Podejście do pielęgnacji przeciwstarzeniowej może być bardzo różne. Zmarszczki można bowiem akceptować, a nawet je lubić, bo to przecież zupełnie naturalne, że wraz z wiekiem nasze ciało się zmienia i wiotczeje. Z drugiej strony zgoda na to, żeby oznaki upływającego czasu faktycznie występowały na twarzy, szyi i dekolcie, nie jest przymusowa. W tym drugim przypadku mamy do dyspozycji cały szereg kosmetyków ze stymulatorami młodości, które są w stanie nie tylko spowalniać czas, ale nawet go cofać. Kluczem do sukcesu są bowiem odpowiednie składniki aktywne, które skutecznie pobudzą metabolizm skóry, tym samym spłycając widoczne linie na twarzy. Wybrałyśmy 3 składniki, które zdaniem ekspertów najskuteczniej spowalniają proces starzenia się skóry. To prawdziwi pogromcy zmarszczek.

3 składniki, które spowalniają proces starzenia się skóry – Witamina C

Prawdopodobnie wiele z was słyszało lub przeczytało na opakowaniu kosmetyków termin „antyoksydanty”. Ich zadaniem jest niwelować szkody spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, zanieczyszczenie środowiska czy stres. Jednym z najpopularniejszych antyoksydantów jest właśnie witamina C, która skutecznie buduje tolerancję skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne, rozjaśnia cerę, pomaga zwalczać przebarwienia oraz wygładza drobne zmarszczki

Jako przeciwutleniacz witamina C chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które oddziałują na nią destrukcyjnie, niszcząc jej strukturę, co bezpośrednio przyczynia się do procesu starzenia się skóry.

3 składniki, które spowalniają proces starzenia się skóry – Retinoidy

Retinoidy (retinol i retinal) to pochodne witaminy A, które w dermatologii i kosmetologii mają bardzo szerokie zastosowanie. W dużej mierze uważa się je za jedne z najlepszych składników przeciwstarzeniowych, klinicznie udowadniając, że retinoidy stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu wygląda ona młodziej i jędrniej. Poza tym pomagają wyrównać koloryt skóry, a przez wiele osób są także stosowane w przypadku leczeniu chorób dermatologicznych jak np. trądzik. 

Wykazano, że retinoidy mają szereg efektów, które pozytywnie wpływają na skórę: pomagają w naprawie fotouszkodzeń oraz zmian spowodowanych przez słońce, a dodatkowo stymulują produkcję kolagenu i poprawiają koloryt oraz teksturę skóry – wyjaśnia Dr Martin Wade, dermatolog z London Real Skin.

Choć retinoidy są fenomenalnymi składnikami spowalniającymi proces starzenia się, w wielu przypadkach mogą również powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak wysuszenie, podrażnienie lub nadmierne łuszczenie się skóry. Dlatego jeśli decydujecie się na retinoidy inne niż retinal, warto zacząć od możliwie najniższego stężenia i na bieżąco obserwować reakcję cery na zwiększanie częstotliwości stosowania oraz stężenia dawki.

3 składniki, które spowalniają proces starzenia się skóry – Kwasy AHA

Słyną ze swoich właściwości złuszczających i rozświetlających – alfa-hydroksykwasy (AHA) są ważnym składnikiem przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry. Istnieje wiele różnych rodzajów kwasów AHA, w tym kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy. Kwas glikolowy jest prawdopodobnie najbardziej znanym kwasem AHA, a przy prawidłowym stosowaniu może przynieść imponujące rezultaty. Powinien być jednak stosowany jako krótka kuracja, a nie jako stały element naszej pielęgnacyjnej rutyny (skonsultuj się ze swoim dermatologiem, jeśli planujesz używać kwasu glikolowego o stężeniu wyższym niż 10%). 

Kwas migdałowy jest łagodniejszym kwasem AHA, ponieważ składa się z nieco większych cząsteczek, które nie mogą tak głęboko wniknąć w skórę. Oznacza to, że bezpiecznie możesz uwzględnić go w swojej pielęgnacyjnej rutynie na stałe. 

Zobacz także:

Można go używać w nieco wyższych stężeniach i przynosi to świetne rezultaty – zapewnia dr Ifeoma Ejikeme, dyrektor medyczny Adonia Medical Clinic.