak taktu i wdzięczności. Członkowie rodziny królewskiej regularnie przyjmują więc wszystkie, nawet najdziwaczniejsze i najbardziej niepraktyczne upominki.

20. Nie wolno zdejmować płaszcza.

Pozbywanie się nakrycia wierzchniego w miejscu publicznym przez członka rodziny królewskiej uznawane jest za co najmniej nieodpowiednie. Jeśli więc przyszło się gdzieś w płaszczu, trzeba w nim pozostać do końca eventu.

21. Nie można odwrócić się plecami do królowej.

Gdy rozmowa z koronowaną głową dobiegnie końca, to zawsze ona odchodzi jako pierwsza.

22. Przezwiska są zakazane.

Choć media i poddani wciąż mówią o żonie Williama per Kate, to tak naprawdę księżna cały czas posługuje się imieniem Catherine.

23. Filiżankę z herbatą trzeba trzymać w odpowiedni sposób.

Członkowie rodziny królewskiej ściskają uchwyt filiżanki palcem wskazującym i kciukiem, a środkowym palcem zabezpieczają spód. Spróbujcie i dajcie nam znać, czy jest to wygodne.

24. Kobiety muszą nosić torebkę.

Nawet jeśli miałaby być zupełnie pusta. Jest po prostu nieodłącznym elementem stroju.

25. Królowa może jeździć autem bez prawa jazdy.

Elżbieta II jest faktycznie jedyną osobą w całym Zjednoczonym Królestwie, która może poruszać się autem bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Która z królewskich zasad zdziwiła was najbardziej?