Temat pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest dość zawiły, ale warto go zgłębić, jeżeli chce się zachować młody wygląd skóry na dłużej. Dla jednych będzie to podejście anti-ageing, a drudzy będą nazywać je young-boosting. Stymulatory młodości brzmią lepiej niż kosmetyki przeciwstarzeniowe, bo absolutnie nie jesteśmy przeciw naturalnemu procesowi starzenia. Rozumiemy jednak, że dla kogoś chęć zatrzymania młodości na dłużej może być na tyle ważna, że należą mu się wszystkie możliwe narzędzia, które to umożliwią. W końcu dobre samopoczucie to podstawa. Na szczęście na rynku kosmetycznym istnieje wiele składników, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek. Te niestety poddają się często zbyt wcześnie współczesnym warunkom życia. Ich kondycję pogarsza stres, promieniowanie UV i zanieczyszczone powietrze. Możemy się jednak wspomagać zdrową dietą, ćwiczeniami oraz właśnie odpowiednimi kosmetykami. Warto zawsze pamiętać o dobrym kremie SPF.

Stymulatory młodości – Retinoidy

Retinoidy, a zwłaszcza należący do tej grupy retinol, są niezwykle popularne w kosmetyce z konkretnego powodu. Wykazują właściwości regeneracyjne, stymulują produkcję nowych włókien kolagenowych i elastyny, ujędrniają, a do tego zapewniają optymalne nawilżenie skóry. Z tego powodu, kiedy myślimy o stymulatorach młodości, które mają nam umożliwić zachowanie jej na jak najdłuższy czas, to nie możemy pominąć kosmetyków z retinolem. W przypadku retinoidów warto pamiętać, że mają bardzo silne działanie, które może powodować skutki uboczne w postaci przesuszenia, łuszczenia i podrażnień. Warto zatem zaczynać od niskich stężeń i stopniowo przyzwyczajać skórę do ich działania. W ten sposób będziemy mieć wszystko pod kontrolą. Największą moc posiada kwas retinowy (znany również jako Retin-A lub tretynoina), który jest dostępnym tylko na receptę. Zanim jednak będzie potrzebny, można dbać o skórę z pomocą kosmetyków ogólnodostępnych w aptekach i drogeriach.

Stymulatory młodości – Witamina C

Coraz częściej w odniesieniu do pielęgnacji skóry mówi się o antyoksydantach. To techniczne określenie odnosi się do składników, które niwelują uszkodzenia spowodowane przez czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia, promieniowanie UV i stres. Witamina C to jeden z bardzo skutecznych przeciwutleniaczy, który wspomaga odporność skóry na środowiskowe czynniki, które przyspieszają jej starzenie. Działanie tego składnika jest pomocne nie tylko w przypadku, kiedy chcemy zapobiec pojawieniu się zmarszczek. Poleca się ją także jako rozwiązanie problemu pojawiających się przebarwień.

Stymulatory młodości – Peptydy

Peptydy pojawiają się w kosmetykach, które mają chronić skórę przed starzeniem, nie bez powodu. Te popularne białka są nazywane bezinwazyjnym botoksem. Wpływają na syntezę kolagenu oraz elastyny, dbają o poprawę kolorytu skóry, przyspieszają gojenie i procesy naprawcze, a nawet wygładzają już istniejące zmarszczki. Ich ogromny potencjał w kosmetyce ma związek ze zdolnością do głębokiej penetracji skóry, która nie przestaje być przedmiotem badań naukowych. Dzięki temu nie mamy wątpliwości, że możliwości kosmetyków przeciwstarzeniowych z peptydami będą tylko rosły. Zanim jednak pojawią się nowości, to już teraz z powodzeniem można  wykorzystać wiele z dostępnych jako stymulatory młodości.

Stymulatory młodości – Ceramidy

Na liście składników, które warto uwzględnić w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, są także ceramidy. Formuły, które się na nich opierają, mają nam wiele do zaoferowania. Ceramidy, mówiąc w uproszczeniu, są naturalnym składnikiem lipidów skóry, które stanowią spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej ludzkiego naskórka. Z tego powody mówi się, że ceramidy to cement międzykomórkowy, który pomaga zbudować mur chroniący nad przed utratą wody i poprawiający jej wchłanianie. Taka bariera wodno-lipidowa odgrywa także ważną rolę jak stymulator młodości. Skóra naturalnie produkuje ceramidy, ale z wiekiem staje się mniej wydajna w tym zakresie. Ponadto, czynniki takie jak stres, uszkodzenia słoneczne i odwodnienie mogą sprawić, że skóra będzie jeszcze mniej wydajna w produkcji ceramidów. Stosowanie ich miejscowo staje się niezwykle istotne, kiedy chcemy zatrzymać młody wygląd cery jak najdłużej.

Stymulatory młodości – Niacynamid

Niacynamid to forma witaminy B3, która ze względu na szerokie spektrum działania, jest bardzo wszechstronnie wykorzystywana w kosmetyce. Podobnie jak witamina C, on też jest antyoksydantem. Ogranicza powstawanie wolnych rodników, a co za tym idzie, spowalnia starzenie skóry. W efekcie ten jeden składnik może zminimalizować drobne linie i zmarszczki, pomóc w reedukacji plam pigmentacyjnych, a przy tym jeszcze poprawić funkcje bariery ochronnej skóry. Marki kosmetyczne oferują nam cały wachlarz możliwości, więc znalezienie serum z nicynamidem lub kremu, który będzie miał go w składzie, nie jest wcale trudnym zadaniem. To świetny stymulator młodości zamknięty w rozmaitych opakowaniach.

Stymulatory młodości – Kwas hialuronowy

Sucha skóra szybciej się starzeje. To nie jest żaden mit. Z powodu braku wilgoci staje się bardziej podatna na zmarszczki, zagniecenia i podrażnienia. Nawilżanie to zatem podstawa pielęgnacji anti-ageing lub young-boosting. Jest potrzebne w każdym wieku i niezależnie od typu skóry. Tłusta cera także potrzebuje zastrzyku wilgoci. W tej roli świetnie sprawdzi się kwas hialuronowy. Ten składnik może utrzymać ponad 1000 razy więcej wody niż sam waży, co oznacza, że wypełnia skórę jak żaden inny. Fachowo mówi się, że jest humektantem, bo pobiera wilgoć z otoczenia do skóry i silnie ją nawilża. Skóra produkuje kwas hialuronowy w sposób naturalny, ale z wiekiem nasze rezerwy zaczynają się wyczerpywać, co sprawia, że konieczne jest uzupełnianie go miejscowo. Po nałożeniu na skórę zachowuje się ona trochę jak gąbka, wchłaniając całą wilgoć z powietrza i kolejnych produktów do pielęgnacji. Serum lub krem z kwasem hialuronowym to zatem podstawa.

Zobacz także:

Stymulatory młodości – Alfa-hydroksykwasy (AHA)

Znane ze swoich złuszczających i dodających blasku właściwości, alfa-hydroksykwasy (AHA) są ważnym elementem pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Dlaczego one także są stymulatorami młodości? Istnieje wiele różnych rodzajów kwasów AHA, w tym kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas migdałowy, których głównym zadaniem jest rozbijanie wiązań pomiędzy martwymi komórkami skóry, co zapobiega matowieniu i rozświetla cerę. Kwas glikolowy jest prawdopodobnie najbardziej znanym kwasem AHA. Jeżeli jest stosowany prawidłowo, może przynieść imponujące rezultaty. Najlepiej, aby był używany jako intensywna kuracja przez krótki okres czasu, a nie jako podstawowy składnik rytuału pielęgnacyjnego. Ponadto, jeżeli dermatolog nie zaleci inaczej, zawsze wybieraj produkt, który zawiera nie więcej niż 10% kwasu glikolowego.